Czym są drukarki specjalistyczne?

Rodzaje drukarek specjalistycznych i ich zastosowanie

Drukarki do zadań specjalnych drukują zdjęcia, bilety, etykiety i paragony. Nie każdy ich potrzebuje, ale są branże, w których bez dobrej jakości drukarki specjalistycznej ani rusz! Jakie są rodzaje drukarek specjalistycznych? Przeczytaj w tym artykule!

 

Drukarki do zdjęć

Zdjęcia można wydrukować na każdej drukarce – także na zwykłej laserówce czy atramentówce. Ich jakość może być jednak różna. Do profesjonalnego druku zdjęć w warunkach domowych, ale i w zakładach fotograficznych czy usługowych najlepsze są specjalistyczne drukarki fotograficzne. 

 

Jak działa drukarka fotograficzna? Wykorzystuje technologię termosublimacji. Pod wpływem ciepła barwniki ze specjalnej folii przenoszone są na papier fotograficzny. Na końcu fotki otrzymują dodatkową warstwę ochronną, która zabezpiecza je przed wilgocią i promieniami UV.

 

Taki rodzaj drukarek specjalistycznych znajdziesz wszędzie tam, gdzie możesz sobie wydrukować zdjęcia – samodzielnie lub z pomocą technika, także w popularnych punktach samoobsługowych mieszczących się w sklepach wielkopowierzchniowych. 

 

rodzaje drukarek specjalistycznych

 

Drukarki etykiet

Popularnym rodzajem drukarek specjalistycznych są urządzenia do drukowania etykiet. To niewielkie, nowoczesne urządzenia, które zrewolucjonizowały wiele branż. Używają ich pracownicy magazynów, sklepów stacjonarnych, montażyści, elektrycy oraz inni fachowcy. 

 

Na czym polega działanie drukarki do etykiet? Urządzenie wykorzystuje technologię druku termotransferowego. Wymaga specjalnych taśm barwnikowych, które wydzielają pigment umożliwiający powstanie zadruku pod wpływem wysokiej temperatury, podobnie jak w drukarkach fotograficznych. 

 

Etykiety, które „wychodzą” z drukarki są odporne na wilgoć i promienie UV, ścieranie i zniszczenia mechaniczne. Drukarki do etykiet mają niewielkie rozmiary, a ich obsługę ułatwia czasem klawiatura QWERTY. Projektowaną etykietę widzi się przed drukiem na małym wyświetlaczu. Drukarki drukują także na kolorowych etykietach, a czcionki i inne parametry można personalizować. 

 

Zaletą druku termotransferowego jest jego duża trwałość. Nadaje się również do nadruków na takich materiałach jak plomby gwarancyjne czy tabliczki znamionowe. 

 

Drukarki termiczne – POS niefiskalne i drukarki paragonowe

Kolejny rodzaj drukarek specjalistycznych to drukarki termiczne, które przeznaczone są do drukowania niefiskalnych druków roboczych takich jak potwierdzenia, zamówienia czy podliczenia. Okazują się niezastąpione wszędzie tam, gdzie pracuje się z klientem – w sklepie, punkcie usługowym, restauracji, każdym innym lokalu.

 

W każdym z takich miejsc niezbędna będzie również fiskalna drukarka paragonowa POS. To małe urządzenie drukuje paragony i może być podłączone zarówno do komputera, jak i kasy fiskalnej. Działa w technologii termicznej, czyli wymaga specjalnego papieru termicznego, który ciemnieje pod wpływem ciepła (czyli w zetknięciu z głowicą). Nie trzeba do niego natomiast tonerów, tuszy i taśm barwiących. 

 

Największym problemem drukarek termicznych jest szybka utrata jakości wydruków. Po pewnym czasie blakną, co możesz obserwować np. na przechowywanych paragonach. 

 

Drukarki igłowe

Drukarki igłowe to urządzenia o dosyć starej (jak na ten rynek) technologii. Działają podobnie do staroświeckich maszyn do pisania. Uderzenie igieł pozostawia na papierze ślady (kropki), które łączą się w większe obrazy, znaki i litery. Drukarki igłowe mogą drukować w kolorze czarnym lub nawet w kilku kolorach podstawowych.

 

Zasadniczą wadą tych drukarek jest hałas. Są jednak branże, które z tego rodzaju urządzeń drukujących korzystają bardzo chętnie. To różne gałęzie przemysłu, którym niestraszny hałas, a potrzebują niezawodnych, działających w trybie ciągłym i w trudnych warunkach urządzeń. 

 

Wielką zaletą drukarek igłowych jest również możliwość drukowania na wielu rodzajach papieru, w tym na papierze wielowarstwowym samokopiującym i papierze ciągłym z boczną perforacją. Jako jedyne są w stanie zrobić wydruk z kopią, i to nawet siedmiokrotną. 

 

Drukarki wierszowe

Ten rodzaj drukarek specjalistycznych popularny był w latach 80. i 90. Dziś odchodzi do lamusa, choć są branże, w których takie urządzenia ciągle znajdują zastosowanie. Drukarki wierszowe drukują tylko tekst. Działają tak jak igłowe – młoteczki uderzają przez papier i taśmę barwiącą w bęben, a tym samym na papierze powstaje ciąg znaków. Ich zalety to wydajność i prostota działania, ale ze względu na hałas zostały stopniowo wyparte z biur na rzecz drukarek laserowych. 

Ostatnie wpisy:

  • Tusz do drukarki Brother DCP J105

    Tusz do drukarki Brother DCP J105

    Tusz do drukarki Brother DCP J105 to specjalny wkład atramentowy, który umożliwia efektywną i bezpieczną pracę tego modelu. Dla urządzenia dostępne są materiały eksploatacyjne z oficjalnej linii dystrybucyjnej, jednak nie…

    Czytaj >
  • Tusz do Canon

    Tusz do Canon

    Tusz do Canon umożliwia bezproblemowe korzystanie z drukarek atramentowych tej popularnej marki. W ofercie producenta dostępnych jest wiele urządzeń, które wymagają prawidłowego doboru wkładu. Do drukarek firmy Canon pasują nie…

    Czytaj >
  • Tusz Canon Pixma

    Tusz Canon Pixma

    Tusz Canon Pixma jest nieodłącznym materiałem eksploatacyjnym dla drukarek atramentowych z tej cenionej serii. W jej skład wchodzą zróżnicowane technologicznie urządzenia, włącznie z modelami wielofunkcyjnymi. Każda drukarka wymaga jednak trafnego…

    Czytaj >