Druk cyfrowy i offsetowy – najważniejsze różnice. To warto wiedzieć!

Druk cyfrowy i druk offsetowy to dwie najpopularniejsze metody przygotowywania materiałów poligraficznych. Jeśli zamawiasz ulotki, plakaty czy wizytówki, na pewno trzeba będzie wybrać sposób ich wykonania. Warto wiedzieć, czym się różni „offset” od „cyfry”, bo przekłada się to na efekty, jakość i koszt wydruków.

 

 

 

 

Offset – jak to się robi?

Druk offsetowy to starsza technika drukarska, rozwijana przez dziesiątki lat. Techniki jego wykonywania mogą się nieznacznie różnić, ale tutaj skupimy się na najważniejszych cechach. 

 

W druku offsetowym wykorzystuje się matryce, czyli aluminiowe wałki. Taki wałek wcześniej odpowiednio się naświetla w tzw. technologii CTP. W procesie druku farba z matrycy jest przenoszona na specjalny gumowy cylinder, a z niego – na papier lub inny wybrany materiał. 

 

Dodatkowo dla każdego koloru farby drukarskiej (cyjan, magenta, żółty i czarny – CMYK) przygotowuje się osobną matrycę. Brzmi skomplikowanie? Bo to jest skomplikowane! Ale ma za to swoje zalety.

 

Proces przygotowywania matryc i dalszego drukowania jest obecnie znacznie bardziej uproszczony i łatwiejszy niż dawniej, ale mimo wszystko przesądza on o wadach i zaletach druku offsetowego. Przede wszystkim offset zapewnia najwyższą jakość drukowanych materiałów. Sprzyja temu osobne, niezwykle dokładne nakładanie farb. 

 

Nie występuje tutaj też typowy dla druku cyfrowego problem rozdzielczości projektu, ale musi on być odpowiednio przygotowany. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dużych projektów lub przygotowywania materiałów zadrukowanych na większości powierzchni, np. katalogów czy kolorowych magazynów.

 

Offset daje też większe możliwości doboru formatu papieru i jego grubości. Dostępne są wydruki w formacie B0 (1000×1414 mm), a nawet większym. Drukować można na papierach o standardowej gramaturze, ale także tekturach, materiałach tekstylnych czy opakowaniach. 

 

Zaletą druku offsetowego jest też możliwość wykorzystania gotowych farb, dobieranych np. bezpośrednio ze wzornika Pantone, a nawet zastosowania farb metalizowanych, niedostępnych dla druku cyfrowego. Największą zaletą offsetu jest jednak możliwość taniego drukowania bardzo dużej liczby identycznych egzemplarzy.

 

Druk cyfrowy – wady i zalety

Zaletami druku cyfrowego są przede wszystkim elastyczność oraz możliwości wprowadzania zmian. Co to oznacza? W przypadku offsetu raz ustawiona maszyna drukarska jest gotowa do wyprodukowania dużej liczby egzemplarzy. Jakakolwiek modyfikacja oznacza jednak ponowne przygotowywanie urządzenia do druku. 

 

W maszynach cyfrowych nie jest to żaden problem. Druk cyfrowy wykorzystuje tonery, które urządzenie podgrzewa i nanosi na papier. Nie ma matrycy, którą trzeba specjalnie przygotowywać.

 

W technice cyfrowej zmiany w wydrukach można wprowadzać praktycznie na bieżąco i natychmiast sprawdzać, jak wygląda gotowy efekt. To dobre rozwiązanie np. gdy kontynuujesz pracę nad jeszcze nieukończonym projektem. 

 

Druk cyfrowy działa na zasadzie: zmiana – ocena efektu. Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby dzięki tej cyfrowej elastyczności wykonać np. serię wydruków, w których poszczególne egzemplarze będą się od siebie różnić. „Cyfra” sprawdza się więc znakomicie np. przy drukowaniu spersonalizowanych zaproszeń czy wizytówek. 

 

Podsumowując: druk offsetowy to wysoka jakość, ale jednoczesny brak elastyczności oraz możliwości łatwego wprowadzania zmian. I odwrotnie – druk cyfrowy to proste zmiany z możliwością natychmiastowego zobaczenia efektu, ale charakteryzuje się nieco słabszą jakością i zdecydowanie mniejszą wydajnością.

 

Druk w różnych nakładach – wybrać offset czy druk cyfrowy?

Druk offsetowy doskonale nadaje się do produkcji dużej liczby identycznych materiałów. W przypadku drukowania np. plakatów czy ulotek w liczbie kilku tysięcy, a nawet setek tysięcy sztuk, raz ustawione urządzenia doskonale poradzą sobie z takim wyzwaniem. Dzięki temu wraz ze wzrostem nakładu spada koszt jednostkowy wydruku.

 

Jest też druga strona medalu – ten rodzaj druku nie nadaje się raczej do produkcji małych nakładów ani druku zróżnicowanych projektów. Dlaczego? Najbardziej pracochłonnym i kosztownym elementem procesu druku offsetowego jest odpowiednie ustawienie maszyn drukarskich. W przypadku niskiego nakładu oznaczać to będzie znaczny koszt jednostkowy wydrukowanych materiałów. 

 

Mówiąc jak najprościej – nie opłaca się ustawiać maszyny offsetowej np. dla kilku czy kilkudziesięciu wydruków. Równie dobrze można wtedy wydrukować kilkaset egzemplarzy za te same pieniądze. Pytanie tylko – po co?

 

Druk cyfrowy to pod względem nakładów i kosztów w zasadzie odwrotność druku offsetowego. Tutaj zaletą jest możliwość wydrukowania niewielkiej liczby egzemplarzy przy stosunkowo niskich kosztach. Dodatkowo możesz pozwolić sobie na różnorodność. 

 

Trzeba jednak pamiętać, że koszt każdego kolejnego wydruku cyfrowego będzie praktycznie taki sam. Przy dużych nakładach „cyfra” okazuje się droższa od „offsetu”, przynajmniej na ten moment.

Ostatnie wpisy:

  • przygotowanie kalendarza

    Jak samodzielnie wydrukować kalendarz?

    Praktyczne wskazówki jak wydrukować kalendarz Google Bez kalendarza ani rusz! Jednodzielny, trójdzielny, plakatowy do powieszenia na ścianie, a może stojący… Zwykle kupujesz go w sklepie, ale możesz też stworzyć i…

    Czytaj >
  • papier z recyklingu

    Czy wiesz, jak powstaje makulatura?

    Rodzaje i zastosowanie makulatury Na świecie produkuje się dziś ok. 300 mln ton papieru rocznie. Wytwarzanie tak dużej jego ilości nie byłoby możliwe bez udziału makulatury. W jaki sposób zużyty…

    Czytaj >
  • drukarki sklepowe

    Drukarka termiczna – dla kogo i czy warto

    Z drukarkami termicznymi masz do czynienia na co dzień, choć może o tym nie wiesz. To one drukują wszystkie paragony sklepowe! Na czym polega druk termiczny i jakie ma zastosowania? …

    Czytaj >