Jak wymienić bęben w drukarce?

Bęben to jedna z najważniejszych części w każdej drukarce laserowej np. firmy Brother. W zależności od wybranego modelu może on stanowić jedność z tonerem lub być oddzielnym elementem. To dzięki jego prawidłowemu funkcjonowaniu, toner jest przenoszony i utrwalany na papierze. Aby zachować wysoką jakość druku, konieczne jest cykliczne wymienianie bębna w drukarce Brother na nowy egzemplarz. Kiedy warto przystąpić do tego procesu? I jak zrobić to samodzielnie?

Kiedy wymienić bęben w drukarce?

To jak często należy wymieniać bęben w drukarce laserowej Brother, zależy od intensywności eksploatacji. Zdecydowanie częściej ma to miejsce w przestrzeni biurowej, akademickiej czy urzędowej, aniżeli w warunkach domowych. Jest to spowodowane większą liczbą stron drukowanych w danym okresie. Bęben, w zależności od posiadanego modelu drukarki, będzie trzeba wymienić np. już po czterech tysiącach wydruków, albo dopiero po ok. trzydziestu tysiącach. Należy uważnie śledzić komunikaty, które pojawiają się na wyświetlaczu drukarki. Nie ma jednej stałej daty, która dopasuje się do każdego użytkownika. Wszystko zależy od tego jak często korzystasz ze swojej drukarki.

 

 

Jak samodzielnie wymienić bęben w drukarce Brother?

Zastanawiasz się jak wymienić bęben w drukarce Brother? Nie martw się. Nie jest to skomplikowany proces i szybko możesz zająć się tym sam.

 

Podnieś górną lub przednią pokrywę drukarki. Wyciągnij bęben wraz z tonerem, pociągając za uchwyt — w większości modeli będzie mieć on wyróżniający się kolor np. zielony. Po prawej stronie wymienianej części znajduje się dźwignia, którą należy wcisnąć, aby bezpiecznie usunąć toner.

Wyciągnij z opakowania nowy bęben i ściągnij zabezpieczenia. Następnie włóż do niego toner. Dźwignia zabezpieczy go przed wypadnięciem. Sygnałem, że toner jest prawidłowo wsadzony, będzie charakterystyczne kliknięcie.

Bęben wraz z tonerem włóż z powrotem do drukarki i zamknij pokrywę. Kolejnym krokiem jest zresetowanie bębna. Najczęściej odbywa się to poprzez wybranie opcji Resetuj Bęben na panelu sterującym przy użyciu strzałek oraz przycisku OK. Po zaakceptowaniu tej procedury omawiana część po paru sekundach będzie ponownie gotowa do pracy. Aby sprawdzić, czy wymiana się powiodła, wykonaj druk testowy. Jeśli nadal masz wątpliwości, zapoznaj się z instrukcją obsługi producenta swojej drukarki, albo ulotką dołączoną do opakowania z nowym bębnem. Znajdziesz tam informacje jak go wymienić.

Jak widzisz wymiana bębna w drukarce to pestka! Jeśli zauważyłeś zdecydowany spadek jakości wydruków, a Twoja drukarka wyświetla komunikat o konieczności wymiany tej istotnej części światłoczułej, nie zwlekaj. Podążaj za naszymi podpowiedziami i informacjami zawartymi w instrukcji obsługi drukarki oraz bębna, aby cieszyć się sprawnym urządzeniem drukującym.

 

Pamiętaj też, że ważne jest okresowe czyszczenie bębna optycznego w drukarkach Brother. Pod tym linkiem możesz sprawdzić jak ten proces dokładnie wygląda. Zapewniamy, że to nic trudnego 🙂

Ostatnie wpisy:

 • Tusz do drukarki Brother DCP J105

  Tusz do drukarki Brother DCP J105

  Tusz do drukarki Brother DCP J105 to specjalny wkład atramentowy, który umożliwia efektywną i bezpieczną pracę tego modelu. Dla urządzenia dostępne są materiały eksploatacyjne z oficjalnej linii dystrybucyjnej, jednak nie…

  Czytaj >
 • Tusz do Canon

  Tusz do Canon

  Tusz do Canon umożliwia bezproblemowe korzystanie z drukarek atramentowych tej popularnej marki. W ofercie producenta dostępnych jest wiele urządzeń, które wymagają prawidłowego doboru wkładu. Do drukarek firmy Canon pasują nie…

  Czytaj >
 • Tusz Canon Pixma

  Tusz Canon Pixma

  Tusz Canon Pixma jest nieodłącznym materiałem eksploatacyjnym dla drukarek atramentowych z tej cenionej serii. W jej skład wchodzą zróżnicowane technologicznie urządzenia, włącznie z modelami wielofunkcyjnymi. Każda drukarka wymaga jednak trafnego…

  Czytaj >