Druk offsetowy i cyfrowy – czym są i który wybrać?
Poligrafia to wciąż prężnie rozwijająca się branża przemysłowa. Z usług profesjonalnych drukarni korzystają zarówno osoby prywatne, jak i przedstawiciele rozmaitych firm. Poszczególne organizacje co rusz potrzebują materiałów graficznych, które wykorzystują przede wszystkim w celach promocyjnych. W przypadku takiego przedsięwzięcia istotna okazuje się nie tylko wysoka jakość wydruku, ale także jego opłacalność z punktu widzenia konkretnego projektu. Przed zleceniem danej realizacji warto zatem przemyśleć wybraną metodę druku. Sprawdź, czym różni się druk cyfrowy od offsetowego!
Druk cyfrowy – czym tak właściwie jest?
Druk cyfrowy to jedna z najpopularniejszych metod druku, wykorzystująca do swojego działania elektrograficzną maszynę drukarską. Umożliwia tworzenie wysokiej jakości obrazu na podstawie danych przesłanych bezpośrednio z komputera. Podczas drukowania naświetleniu ulega wałek, który jest podłączony do tonera. To on odpowiada za fizyczne nanoszenie treści na papier lub inne podłoże o dostatecznej giętkości. Wiele osób decyduje się na druk cyfrowy, ponieważ:
- nie wymaga żadnych form drukarskich, umożliwiając szybką realizację;
- pozwala na natychmiastową dalszą obróbkę;
- pliki do druku można dostarczyć na dowolnym nośniku cyfrowym;
- jest tanim rozwiązaniem w przypadku niskonakładowych projektów (już od 1 sztuki);
- daje możliwość personalizacji poszczególnych egzemplarzy wydruku.
Co należy wiedzieć o druku offsetowym?
Druk offsetowy jest techniką tzw. druku płaskiego i cechuje się dłuższym procesem przygotowawczym w porównaniu z metodą cyfrową. Offset wymaga bowiem uprzedniego przygotowania oraz naświetlania matrycy nanoszonego obrazu (oddzielnej dla każdego z głównych kolorów), która w dalszym kroku zostaje pokryta odpowiednią farbą. Barwnik jest następnie przenoszony na właściwy materiał przy pomocy gumowych cylindrów. To pozwala na użycie szerokiej gamy kolorów specjalnych, a także umożliwia nanoszenie obrazu na różnorodne powierzchnie o dużej gramaturze, np. karton czy tworzywa sztuczne.
Różnice pomiędzy drukiem offsetowym a cyfrowym
Przygotowanie do druku
Metoda offsetowa wymaga przygotowania specjalnych matryc dla każdego projektu, co sprawia, że wydrukowanie pojedynczych próbek lub wprowadzanie jakichkolwiek zmian w trakcie realizacji okazuje się często zupełnie nieopłacalne. W przypadku druku cyfrowego takiego problemu nie ma: przygotowania kończą się na dostarczeniu jedynie plików projektowych.
Nakład
Ze względu na swoją specyfikę i dłuższy proces przygotowania do druku metoda offsetowa jest niezbyt korzystnym rozwiązaniem dla niskonakładowych realizacji. W tym przypadku okazuje się, że im większy projekt, tym mniejszy koszt jednostkowej kopii. Offset opłaca się zatem szczególnie w przypadku dużych zamówień, podczas gdy druk cyfrowy pozwala na stosunkowo tanie drukowanie nawet w przypadku niskonakładowych przedsięwzięć.
Rodzaj powierzchni do druku
Druk offsetowy umożliwia drukowanie na wielu różnorodnych powierzchniach. Zastosowana technologia pozwala na przenoszenie farby nawet na materiały o mniejszej giętkości, np. sztywne kartony o dużej gramaturze czy wielkoformatowe tworzywa sztuczne. W przypadku metody cyfrowej możliwości te są nieco ograniczone, a za jej pomocą drukuje się przede wszystkim giętkie materiały takie jak papier.
Czy warto rezygnować z druku offsetowego?
Podejmując się dużego projektu, warto dobrze przemyśleć jego stronę technologiczną. Wybór metody druku powinien być odpowiednio dostosowany do skali i specyfiki przedsięwzięcia. Mimo że druk cyfrowy zaczyna dorównywać metodzie offsetowej pod względem jakości wydruku, to offset wciąż jawi się jako najkorzystniejsza cenowo opcja w przypadku wysokonakładowych realizacji.
Ostatnie wpisy:
Ważna informacja odnośnie zamiennych tonerów marki Black Point do drukarek dedykowanych do Programu HP INSTANT INK (subskrypcja)*
5.09.2023Czytaj >Niektóre drukarki z oferty HP są przeznaczone do pracy w ramach Programu INSTANT INK, tj. subskrypcji na druk realizowanej przez producenta w formie abonamentu. Drukarki te posiadają literę „e” na…
Już teraz możesz zobaczyć najlepsze meble ergonomiczne Black Point w Galerii Wnętrz Domar we Wrocławiu!
4.09.2023Czytaj >Chcesz wybrać biurko z podnoszonym elektrycznie blatem, klękosiad i inne meble ergonomiczne Black Point, ale wolisz zakupy w sklepie stacjonarnym? Już teraz wkrótce zaproaszamyimy Cię do naszego showroomu mebli ergonomicznych…
Jak każda firma w swoim w raporcie ESG może zmniejszyć ilość odpadów z tworzywa sztucznego o 4,5 tony? Case study tonerów do drukarek OH!GREEN od Black Point
4.09.2023Czytaj >Jednym ze wskaźników, które ujmuje się w raportach ESG, jest redukcja odpadów. Chcesz wiedzieć, jak zmniejszyć ilość odpadów w firmie aż o prawie 4,5 tony rocznie tylko dzięki zmianie tonerów…