🌸 Łap wiosenne okazje! 12% rabatu z kodem WIOSNA | 30 dni na bezpłatny zwrot | Wniesienie pod same drzwi 💪🏼

Masz problemy ze skupieniem? 10 wskazówek, jak poprawić koncentrację

2022-11-08
Masz problemy ze skupieniem? 10 wskazówek, jak poprawić koncentrację

Czym jest i dlaczego jest Ci potrzebna koncentracja?

Koncentracja to umiejętność dłuższego skupienia się na określonym zadaniu lub rzeczy. Dzięki tej zdolności jesteś w stanie z oceanu różnych otaczających Cię bodźców wyłowić te, które są Ci aktualnie potrzebne.

W przeszłości koncentracja pozwalała ludziom przetrwać w nieprzyjaznym świecie. Dzisiaj dzięki niej zdajesz egzamin z dobrą oceną, kończysz ważny projekt, szydełkujesz albo jeździsz bezwypadkowo. Koncentracja ma więc, upraszczając, ogromny wpływ na tzw. życiowy sukces, czy Ci się to podoba, czy nie.

Na problemy ze skupieniem cierpi dziś wiele osób. Przyczyny bywają różne: brak snu, nieodpowiednia dieta, stres, geny, przebodźcowanie, różne choroby i zaburzenia, a nawet długi COVID. Na szczęście da się i można nad tym pracować. Za chwilę dowiesz się, jak poprawić koncentrację.

 

Zadbaj o właściwą dietę

Serio. Nieodpowiednie, zbyt obfite, niezdrowe i tłuste oraz słodkie posiłki pogarszają koncentrację. Nie wierzysz? Spróbuj zająć się intensywną pracą umysłową po sutym obiedzie czy kolacji. Nie jest łatwo się skupić, prawda? To dlatego, że Twój mózg właśnie wysłał do ciała sygnał, że najodpowiedniejsza w tej sytuacji będzie drzemka w trawach sawanny albo w cichej jaskini, by spokojnie strawić taki nadmiar pożywienia i zgromadzić zapasy tłuszczu na chude dni.

Aby nieco oszukać Twój mózg, który pozostał niestety na etapie ewolucyjnej gonitwy o przetrwanie, w trakcie intensywnej pracy umysłowej jedz lekkostrawne posiłki z dużą ilością warzyw i owoców. Dobrze na koncentrację działają również gorzka czekolada oraz orzechy.

 

Wyśpij się

Wydaje się, że to wskazówka, którą mógłby dać Wujek Dobra Rada, ale… działa! Brak snu to najczęstszy powód problemów z koncentracją w pracy. Wystarczy jedna nieprzespana noc, by zacząć odczuwać jej skutki w postaci rozkojarzenia. Dorosły człowiek powinien spać minimum 6 godzin dziennie, a optymalna liczba to od 7 do 8 godzin.

 

Ruszaj się. Codziennie

Nie musi to być (a czasem nawet nie powinien) półmaraton. Wystarczy godzina jakiejkolwiek aktywności fizycznej dziennie. Spacer, bieg, nordic walking, basen, rower, rolki, cokolwiek. Gdy brak pomysłów, wysiądź trzy przystanki wcześniej w drodze z pracy do domu. Aktywność fizyczna to paliwo dla Twojego mózgu. Trzeba je dostarczać codziennie, w regularnych dawkach.

 

Usiądź wygodnie

Nauka zwana ergonomią dawno już udowodniła, że niewygodny fotel i źle dobrane biurko powodują spadek wydajności pracowników. Jeśli więc co rano zgrzytasz zębami na widok swojego krzesła do pracy, już teraz szybciutko sprawdź naszą ofertę ergonomicznych foteli i biurek do pracy w każdym miejscu.

A jeśli to Ty jesteś tym, który kupuje meble dla swoich pracowników, zwróć uwagę, czy nie zgrzytają zębami każdego ranka. Może to niewygodny fotel jest powodem ich słabszych wyników w zeszłym miesiącu, a nie brak wystarczającej ilości rozmów motywacyjnych?

 

Planuj codzienną pracę. Bardzo dokładnie

Listy TO DO to nie koszmar rodem z korpo, a bardzo użyteczne narzędzie do planowania dnia i tygodnia pracy, ale także spraw czysto domowych. Warto się z nimi zaprzyjaźnić zwłaszcza wtedy, gdy masz tendencję do spiętrzania i odsuwania w czasie zadań. Zaplanuj każdy punkt swojego dnia, ale realistycznie. Odhaczaj i wymyśl jakiś motywacyjny system nagradzania samego siebie za ukończone zadania.

 

Duże projekty podziel na małe etapy

Kiedy widzimy przed sobą ogromne zadanie z długim horyzontem czasowym, mamy tendencję do zamartwiania się, stresowania, a w konsekwencji do pasywnej postawy i odkładania prac na później. Aby tego uniknąć, dziel każde duże zadanie na mniejsze kawałeczki, z bliskim czasem realizacji, mierzalnym efektem i listą zadań do wykonania w obrębie każdego etapu. Ta strategia sprawdzi się i w nowym projekcie w pracy, i przy domowym remoncie.

 

Usuń z bliskiego otoczenia rozpraszacze

Wiadomo, jeśli pracujesz w domu i masz na miejscu najdoskonalsze dystraktory, czyli dzieci, rada, by je usunąć z otoczenia, nie jest, delikatnie rzecz ujmując, trafiona. Najczęściej jednak rozpraszają Cię w pracy inne rzeczy – nowy filmik na Youtube, wojenne nagłówki na Onecie, post na Instagramie. Gdy już zidentyfikujesz swoje dystraktory, postaraj się ich pozbyć. Pomoże wyciszanie powiadomień, wygłuszające słuchawki, relaksująca muzyka.

Na dzieci też mamy sposób – nie pracuj w otwartej części dziennej, czyli np. na stole w jadalni, ale koniecznie stwórz sobie osobne miejsce, które służy Ci tylko do pracy. Nie będziemy Cię okłamywać, że to rozwiąże problem, ale może pomóc.

 

Pracuj na czas

Jeśli masz problemy ze skupieniem, wyznacz sobie bardzo konkretne ramy czasowe każdego zadania. Pracuj np. pół godziny bez przerwy, dokładnie kontrolując czas i nie przerywając pracy, po czym zrób sobie 5 minut odpoczynku. Pomoże zwykły minutnik, narzędzia Google lub przydatne aplikacje jak np. Pomodoro Tracker.

 

Odetchnij świeżym powietrzem

Oprócz aktywności fizycznej najlepszym paliwem dla Twojego mózgu jest tlen. Najlepiej pracować ze stale otwartym oknem. Jeśli nie masz takiej możliwości, bo jesteś skazany na pokój bez okna lub siedzisz w modnych przeszkleniach z szumiącą klimatyzacją, wychodź regularnie na zewnątrz, aby się dotlenić. 5 minut na świeżym powietrzu na każdą godzinę pracy.

 

Ćwicz mózg

Ćwiczenia poprawiające koncentrację, skupienie i pamięć stosowali już starożytni Chińczycy. Metod jest wiele: mnemotechnika, trening uważności albo np. znana już właśnie kilka tysięcy lat temu w Chinach metoda pomarańczy, zwana także chińską myślącą czapką. Na czym polega? Poćwicz skupienie i wyszukaj teraz instrukcję, jak ją wykonać. Do dzieła!

pixel