5 rad, które przedłużą żywotność tuszu do drukarki

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdej drukarki atramentowej są pojemniki z tuszem. Produkty wysokiej jakości oferują świetną wydajność, która pozwala na drukowanie wielu stron na jednym kartridżu. Eksploatacja tuszu jest sytuacją nieuniknioną, kiedy korzysta się z drukarki. Dlatego niezależnie od tego, jakie konkretnie kupujesz materiały, warto wprowadzić kilka nawyków, które pozwolą na dodatkowe wydłużenie żywotności tuszu do drukarki atramentowej. W poniższym wpisie przygotowaliśmy 5 praktycznych i skutecznych rad, dzięki którym zaoszczędzisz na materiałach eksploatacyjnych.

 

Jak przedłużyć żywotność tuszu do drukarki?

Bez drukarki nie wyobrażają sobie życia pracownicy większości biur oraz wielu domowników. Ten sprzęt wymaga regularnego zakupu materiałów eksploatacyjnych, dlatego warto wprowadzić kilka przydatnych nawyków, które pozwolą w skuteczny sposób wydłużyć żywotność pojemników z tuszem.

 

 

Dostosowanie dokumentu do druku

Zanim klikniesz przycisk „drukuj”, warto spojrzeć na dokument w trybie podglądu. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na to, czy ostatnie zdanie w tekście nie zostało przeniesione na nową stronę. Wystarczy kilka sekund edycji, aby zaoszczędzić kartkę papieru w drukowaniu. Jeśli nie masz sztywnych wytycznych związanych z dokumentem, możesz również zmniejszyć czcionkę tekstu – dobrą wielkością jest 11 pkt, ponieważ wtedy treści są czytelne, a jednocześnie nie męczą oka. Jeśli masz już ustawioną taką czcionkę, możesz zwrócić również uwagę na krój, który wybrałeś. Jedną z najbardziej polecanych czcionek do użycia w tekście jest Arial, ponieważ pozwala na umieszczenie większej ilości znaków na jednej stronie niż przykładowo Verdana. Kolejny aspekt, na który warto zwrócić uwagę to niepotrzebne grafiki oraz zdjęcia w dokumencie. Zastanów się i dokonaj selekcji wizualizacji, które nie wnoszą wiele do tekstu, a jedynie zwiększają ilość stron w dokumencie.

 

Wybieraj papier do drukowania

Należy pamiętać o tym, że kartka papieru jest materiałem chłonnym, który łatwo absorbuje atrament. W związku z tym pamiętaj, aby zawsze stosować papier, który jest przeznaczony do drukowania. Jeśli zdecydujesz się na użycie np. grubszej kartki, urządzenie zużyje zdecydowanie więcej tuszu, tak aby wydruk był dobrze widoczny. W związku z tym im grubszy papier użyjesz do druku, tym więcej tuszu on wchłonie. Nie jest to korzystna sytuacja pod względem eksploatacji materiałów. Pamiętaj również, że korzystanie z papieru, który nie jest przeznaczony do drukarek, może spowodować awarię urządzenia.

 

Postaw na wysokiej jakości tusze

Podczas wybierania tuszu do drukarki, warto zwrócić uwagę na inne aspekty niż tylko cena. Tak naprawdę wybór najtańszego materiału nie zawsze jest najbardziej oszczędną opcją. Takie produkty często oferują gorszą jakość wydruku oraz szybciej się zużywają. Dlatego właśnie warto kupować produkty sprawdzone i polecane przez użytkowników drukarek. Materiały eksploatacyjne świetnej jakości to nie tylko te oferowane przez producentów urządzeń. Produkty Black Point zapewniają bardzo dobre wydruki, zwiększoną wydajność oraz są objęte bezterminową gwarancją. Dodatkowo nasze kartridże są w korzystniejszej cenie niż materiały od producentów.

 

Dopasuj ustawienia drukowania

Przed wydrukowaniem dokumentu warto poświęcić chwilę na dostosowanie ustawień. Przede wszystkim zwróć uwagę na rodzaj drukowanego pliku – jeśli jest to tekst, wybierz opcję monochromatyczną. Kiedy tego nie zrobisz, drukarka będzie pobierać również kolorowy tusz. Z kolei podczas drukowania grafik lub zdjęć, możesz obniżyć nasycenie barw, w momencie gdy nie zależy Ci na bardzo wysokiej jakości wydruku. 

 

Jeszcze przed zakupem urządzenia, możesz rozeznać się w temacie, np. czytając nasz ranking najlepszych drukarek atramentowych. W nim dowiesz się m.in., które modele najlepiej sprawdzą się do domu oraz niewielkich biur i które urządzenia oferują możliwość połączenia bezprzewodowego.

 

Zwróć uwagę na to, co drukujesz

Wiele osób nie sprawdza w podglądzie, jak wygląda to, co drukują. Poświęć kilka minut na to, aby usunąć z dokumentu niepotrzebne stopki oraz inne nic nie wnoszące do tekstu elementy. Możesz to zrobić, przenosząc artykuł do odpowiedniego programu. Dzięki temu oszczędzisz kilka stron i przy okazji sporą ilość tuszu.

Ostatnie wpisy: