Jak powstaje nasz produkt

Jak powstaje nasz produkt

Powstawanie tuszy i tonerów to bardzo skomplikowany,
ale również niezwykle ciekawy pod względem technologicznym
proces produkcyjny w fabryce materiałów do druku.

Rozwiń

W ciągu dnia na linii produkcyjnej w podwrocławskiej fabryce Black Point
powstaje kilka tysięcy takich innowacyjnych produktów.

Poniżej prezentujemy krótki opis procesu produkcji kartridży atramentowych
marki Black Point.

Sprawdź również jak powstają wysokiej jakości tonery!

Zwiń

Krok 1
weryfikacja komponentów

Firma Black Point do produkcji swoich atramentów wykorzystuje część podzespołów pozyskanych z recyklingu. Dzięki unikatowej technologii oraz wypracowanemu w ciągu blisko 25 lat doświadczeniu – powstaje zupełnie nowy, w pełni jakościowy i bezpieczny patentowo produkt. – Pusty kartridż trafia do nas i zostaje poddany weryfikacji pod względem jakości i funkcjonalności. Należy określić czy nadaje się do ponownego użycia.

Rozwiń

Sprawdzamy takie elementy, jak choćby układ styków czy czujnik temperatury, który jest integralną częścią kartridża – tłumaczy Dariusz Troszczyński, inżynier projektowania i rozwoju produktu w Black Point SA. Dla zachowania najwyższej wydajności i jakości wydruku, Black Point stosuje restrykcyjne metody doboru pozostałych komponentów. Kluczowe znaczenie ma jakoś samego atramentu oraz innych podzespołów wykorzystywanych w procesie produkcji. Odpowiedni dobór dostawców komponentów to jeden z priorytetów marki Black Point. W praktyce tylko nielicznym udaje się spełnić ostre kryteria jakościowe stawiane przez producenta.

Zwiń
 • Czy wiesz, że...
 • reprodukcja/refabrykacja to proces przetwarzania pustych kartridży atramentowych i laserowych, w wyniku którego, dzięki zastosowaniu dodatkowych wysokojakościowych komponentów, powstają produkty fabrycznie nowe.

  Rozwiń

  Ważną cechą tej działalności jest wykorzystywanie pustych wkładów do drukarek, co przy odpowiednim przygotowaniu pozostałych elementów, gwarantuje bezpieczeństwo jakościowe i patentowe produktów. Materiały wykorzystujące podzespoły z recyklingu pomagają ograniczać zanieczyszczenie środowiska naturalnego.

  Zwiń

Krok 2
dobór komponentów

Realizacja wyznaczonych parametrów jakościowych jest możliwa dzięki tzw. kompletacji. To opracowane przez inżynierów procesu produkcyjnego zestawienie komponentów dopasowanych do konkretnego modelu kartridża, czyli nic innego, jak przepis na najlepszy jakościowo kartridż. Każdy model uzyskuje indywidualną, unikatową kompletację, która gwarantuje stabilne parametry jakości i wydajności.

Krok 3
na linii produkcyjnej

Po pozytywnym przejściu testów, kartridż trafia do czyszczenia. Jest to najbardziej pracochłonny i zaawansowany etap w całym procesie produkcyjnym – w zależności od modelu może zająć nawet 2-3 dni. – Początkowym etapem procesu reprodukcji jest przygotowanie kartridża do dalszego wykorzystania poprzez napełnienie go specjalnym płynem – mówi Dariusz Troszczyński.

Rozwiń

– Jego skład to unikatowa mieszanka dobierana z myślą o konkretnym modelu kartridża – dodaje. Na tym etapie produkcji wykorzystuje się wiele zaawansowanych maszyn i urządzeń, a cały proces usprawniają specjalnie dobrane substancje chemiczne. Czyszczona jest głowica drukująca, kanały doprowadzające atrament do głowicy i komora pod sitkiem, które przykrywa gąbka. Profesjonalne czyszczenie musi trwać wiele godzin, a czasem i dni – chodzi o uzyskanie produktu najwyższej jakości.
Do przygotowanego w ten sposób kartridża zostaje zaaplikowany odpowiednio dobrany atrament. – Zarówno przed, jak i po napełnieniu kartridż jest ważony według tabeli technologicznej. Dzięki wytycznym norm ISO i szczegółowym kontrolom na każdym etapie produkcji mamy gwarancję, że finalny produkt będzie stabilny – opowiada Dariusz Troszczyński. Inżynierowie marki Black Point skrupulatnie dbają o to, by ilość atramentu w kartridżach była optymalna i zgodna z deklaracją na opakowaniu. Po ważeniu kartridż „leżakuje”. W ten sposób wyrównuje się ciśnienie – dzięki temu w późniejszej eksploatacji kartridż nie będzie sprawiał problemów.

Zwiń

Krok 4
testowanie

Z linii produkcyjnej Black Pointa do sprzedaży trafiają wyłącznie produkty, których jakość jest w 100% potwierdzona. Proces kontroli jakości został opracowany przez ekspertów o najwyższych kompetencjach. Na tym etapie na podstawie próbnych wydruków odbywa się weryfikacja jakościowa produktu. Inżynierowie marki Black Point w procesie kontroli wykorzystują wydruki testowe dostarczane przez światowych producentów tuszów i tonerów. Po wydrukowaniu strony testowej zwraca się uwagę na szereg parametrów, m.in.: jakość zaczernienia strony, obecność ewentualnych przecięć i powietrza. W przypadku wydruków kolorowych takich parametrów jest więcej.

 • Czy wiesz, że...
 • parametry produktów do druku sprawdza się zgodnie z międzynarodowymi branżowymi standardami, który dla każdego produktu osobno wyznaczają normy ISO/IEC. I tak, norma /IEC 19752 pozwala określić wydajność tonerów monochromatycznych, ISO/IEC 19798 – tonerów kolorowych, a ISO/IEC 24711 – wkładów atramentowych. Z tych samych norm korzystają producenci sprzętu, określając wydajność swoich produktów.

Krok 5
uszczelnianie

Prawie gotowy produkt musi zostać uszczelniony, by atrament nie wyciekł z opakowania przez otwory na płytce dyszowej. – Uszczelnianie to podstawowe działanie przygotowujące produkt do transportu – tłumaczy Dariusz Troszczyński. – Można przeprowadzić je w dwóch wariantach. Pierwszy to zastosowanie taśmy, która poprzez zjawisko adhezji przylega do płytki dyszowej. Drugi sposób polega na zastosowaniu plastikowych stojaczków. Po otwarciu opakowania z materiałem eksploatacyjnym Black Pointa można samemu sprawdzić, której z metod użyto – dodaje.

 • Czy wiesz, że...
 • jednym z wymogów normy ISO 9001:2008 jest obowiązek prowadzenia stałej oceny dostawców? Specjaliści ds. zakupów sprawdzają czy dostawcy spełniają postawione im wymagania dotyczące m.in. jakości komponentów, terminowości dostaw, wymagań prawnych oraz tych dotyczących ochrony środowiska i bhp.

Krok 6
pakowanie

Proces produkcyjny został zakończony. Teraz kartridż zostaje spakowany w estetyczny karton oraz otrzymuje hologram potwierdzający oryginalność i jakość produktu.
Do opakowania każdego atramentu trafia również specjalna, darmowa koperta akcji „Oddaj kartridż, pomóż sadzić drzewa”. W ramach tej akcji współfinansujemy zalesianie Polski. Dzięki niej, wspólnie z Klubem Gaja i Lasami Państwowymi, od 2007 roku udało nam się posadzić ponad 13 tysięcy drzew! Tak przygotowany atrament trafia do magazynu. Stamtąd zostanie dostarczony do największych elektromarketów i profesjonalnych sklepów komputerowych w całej Polsce.

 • Czy wiesz, że...
 • Kupując produkt marki Black Point dokonałeś najlepszego wyboru! Wspierasz polski przemysł i jednocześnie masz realny wpływ na ochronę środowiska. Dzięki Tobie sadzimy kolejne drzewa, a pusty kartridż nie trafia na wysypisko, gdzie będzie się rozkładał nawet 800 lat. Ty zyskujesz wyjątkową jakość wydruków, bezpieczeństwo użytkowania i największą na rynku wydajność. Z Black Pointem nawet co drugą stronę otrzymujesz gratis. Nie bądź konserwatywny – Bądź alternatywny!