Czym jest certyfikat FSC?

Dowiedz się, dlaczego warto używać oznaczonych w ten sposób produktów

 

Jak być bardziej eko? Wśród wielu zasad i wskazówek, jedna ma szczególne znaczenie – używaj produktów, które wytworzone są w sposób odpowiedzialny, tak, by nie szkodzić przyrodzie. Tylko co to właściwie znaczy? Jedną z odpowiedzi przynosi certyfikat FSC.

 

Co to jest FSC? 

Mały symbol FSC możesz spotkać na produktach, które wykonane są z drewna, a także jego pochodnych – papieru czy tektury. W dużym skrócie oznacza to, że firma, która wytwarza dany produkt, korzysta z surowca pozyskanego w sposób, który nie narusza zasobów biologicznych i struktury lasów.

 

Certyfikat FSC przyznaje się najczęściej producentom mebli, papieru, tektury, drukarniom, ale także stolarzom, tartakom czy składom drewna. Dzięki temu mają oni potwierdzenie, że drewno (lub włókna drzewne służące do produkcji papieru czy tektury) pochodzą z certyfikowanych, czyli zarządzanych odpowiedzialnie lasów. 

 

Kto i po co certyfikuje lasy, czyli historia FSC

FSC to skrót od Forest Stewardship Council, czyli nazwy organizacji non profit, która zajmuje się certyfikacją lasów oraz produktów z drewna i papieru. Standard FSC jest wspierany przez największe organizacje ekologiczne na świecie. Cieszy się ogromnym poważaniem w branży drzewnej, meblowej czy przetwórstwa drewna.

 

Dlaczego w ogóle certyfikuje się lasy oraz wyroby pochodzące z przetwarzania drewna? Po to, aby na mocno konkurencyjnych rynku wspierać te firmy, którym na sercu leży dobru lasów i ich bioróżnorodności. System certyfikacji wyróżnia surowce pochodzące z odpowiedzialnej gospodarki leśnej.

 

Jakie lasy „zasługują” na certyfikat FSC? 

Idźmy więc dalej. Dlaczego to tak ważne, aby lasami zarządzać w sposób odpowiedzialny i na czym to w ogóle polega? Organizacja FSC wyróżniła aż 7 zasad zrównoważonej gospodarki leśnej:

  1. Ograniczanie wylesiania oraz przywracanie do dawnego stanu zdegradowanych krajobrazów leśnych.
  2. Tworzenie obszarów chronionych.
  3. Zarządzanie lasami tak, aby ograniczać ryzyko pożaru, występowania szkodników czy chorób.
  4. Zapewnienie równowagi pomiędzy sprzedażą produktów leśnych a zrównoważonym charakterem ich pozyskiwania.
  5. Dbanie o ochronną funkcję lasów jako ekosystemów zapobiegających powodziom, suszom, lawinom oraz zapewniającym korzyści ich mieszkańcom.
  6. Tworzenie miejsc pracy opartych na gospodarce leśnej oraz ochrona miejsc wiążących się z tradycyjnymi wierzeniami czy kulturami mieszkańców.
  7. Sprawiedliwy podział korzyści z zasobów leśnych, promowanie badań naukowych i edukacji, która wspiera wiedzę ekologiczną.

 

Czym jest certyfikat FSC?

 

FSC to myślenie nie tylko o lasach, ale i o ludziach. Czy to się jednak opłaca?

Jak więc zarządzać lasami według standardów FSC? Po prostu mądrze. Tak, by respektować prawa ludności lokalnej oraz dążyć do równości i partnerstwa zgodnie z zasadami Fair Trade. Nie eksploatować lasów i ich mieszkańców dla nadmiernego zysku. Chronić rzadką florę i faunę. Unikać stosowania nawozów sztucznych i pestycydów. Zachować martwe drewno, by zapewnić lasom bioróżnorodność. A w trakcie pozyskiwania drewna minimalizować powstawanie odpadów, zużycie wody i energii oraz nie niszczyć lasu.

 

Dlaczego więc ciągle tak niewielu producentów korzysta z drewna certyfikowanego FSC oraz z produktów drzewnych z tym znakiem? 

 

Barierą są koszty, choć w dłuższej perspektywie to decyzja opłacalna. Większość producentów i firm handlowych na Zachodzie wymaga dziś certyfikatu FSC, a klienci są skłonni zapłacić więcej za produkty pozyskiwane w sposób ekologiczny i etyczny. 

 

Co więcej, z roku na rok można zauważyć wzrost zainteresowania produktami FSC. Rynek oraz konsumenci są coraz bardziej świadomi i chcą eko deklaracje przekładać na konkretne działania. 

 

Czy łatwo otrzymać certyfikat FSC? Wcale nie!

Istnieją dwa rodzaje certyfikatów FSC. Jeden (FSC FM, czyli Forest Management) otrzymują zarządcy lasów i leśnych plantacji. Drugi to FSC CoC (Chain of Custody) – przyznaje się go firmom z branży drzewnej, meblowej i papierniczej, które chcą sprzedawać produkty z certyfikatem FSC.

 

Certyfikat FSC CoC opiera się na kontroli łańcucha dostaw. Aby produkt mógł się pochwalić certyfikatem, zasady zgodne ze standardem FSC muszą być przestrzegane na każdym etapie pozyskiwania i przetwarzania surowca drzewnego: przy pozyskiwaniu drzewa z lasu, jego obróbce, produkcji, pakowaniu i sprzedaży. 

 

Certyfikat przyznaje się na 5 lat, a w trakcie jego trwania raz w roku przeprowadza się audyty kontrolne. Standard FSC jest oczywiście dobrowolny, ale w wielu branżach (np. mebli z segmentu premium) jest ważnym czynnikiem wpływającym na konkurencyjność przedsiębiorstwa.

 

FSC w branży drukarskiej? Black Point jest na to gotowe!

Czy certyfikacja FSC ma zastosowanie w branży druku? Jak najbardziej! Doskonałym tego przykładem jest Black Point i linia ekologicznych tonerów OH!GREEN. Papier i tektura, których używamy do pakowania tonerów zamiast tworzywa sztucznego, to wyroby wykonane w 100% z recyklingu, a do tego z certyfikatem FSC.

 

Chcemy w ten sposób wspierać mądre zarządzanie lasami i dołączyć do grona firm, którym leży na sercu los naszej planety. W końcu, chroniąc nasze lasy, chronimy przyszłość naszych dzieci. Chcesz wiedzieć jak Black Point dla o ekologię? Sprawdź nową linię tonerów OH!GREEN od Black Point!

Ostatnie wpisy:

  • Tusz do drukarki Brother DCP J105

    Tusz do drukarki Brother DCP J105

    Tusz do drukarki Brother DCP J105 to specjalny wkład atramentowy, który umożliwia efektywną i bezpieczną pracę tego modelu. Dla urządzenia dostępne są materiały eksploatacyjne z oficjalnej linii dystrybucyjnej, jednak nie…

    Czytaj >
  • Tusz do Canon

    Tusz do Canon

    Tusz do Canon umożliwia bezproblemowe korzystanie z drukarek atramentowych tej popularnej marki. W ofercie producenta dostępnych jest wiele urządzeń, które wymagają prawidłowego doboru wkładu. Do drukarek firmy Canon pasują nie…

    Czytaj >
  • Tusz Canon Pixma

    Tusz Canon Pixma

    Tusz Canon Pixma jest nieodłącznym materiałem eksploatacyjnym dla drukarek atramentowych z tej cenionej serii. W jej skład wchodzą zróżnicowane technologicznie urządzenia, włącznie z modelami wielofunkcyjnymi. Każda drukarka wymaga jednak trafnego…

    Czytaj >