Co robić ze zużytym tonerem? Najlepsze i najgorsze pomysły

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że toner w Twojej drukarce się wyczerpuje? Wymieniasz kartridż na nowy, ale gdzie powinien trafić stary? Oto lista, co robić (i czego absolutnie nie robić!) ze zużytymi tonerami i tuszami!

 

Blog zdjęcie co zrobić z pustą kasetą

 

Absolutnie zły pomysł – wyrzucenie do kosza na śmieci

Każdy, nawet najwydajniejszy toner lub tusz w drukarce, kiedyś się kończy. Wiele osób po zamontowaniu nowego, świeżego pojemnika zużyty wyrzuca do śmieci. Plastik czy może odpady zmieszane? Ani to, ani to! Zużytych tonerów i tuszy nie wolno pozbywać się w ten sposób!

 

Dlaczego to tak istotne? Kartridż i jego zawartość nie są może aż tak toksyczne, jak wyczerpana bateria, ale tablica Mendelejewa, z jaką masz do czynienia w składzie tego produktu, to jasny sygnał, że toner potrzebuje specjalnego traktowania. 

 

Ach, jeszcze jedno! Za wyrzucenie tonera do „zwykłego” kosza na śmieci grozi mandat!

 

Równie zły pomysł – rozkręcenie, żeby sprawdzić, co jest w środku

Ta zasada wydaje się dosyć oczywista, ale przekazujemy ją na wszelki wypadek. Zużytych tonerów nie wolno otwierać samodzielnie – ani po to, by przekonać się, jak wyglądają w środku, ani po to, by spróbować je samodzielnie napełnić. 

 

Po pierwsze, to nie działa w taki sposób, a regeneracją tonerów zajmują się profesjonalne firmy. Po drugie – patrz punkt 1. Substancje chemiczne zawarte w zużytym tonerze czy tuszu mogą wywołać niepotrzebne problemy zdrowotne. Lepiej oddać to w ręce specjalistów, którzy szybko i sprawnie zajmą się zleceniem.

 

Trochę lepszy pomysł – wyrzuć zużyty toner do elektrośmieci lub oddaj do PSZOK

Jeśli już musisz wyrzucić stary toner, skorzystaj z pojemników na śmieci przeznaczonych na elektroodpady. Segregacja śmieci naprawdę działa!

 

Pojemniki na elektroodpady znajdziesz chociażby przy wielu dużych sklepach samoobsługowych i na terenie centrów handlowych. Zobowiązują je do tego przepisy. Idąc na zakupy, możesz przy okazji bez problemu pozbyć się swoich kłopotliwych śmieci – nie tylko zużytych pojemników, lecz także np. baterii. 

 

Zbiórką elektrośmieci zajmują się również PSZOK-i, czyli Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Informacje o ich adresach bez problemu znajdziesz na stronie swojej gminy czy miasta.

 

Najlepszy pomysł – oddaj zużyty toner, aby producent dał mu drugie życie!

Chcesz być eko i aktywnie pomagać w dbaniu o kondycję naszej planety? Warto pójść krok dalej niż bezrefleksyjne pozbycie się pustego kartridża z drukarki. Zamiast go wyrzucać, odeślij go tam, skąd go kupiłeś.

 

Oferowane przez nas tonery OH! GREEN po zużyciu możesz śmiało odesłać (na nasz koszt!). Ty pozbywasz się problemu, a my dostajemy z powrotem zużyty toner i modernizujemy go, aby kolejna osoba mogła z niego skorzystać. Tym sposobem jako pierwsza firma w Polsce wprowadzamy do naszych działań obieg zamknięty! 

 

Jak to działa i dlaczego warto to zrobić? Dzięki Twojej dobrej woli i naszej współpracy miliony ton pustych pojemników są powtórnie wykorzystywane, zamiast trafiać na wysypiska.

 

Zużyte kartridże napełniamy ponownie, a dzięki temu jesteśmy w stanie zmniejszyć emisję CO2 nawet o 60%. Oszczędzamy też materiały takie jak aluminium, ropa naftowa czy drewno – to dlatego, że nie musimy robić ciągle nowych pojemników! 

 

Mało? A co powiesz na to, że wspólnie z najstarszą organizacją działającą na rzecz ochrony środowiska w Polsce, czyli Klubem Gaja, wspieramy kupno i sadzenie nowych drzew? Każdy odzyskany przez nas zużyty kartridż działa na rzecz nowych lasów. Do tej pory udało nam się w ten sposób zasadzić aż 27 tysięcy młodych sadzonek!

 

Jeśli więc chcesz przejść na „zieloną stronę mocy”, od dziś do Twoich ekologicznych postanowień powinno dojść kilka tych związanych z drukowaniem. Używaj wyłącznie ekologicznych tonerów i tuszy (w naszej ofercie znajdziesz je jako ekotonery OH!Green).

 

Drukuj wyłącznie wtedy, kiedy musisz. A zamiast wyrzucić zużyty pojemnik na toner, odeślij go do nas, abyśmy razem z Tobą mogli dać mu nowe życie!

Ostatnie wpisy:

  • przygotowanie kalendarza

    Jak samodzielnie wydrukować kalendarz?

    Praktyczne wskazówki jak wydrukować kalendarz Google Bez kalendarza ani rusz! Jednodzielny, trójdzielny, plakatowy do powieszenia na ścianie, a może stojący… Zwykle kupujesz go w sklepie, ale możesz też stworzyć i…

    Czytaj >
  • papier z recyklingu

    Czy wiesz, jak powstaje makulatura?

    Rodzaje i zastosowanie makulatury Na świecie produkuje się dziś ok. 300 mln ton papieru rocznie. Wytwarzanie tak dużej jego ilości nie byłoby możliwe bez udziału makulatury. W jaki sposób zużyty…

    Czytaj >
  • drukarki sklepowe

    Drukarka termiczna – dla kogo i czy warto

    Z drukarkami termicznymi masz do czynienia na co dzień, choć może o tym nie wiesz. To one drukują wszystkie paragony sklepowe! Na czym polega druk termiczny i jakie ma zastosowania? …

    Czytaj >