Drukarka 3D – ile kosztuje i kiedy warto ją kupić?

Drukarka 3D daje wiele różnorodnych możliwości. Czy – i kiedy – warto zainwestować w zakup takiego urządzenia? W artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat drukarek 3D i ich zastosowania.

 

Do czego służy drukarka 3D?

Druk trójwymiarowy to rewolucyjny wynalazek. Pozwala w łatwy sposób tworzyć elementy, części lub gotowe projekty, dla których wykonania niezbędne były do tej pory drogie i profesjonalne obrabiarki. Na drukarce 3D można wydrukować prosty uchwyt, jak i medyczną protezę. Możliwości są nieograniczone!

 

Kiedy warto kupić drukarkę 3D

 

Drukarki tego typu bardzo popularyzują się w ostatnich latach. Z drogiego sprzętu dla naukowców i profesjonalistów stały się ogólnodostępnymi urządzeniami o różnych zastosowaniach. Korzysta się z nich w wielu dziedzinach przemysłu, ale coraz częściej sięgają po nie także użytkownicy nieprofesjonalni i pasjonaci. Za pomocą drukarek możesz uzyskać trójwymiarowe modele… praktycznie wszystkiego! Mówiąc najprościej, nakładając warstwa po warstwie specjalny materiał, „budują” one zaprojektowany obiekt. Chętnie z tych możliwości korzysta przemysł medyczny, a zwłaszcza implantologia. Drukowanie 3D sprawdza się w takim wypadku znakomicie, ponieważ pozwala na wytwarzanie pojedynczych, niestandardowych wzorów w krótkim czasie. Otworzyło to szerokie pole do produkcji materiałów np. dla stomatologii czy protetyki. Druk 3D wspiera też przemysł, m.in. motoryzacyjny i lotniczy, gdzie wydruki stosuje się w ramach procesu projektowania części lub wręcz jako ich zamienniki. Chętnie po drukarki przestrzenne sięgają też np. architekci przy tworzeniu modeli poglądowych zaprojektowanych budynków. Druk 3D pozwala na drukowanie różnego rodzaju zamienników części. Od prostych akcesoriów typu pokrętła i złączki, po skomplikowane elementy maszyn i urządzeń. W wielu przypadkach pozwala to zaoszczędzić na zamawianiu drogich i trudno dostępnych oryginałów. Na drukarce 3D można powielić prawie wszystko!

 

Rodzaje drukarek 3D

Wybierać możesz spośród prostych i małych modeli desktopowych do zastosowania domowego, poprzez sprzęt bardziej profesjonalny, aż do dużych drukarek przemysłowych. Mniejsze, proste domowe modele dają spore możliwości, a przy tym są dostępne dla przeciętnego Kowalskiego. W stosunkowo niskiej cenie możesz mieć w domu sprzęt, który pozwoli na drukowanie różnorodnych obiektów. Jednak względnie tanie urządzenia domowe mają też swoje wady. Przede wszystkim dają dość ograniczoną przestrzeń roboczą, przez co szybko może się okazać, że drukowanie większych obiektów jest poza ich zasięgiem. Dochodzą też kwestie ich niedokładności i potrzeby częstego kalibrowania. Poszukując drukarki 3D, zwróć uwagę na technologię, w której maszyna drukuje – czyli jaki materiał wykorzystuje. Najpopularniejsze modele przetwarzają różne rodzaje specjalnego plastiku. Jednak istnieją też bardziej zaawansowane – i droższe – technologie, które wykorzystują specjalny spiekany proszek lub metal.

 

Ile kosztuje drukarka 3D?

Jeśli szukasz drukarki do amatorskich zastosowań w domu lub okazyjnego drukowania np. drobnych części, na proste desktopowe urządzenie możesz przeznaczyć od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Na rynku sporo jest też urządzeń do samodzielnego montażu, często w cenie poniżej tysiąca złotych. Jak w przypadku wielu urządzeń wykorzystujących nowoczesną technologię, górny limit cen nie istnieje. Zakup profesjonalnej drukarki do zastosowań przemysłowych to koszt rzędu kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych. Przy planowaniu zakupu drukarki koniecznie zwróć uwagę na technologię druku. Od tego będą zależały koszty późniejszej eksploatacji, czyli zakupu tzw. filamenów lub proszków.

 

Kiedy warto kupić drukarkę 3D?

Najczęstszy powód zakupu drukarki trójwymiarowej to działalność komercyjna, czyli świadczenie usług druku 3D. Można wówczas drukować modele przygotowane wcześniej przez klientów lub projektować samodzielnie według zamówienia. W tym zakresie technologia druku przestrzennego otwiera naprawdę duże możliwości. W niektórych branżach, np. medycznej, drukarka 3D pozwala zmniejszyć koszty i samodzielnie przygotowywać określone przedmioty. Nie trzeba wtedy zlecać druku 3D zewnętrznym wykonawcom. Własna drukarka 3D bywa też dobrym rozwiązaniem, kiedy udoskonalasz jeden konkretny model produktu i musisz testować jego kolejne wersje. Druk na miejscu zmniejsza koszty i jednocześnie przyspiesza prace, bo nie trzeba czekać na realizację zlecenia przez zewnętrzną firmę. Niezależnie od zastosowania po zaawansowaną technologię drukowania 3D sięgnij tylko wtedy, kiedy wskazuje na to tzw. dodatni rachunek ekonomiczny. Co to znaczy? Że jeśli zamierza się jej używać okazyjnie, lepiej (i taniej) zlecić druk 3D zewnętrznej firmie.

Ostatnie wpisy:

  • przygotowanie kalendarza

    Jak samodzielnie wydrukować kalendarz?

    Praktyczne wskazówki jak wydrukować kalendarz Google Bez kalendarza ani rusz! Jednodzielny, trójdzielny, plakatowy do powieszenia na ścianie, a może stojący… Zwykle kupujesz go w sklepie, ale możesz też stworzyć i…

    Czytaj >
  • papier z recyklingu

    Czy wiesz, jak powstaje makulatura?

    Rodzaje i zastosowanie makulatury Na świecie produkuje się dziś ok. 300 mln ton papieru rocznie. Wytwarzanie tak dużej jego ilości nie byłoby możliwe bez udziału makulatury. W jaki sposób zużyty…

    Czytaj >
  • drukarki sklepowe

    Drukarka termiczna – dla kogo i czy warto

    Z drukarkami termicznymi masz do czynienia na co dzień, choć może o tym nie wiesz. To one drukują wszystkie paragony sklepowe! Na czym polega druk termiczny i jakie ma zastosowania? …

    Czytaj >