Jak wymienić bęben w drukarce?

Bęben to jedna z najważniejszych części w każdej drukarce laserowej np. firmy Brother. W zależności od wybranego modelu może on stanowić jedność z tonerem lub być oddzielnym elementem. To dzięki jego prawidłowemu funkcjonowaniu, toner jest przenoszony i utrwalany na papierze. Aby zachować wysoką jakość druku, konieczne jest cykliczne wymienianie bębna w drukarce Brother na nowy egzemplarz. Kiedy warto przystąpić do tego procesu? I jak zrobić to samodzielnie?

Kiedy wymienić bęben w drukarce?

To jak często należy wymieniać bęben w drukarce laserowej Brother, zależy od intensywności eksploatacji. Zdecydowanie częściej ma to miejsce w przestrzeni biurowej, akademickiej czy urzędowej, aniżeli w warunkach domowych. Jest to spowodowane większą liczbą stron drukowanych w danym okresie. Bęben, w zależności od posiadanego modelu drukarki, będzie trzeba wymienić np. już po czterech tysiącach wydruków, albo dopiero po ok. trzydziestu tysiącach. Należy uważnie śledzić komunikaty, które pojawiają się na wyświetlaczu drukarki. Nie ma jednej stałej daty, która dopasuje się do każdego użytkownika. Wszystko zależy od tego jak często korzystasz ze swojej drukarki.

 

 

Jak samodzielnie wymienić bęben w drukarce Brother?

Zastanawiasz się jak wymienić bęben w drukarce Brother? Nie martw się. Nie jest to skomplikowany proces i szybko możesz zająć się tym sam.

 

Podnieś górną lub przednią pokrywę drukarki. Wyciągnij bęben wraz z tonerem, pociągając za uchwyt — w większości modeli będzie mieć on wyróżniający się kolor np. zielony. Po prawej stronie wymienianej części znajduje się dźwignia, którą należy wcisnąć, aby bezpiecznie usunąć toner.

Wyciągnij z opakowania nowy bęben i ściągnij zabezpieczenia. Następnie włóż do niego toner. Dźwignia zabezpieczy go przed wypadnięciem. Sygnałem, że toner jest prawidłowo wsadzony, będzie charakterystyczne kliknięcie.

Bęben wraz z tonerem włóż z powrotem do drukarki i zamknij pokrywę. Kolejnym krokiem jest zresetowanie bębna. Najczęściej odbywa się to poprzez wybranie opcji Resetuj Bęben na panelu sterującym przy użyciu strzałek oraz przycisku OK. Po zaakceptowaniu tej procedury omawiana część po paru sekundach będzie ponownie gotowa do pracy. Aby sprawdzić, czy wymiana się powiodła, wykonaj druk testowy. Jeśli nadal masz wątpliwości, zapoznaj się z instrukcją obsługi producenta swojej drukarki, albo ulotką dołączoną do opakowania z nowym bębnem. Znajdziesz tam informacje jak go wymienić.

Jak widzisz wymiana bębna w drukarce to pestka! Jeśli zauważyłeś zdecydowany spadek jakości wydruków, a Twoja drukarka wyświetla komunikat o konieczności wymiany tej istotnej części światłoczułej, nie zwlekaj. Podążaj za naszymi podpowiedziami i informacjami zawartymi w instrukcji obsługi drukarki oraz bębna, aby cieszyć się sprawnym urządzeniem drukującym.

 

Pamiętaj też, że ważne jest okresowe czyszczenie bębna optycznego w drukarkach Brother. Pod tym linkiem możesz sprawdzić jak ten proces dokładnie wygląda. Zapewniamy, że to nic trudnego 🙂

Ostatnie wpisy:

 • przygotowanie kalendarza

  Jak samodzielnie wydrukować kalendarz?

  Praktyczne wskazówki jak wydrukować kalendarz Google Bez kalendarza ani rusz! Jednodzielny, trójdzielny, plakatowy do powieszenia na ścianie, a może stojący… Zwykle kupujesz go w sklepie, ale możesz też stworzyć i…

  Czytaj >
 • papier z recyklingu

  Czy wiesz, jak powstaje makulatura?

  Rodzaje i zastosowanie makulatury Na świecie produkuje się dziś ok. 300 mln ton papieru rocznie. Wytwarzanie tak dużej jego ilości nie byłoby możliwe bez udziału makulatury. W jaki sposób zużyty…

  Czytaj >
 • drukarki sklepowe

  Drukarka termiczna – dla kogo i czy warto

  Z drukarkami termicznymi masz do czynienia na co dzień, choć może o tym nie wiesz. To one drukują wszystkie paragony sklepowe! Na czym polega druk termiczny i jakie ma zastosowania? …

  Czytaj >