Co może się zepsuć w Twojej drukarce? Najczęstsze awarie i jak sobie z nim radzić
Twoja drukarka nie drukuje, głośno stuka w trakcie pracy, a może brudzi papier tuszem? Urządzenie drukujące, jak każdy sprzęt, może ulec awarii. Dowiedz się, jakie są najpopularniejsze problemy z drukarką, kiedy można sobie z nimi radzić samemu, a kiedy lepiej poprosić o pomoc fachowca.
Problem 1. Drukarka nie reaguje na polecenia
Znasz to, prawda? I zdarza się najczęściej właśnie wtedy, kiedy desperacko potrzebujesz szybkiego wydruku. Co zrobić, gdy drukarka po prostu odmawia współpracy? Oto kilka wskazówek!
- Sprawdź podłączenie drukarki do prądu. Jeśli sprzęt działa analogowo, zobacz, czy przewód znajduje się w odpowiednim miejscu. Jeśli Twoja drukarka pracuje na zasadzie łączności bezprzewodowej, sprawdź konfigurację Wi-Fi lub Bluetootha.
- Zobacz, czy w podajniku jest wystarczająca liczba kartek do druku. Sprawdź też, czy pokrywa jest właściwie zamknięta.
- Brak reagowania na komunikaty może być też skutkiem problemów ze sterownikami. Sprawdź poprawność ich instalacji, a w razie potrzeby przeinstaluj, np. pobierając je z oficjalnej strony producenta.
- Przyczyną awarii drukarki może być też zacięcie papieru. W takim wypadku zlokalizuj miejsce zacięcia i bardzo ostrożnie wyjmij pogiętą kartkę z wnętrza urządzenia. Drukarki są czułe – nawet niewielki skrawek papieru może sprawić, że drukarka „nie ruszy”.
- Teraz przyszedł czas na sprawdzenie, czy toner lub tusz został prawidłowo zamontowany, czy nie jest uszkodzony oraz czy zdjąłeś z niego wszystkie folie zabezpieczające. Czasami drukarka przestaje działać także z powodu zabrudzenia wnętrza urządzenia – np. przy zdejmowaniu folii ochronnych z tonera. Wtedy sprzęt trzeba dobrze wyczyścić. A może po prostu w Twoim sprzęcie zabrakło tonera lub tuszu? Sprawdź i to!
- Jeśli żaden z powyższych sposobów nie zadziałał i Twoja drukarka dalej „odmawia współpracy”, przyszedł czas na oddanie jej w ręce specjalisty, który zdiagnozuje przyczynę awarii.
Problem 2. Urządzenie drukuje nieprawidłowo, np. brudzi kartki lub wydruki są blade
Jeśli Twoim wydrukom daleko jest do ideału, powodów może być kilka. Przeanalizuj każdą z poniższych przyczyn, a jeśli to nie zadziała, oddaj urządzenie do serwisu.
- Drukarka została zanieczyszczona w środku – mogą to być: kurz, resztki tonera, pyłu papierowego, a nawet drobny przedmiot jak np. zszywka. Sprawdź dokładnie, czy do urządzenia nie dostało się żadne zanieczyszczenie. Jeśli trzeba, przeprowadź kompleksowe czyszczenie i konserwację.
- Niewłaściwie przechowywany toner do drukarki laserowej – kartridże laserowe wymagają odpowiedniego przechowywania (temperatura, wilgotność), inaczej tracą swoje właściwości, a wydruki stają się nieładne.
- Brak usunięcia elementów zabezpieczających toner w transporcie – w większości tonerów znajdziesz specjalne akcesoria, które chronią kartridż. Przed montażem koniecznie trzeba je usunąć – najczęściej będą miały kolor np. żółty, pomarańczowy lub czerwony. Zwróć uwagę, czy została też zerwana foliowa taśma, która zabezpiecza proszek w kasecie przed wilgocią.
- Zepsuty lub wyczerpany toner – czasem przyczyną awarii jest uszkodzony mechanicznie kartridż. Choć zazwyczaj jest bardzo dobrze zabezpieczony, nie można wykluczyć, że ten materiał eksploatacyjny uszkodził się np. w trakcie transportu. Przyczyna złych wydruków może być też banalna – Twój toner po prostu się już kończy.
Pamiętaj, aby zawsze używać tonerów i tuszy dobrej jakości! Jeśli chcesz oszczędzić, korzystaj z wysokiej klasy zamienników takich jak te, które proponuje Black Point. Tu znajdziesz naszą ofertę tonerów: https://blackpoint.pl/sklep/tonery. A tutaj tuszy: https://blackpoint.pl/sklep/tusze.
Problem 3. Drukarka głośno pracuje w trakcie drukowania
Zwróć uwagę na każdy odbiegający od normy dźwięk, który wydaje z siebie urządzenie. Może to być stukanie, klekotanie, głośny pisk, szum. Każdy taki dźwięk to sygnał alarmowy, który mówi o tym, że Twojej drukarce coś dolega. Co może być tego przyczyną?
- Uszkodzony lub niewłaściwie dobrany toner – może on wtedy ocierać się o inne elementy urządzenia, a w efekcie – nawet uszkodzić mechanizm napędu drukarki, którego naprawa jest bardzo kosztowna. W takiej sytuacji należy koniecznie przerwać drukowanie, wyjąć toner i zamienić na właściwy.
- Zabrudzenie wnętrza drukarki lub jej ruchomych elementów – kurz lub resztki tonera z czasem osadzają się na rolkach i innych drobnych częściach, prowadząc do niepoprawnej pracy urządzenia. Jak sobie z tym poradzić? Pomoże gruntowne oczyszczenie wnętrza drukarki.
- Awaria urządzenia – może drukarka jest już stara i wysłużona, a może któraś z części uległa zepsuciu? Przyczyn awarii może być sporo. Jeśli nie jesteś w stanie wyeliminować głośnej pracy drukarki, urządzenie trzeba oddać do diagnozy i ewentualnej naprawy.
Problem 4. W drukarce laserowej wysypał się proszek
To usterka, z którą czasem spotykają się użytkownicy popularnych – zwłaszcza w biurach – laserówek. Jeśli wewnątrz urządzenia rozsypał się proszek, przyczyną może być nieprawidłowa instalacja tonera lub niewłaściwe usunięcie elementów zabezpieczających, a szczególnie plomby chroniącej komorę z tonerem.
Inną przyczyną awarii drukarki może być mechaniczne uszkodzenie kartridża np. w trakcie transportu. Co wtedy? Na pewno przerwij drukowanie! Drukarkę najlepiej wtedy oddać w ręce profesjonalistów, którzy zajmą się jej konserwacją i czyszczeniem.
Problem 5. W drukarce atramentowej zasechł tusz
Wyschnięty tusz to najczęstsza awaria drukarek atramentowych. Te urządzenia drukują przy pomocy głowicy, której dysze rozpylają kropelki tuszu na papier. Jeśli atrament przestanie być płynny, nie jest w stanie przedostać się przez dysze. Dzieje się tak zwykle wtedy, gdy drukarki używasz sporadycznie, gdy drukujesz tylko czarno-białe dokumenty lub gdy wkład do drukarki jest już stary.
Jak poradzić sobie z tym problemem? Większość nowoczesnych urządzeń ma teraz opcję automatycznego czyszczenia głowicy. To taki specjalny tryb drukowania, w którym drukarka sama próbuje się oczyścić i odblokować dysze.
W sieci możesz też znaleźć różne „domowe” sposoby na zaschniętą głowicę (np. zanurzenie wkładu w ciepłej wodzie), ale pamiętaj, że możesz w ten sposób niechcący uszkodzić kartridż lub całą drukarkę. Polecamy raczej oddanie urządzenia w ręce profesjonalistów, którzy przeprowadzą fachowy serwis i czyszczenie drukarki.
Ostatnie wpisy:
Tusz do drukarki Brother DCP J105
28.06.2024Czytaj >Tusz do drukarki Brother DCP J105 to specjalny wkład atramentowy, który umożliwia efektywną i bezpieczną pracę tego modelu. Dla urządzenia dostępne są materiały eksploatacyjne z oficjalnej linii dystrybucyjnej, jednak nie…
Tusz do Canon
26.06.2024Czytaj >Tusz do Canon umożliwia bezproblemowe korzystanie z drukarek atramentowych tej popularnej marki. W ofercie producenta dostępnych jest wiele urządzeń, które wymagają prawidłowego doboru wkładu. Do drukarek firmy Canon pasują nie…
Tusz Canon Pixma
24.06.2024Czytaj >Tusz Canon Pixma jest nieodłącznym materiałem eksploatacyjnym dla drukarek atramentowych z tej cenionej serii. W jej skład wchodzą zróżnicowane technologicznie urządzenia, włącznie z modelami wielofunkcyjnymi. Każda drukarka wymaga jednak trafnego…