Druk offsetowy i cyfrowy – czym są i który wybrać?

Poligrafia to wciąż prężnie rozwijająca się branża przemysłowa. Z usług profesjonalnych drukarni korzystają zarówno osoby prywatne, jak i przedstawiciele rozmaitych firm. Poszczególne organizacje co rusz potrzebują materiałów graficznych, które wykorzystują przede wszystkim w celach promocyjnych. W przypadku takiego przedsięwzięcia istotna okazuje się nie tylko wysoka jakość wydruku, ale także jego opłacalność z punktu widzenia konkretnego projektu. Przed zleceniem danej realizacji warto zatem przemyśleć wybraną metodę druku. Sprawdź, czym różni się druk cyfrowy od offsetowego! 

Druk cyfrowy – czym tak właściwie jest?

Druk cyfrowy to jedna z najpopularniejszych metod druku, wykorzystująca do swojego działania elektrograficzną maszynę drukarską. Umożliwia tworzenie wysokiej jakości obrazu na podstawie danych przesłanych bezpośrednio z komputera. Podczas drukowania naświetleniu ulega wałek, który jest podłączony do tonera. To on odpowiada za fizyczne nanoszenie treści na papier lub inne podłoże o dostatecznej giętkości. Wiele osób decyduje się na druk cyfrowy, ponieważ:

 

  • nie wymaga żadnych form drukarskich, umożliwiając szybką realizację;
  • pozwala na natychmiastową dalszą obróbkę;
  • pliki do druku można dostarczyć na dowolnym nośniku cyfrowym;
  • jest tanim rozwiązaniem w przypadku niskonakładowych projektów (już od 1 sztuki);
  • daje możliwość personalizacji poszczególnych egzemplarzy wydruku.

Co należy wiedzieć o druku offsetowym?

Druk offsetowy jest techniką tzw. druku płaskiego i cechuje się dłuższym procesem przygotowawczym w porównaniu z metodą cyfrową. Offset wymaga bowiem uprzedniego przygotowania oraz naświetlania matrycy nanoszonego obrazu (oddzielnej dla każdego z głównych kolorów), która w dalszym kroku zostaje pokryta odpowiednią farbą. Barwnik jest następnie przenoszony na właściwy materiał przy pomocy gumowych cylindrów. To pozwala na użycie szerokiej gamy kolorów specjalnych, a także umożliwia nanoszenie obrazu na różnorodne powierzchnie o dużej gramaturze, np. karton czy tworzywa sztuczne.

 

 

Różnice pomiędzy drukiem offsetowym a cyfrowym

Przygotowanie do druku

Metoda offsetowa wymaga przygotowania specjalnych matryc dla każdego projektu, co sprawia, że wydrukowanie pojedynczych próbek lub wprowadzanie jakichkolwiek zmian w trakcie realizacji okazuje się często zupełnie nieopłacalne. W przypadku druku cyfrowego takiego problemu nie ma: przygotowania kończą się na dostarczeniu jedynie plików projektowych.

Nakład

Ze względu na swoją specyfikę i dłuższy proces przygotowania do druku metoda offsetowa jest niezbyt korzystnym rozwiązaniem dla niskonakładowych realizacji. W tym przypadku okazuje się, że im większy projekt, tym mniejszy koszt jednostkowej kopii. Offset opłaca się zatem szczególnie w przypadku dużych zamówień, podczas gdy druk cyfrowy pozwala na stosunkowo tanie drukowanie nawet w przypadku niskonakładowych przedsięwzięć. 

Rodzaj powierzchni do druku

Druk offsetowy umożliwia drukowanie na wielu różnorodnych powierzchniach. Zastosowana technologia pozwala na przenoszenie farby nawet na materiały o mniejszej giętkości, np. sztywne kartony o dużej gramaturze czy wielkoformatowe tworzywa sztuczne. W przypadku metody cyfrowej możliwości te są nieco ograniczone, a za jej pomocą drukuje się przede wszystkim giętkie materiały takie jak papier. 

Czy warto rezygnować z druku offsetowego?

Podejmując się dużego projektu, warto dobrze przemyśleć jego stronę technologiczną. Wybór metody druku powinien być odpowiednio dostosowany do skali i specyfiki przedsięwzięcia. Mimo że druk cyfrowy zaczyna dorównywać metodzie offsetowej pod względem jakości wydruku, to offset wciąż jawi się jako najkorzystniejsza cenowo opcja w przypadku wysokonakładowych realizacji.

Ostatnie wpisy: