Druk offsetowy i cyfrowy – czym są i który wybrać?

Poligrafia to wciąż prężnie rozwijająca się branża przemysłowa. Z usług profesjonalnych drukarni korzystają zarówno osoby prywatne, jak i przedstawiciele rozmaitych firm. Poszczególne organizacje co rusz potrzebują materiałów graficznych, które wykorzystują przede wszystkim w celach promocyjnych. W przypadku takiego przedsięwzięcia istotna okazuje się nie tylko wysoka jakość wydruku, ale także jego opłacalność z punktu widzenia konkretnego projektu. Przed zleceniem danej realizacji warto zatem przemyśleć wybraną metodę druku. Sprawdź, czym różni się druk cyfrowy od offsetowego! 

Druk cyfrowy – czym tak właściwie jest?

Druk cyfrowy to jedna z najpopularniejszych metod druku, wykorzystująca do swojego działania elektrograficzną maszynę drukarską. Umożliwia tworzenie wysokiej jakości obrazu na podstawie danych przesłanych bezpośrednio z komputera. Podczas drukowania naświetleniu ulega wałek, który jest podłączony do tonera. To on odpowiada za fizyczne nanoszenie treści na papier lub inne podłoże o dostatecznej giętkości. Wiele osób decyduje się na druk cyfrowy, ponieważ:

 

 • nie wymaga żadnych form drukarskich, umożliwiając szybką realizację;
 • pozwala na natychmiastową dalszą obróbkę;
 • pliki do druku można dostarczyć na dowolnym nośniku cyfrowym;
 • jest tanim rozwiązaniem w przypadku niskonakładowych projektów (już od 1 sztuki);
 • daje możliwość personalizacji poszczególnych egzemplarzy wydruku.

Co należy wiedzieć o druku offsetowym?

Druk offsetowy jest techniką tzw. druku płaskiego i cechuje się dłuższym procesem przygotowawczym w porównaniu z metodą cyfrową. Offset wymaga bowiem uprzedniego przygotowania oraz naświetlania matrycy nanoszonego obrazu (oddzielnej dla każdego z głównych kolorów), która w dalszym kroku zostaje pokryta odpowiednią farbą. Barwnik jest następnie przenoszony na właściwy materiał przy pomocy gumowych cylindrów. To pozwala na użycie szerokiej gamy kolorów specjalnych, a także umożliwia nanoszenie obrazu na różnorodne powierzchnie o dużej gramaturze, np. karton czy tworzywa sztuczne.

 

 

Różnice pomiędzy drukiem offsetowym a cyfrowym

Przygotowanie do druku

Metoda offsetowa wymaga przygotowania specjalnych matryc dla każdego projektu, co sprawia, że wydrukowanie pojedynczych próbek lub wprowadzanie jakichkolwiek zmian w trakcie realizacji okazuje się często zupełnie nieopłacalne. W przypadku druku cyfrowego takiego problemu nie ma: przygotowania kończą się na dostarczeniu jedynie plików projektowych.

Nakład

Ze względu na swoją specyfikę i dłuższy proces przygotowania do druku metoda offsetowa jest niezbyt korzystnym rozwiązaniem dla niskonakładowych realizacji. W tym przypadku okazuje się, że im większy projekt, tym mniejszy koszt jednostkowej kopii. Offset opłaca się zatem szczególnie w przypadku dużych zamówień, podczas gdy druk cyfrowy pozwala na stosunkowo tanie drukowanie nawet w przypadku niskonakładowych przedsięwzięć. 

Rodzaj powierzchni do druku

Druk offsetowy umożliwia drukowanie na wielu różnorodnych powierzchniach. Zastosowana technologia pozwala na przenoszenie farby nawet na materiały o mniejszej giętkości, np. sztywne kartony o dużej gramaturze czy wielkoformatowe tworzywa sztuczne. W przypadku metody cyfrowej możliwości te są nieco ograniczone, a za jej pomocą drukuje się przede wszystkim giętkie materiały takie jak papier. 

Czy warto rezygnować z druku offsetowego?

Podejmując się dużego projektu, warto dobrze przemyśleć jego stronę technologiczną. Wybór metody druku powinien być odpowiednio dostosowany do skali i specyfiki przedsięwzięcia. Mimo że druk cyfrowy zaczyna dorównywać metodzie offsetowej pod względem jakości wydruku, to offset wciąż jawi się jako najkorzystniejsza cenowo opcja w przypadku wysokonakładowych realizacji. 

 

Ostatnie wpisy:

 • Czym jest ADF oraz inne skróty wielofunkcyjnych drukarek?

  Urządzenia wielofunkcyjne są wyznacznikiem naszych czasów. Drukują, kserują, skanują i faksują, łączą się z Internetem, wysyłają e-maile, zachwycają możliwościami i wydajnością. Nie bez powodu określa się je też słowem „kombajn”,…

  Czytaj >
 • W jakie funkcje może być wyposażona drukarka?

  Drukarka stanowi podstawowy element wyposażenia biurowego, ale gości również w niejednym domu. Jej użyteczność rozumieją więc zarówno osoby prywatne jak i właściciele oraz pracownicy firm. Ze względu na ciągle zmieniające…

  Czytaj >
 • Samodzielny wydruk zdjęć – czy to dobry pomysł?

  Klasyczny aparat na kliszę robił furorę jeszcze do końca lat 90. poprzedniego stulecia, kiedy  zaczęto go stopniowo zastępować nowocześniejszą, cyfrową wersją. Dziś aparaty analogowe wspominane są przez wielu z nieskrywanym…

  Czytaj >