Dlaczego drukarka nie pobiera papieru?

Wielu użytkowników drukarek zapewne nie raz miało sytuację, w której potrzebowali coś na szybko wydrukować, a sprzęt nie pobrał niezbędnej kartki papieru. Niestety jest to powszechny problem, który dotyka sporą część posiadaczy tego typu sprzętu. Zastanawiasz się co robić w takiej sytuacji? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części wpisu.

 

Jakie są najczęstsze przyczyny tego problemu?

Nie pobieranie papieru przez drukarkę to spory problem, który często przysparza wielu niedogodności. Taka sytuacja może przytrafić się zarówno użytkownikom drukarek atramentowych, jak i laserowych. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych rozwiązań tego problemu, które możesz wypróbować samodzielnie, bez pomocy specjalisty. Tylko w niektórych, skrajnych przypadkach niezbędna jest pomoc specjalisty, ale więcej o tym przeczytasz w kolejnych akapitach. Sprawdź, dlaczego drukarka nie pobiera papieru i dowiedz się jak temu zaradzić.

 

Źle ułożony papier w podajniku

Jedną z najczęstszych przyczyn błędów związanych z pobieraniem papieru przez drukarkę, jest jego złe ułożenie w podajniku. Dlatego w pierwszej kolejności powinno sprawdzać się właśnie tę część urządzenia. Warto również zwrócić uwagę na stan kartek papieru – upewnij się, że strony nie są pogniecione, wilgotne lub podarte. Te czynniki również wpływają na błędy podczas pobierania papieru. Właśnie z tego powodu przejrzyj kartki, które znajdują się w podajniku i usuń ewentualne, uszkodzone sztuki. Następnie sprawdź stan podajnika – czy nic nie zostało ułamane ani nie jest zanieczyszczone. Pamiętaj, że zawsze możesz wyczyścić podajnik za pomocą szmatki, najlepiej takiej z mikrofibry, która została wcześniej delikatnie zwilżona. Jeśli zdecydujesz się na tę czynność, nie zapomnij o wysuszeniu części przed ponownym włożeniem jej do urządzenia. Po całym procesie ponownie spróbuj wydać polecenie druku. Jeśli to nie zadziałało, nie poddawaj się, ponieważ istnieje jeszcze kilka rozwiązań, które możesz zastosować.

 

Sprawdź rolki, które pobierają papier

Kolejną, również często spotykaną przyczyną braku pobierania kartek przez drukarkę jest zabrudzenie rolek, które odpowiadają za tę czynność. Budowa wspomnianych części nie jest skomplikowana, na elementach znajdują się specjalne gumki, których powierzchnia jest lekko chropowata. To dzięki temu rolki po zetknięciu się z kartką papieru, podają ją do dalszej części drukarki. Jeśli są one zabrudzone, np., kurzem lub atramentem, wtedy ich praca może być utrudniona lub nawet niemożliwa i dochodzi do problemów z pobieraniem papieru. Do czyszczenia tego typu części polecane są specjalistyczne płyny, które są przeznaczone do usuwania zabrudzeń z elementów gumowych. Jeśli użyjesz specjalnej substancji, możesz mieć pewność, że rolki zostaną bardzo dobrze wyczyszczone, a co najważniejsze ich powierzchnia nie zostanie uszkodzona. Również w tym przypadku zalecane jest użycie ściereczki z mikrofibry, która nie porysuje powierzchni ani nie zostawi niechcianych włókien.

 

Zresetuj urządzenie

Kolejnymi z możliwych przyczyn problemów związanych z pobieraniem papieru przez drukarkę są usterki techniczne. Te niedogodności mogą rozwiązać się same, po zresetowaniu drukarki. Sposób wykonania wspomnianej czynności może się różnić w zależności od konkretnego modelu urządzenia. W niektórych drukarkach wystarczy odłączenie kabla zasilającego od prądu, podczas gdy sprzęt jest włączony, a następnie ponowne podłączenie urządzenia. Jeśli sprzęt, który posiadasz, ma wbudowane menu, możesz również sprawdzić, czy w tym miejscu nie znajduje się przycisk, który odpowiada za resetowanie sprzętu. Pamiętaj, że przed ponownym uruchomieniem drukarki, należy odczekać 60 sekund.

 

Zasięgnij profesjonalnej pomocy

Jeśli wypróbowałeś wszystkie wyżej wymienione rady i drukarka nadal nie pobiera papieru, pozostaje jeszcze jedno rozwiązanie – zgłoszenie się do specjalistycznej firmy, która dowie się, co jest dokładnym źródłem problemu. W takim przypadku w Twojej drukarce może być uszkodzony mechanizm pobierania papieru. Niezbędna będzie jego naprawa, co może okazać się kosztownym procesem. Jeśli jednak drukarka jest nadal na gwarancji, serwis powinien wykonać pracę bez pobierania opłat.

 

Problemy z pobieraniem papieru przez drukarki mogą spotkać każdego użytkownika tego urządzenia. Dlatego warto wiedzieć, co można zrobić w takiej sytuacji. Powyższe rozwiązania nie należą do skomplikowanych czynności i każdy powinien sobie z nimi poradzić. Jeśli przydarzy Ci się kiedykolwiek taka sytuacja podczas drukowania, przypomnij sobie rady z naszego wpisu, a być może unikniesz niepotrzebnej wizyty w serwisie.

Ostatnie wpisy: