Drukarka termiczna – dla kogo i czy warto

Z drukarkami termicznymi masz do czynienia na co dzień, choć może o tym nie wiesz. To one drukują wszystkie paragony sklepowe! Na czym polega druk termiczny i jakie ma zastosowania? 

 

Co to jest druk termiczny?

Drukarki termiczne to osobny rodzaj drukarek obok laserowych czy atramentowych. Tym, co je różni od popularniejszych koleżanek, jest fakt, że do druku nie potrzebują ani tuszu, ani tonera. 

 

Na jakiej zasadzie działa druk termiczny? Niezbędny jest tu specjalny papier zwany termicznym. Pod wpływem ciepła powłoka papieru zmienia kolor na czarny, dzięki czemu w podgrzewanych miejscach tworzy się obraz. Tyle w dużym uproszczeniu.

 

Co ciekawe, papier termiczny ma aż trzy warstwy – papier bazowy, emulsję termoczułą oraz dodatkową warstwę zabezpieczającą. Ciepło powoduje, że termoaktywna substancja się utlenia, co daje określony kolor. 

 

Jakie są zalety druku termicznego? Po pierwsze jest on tani, ponieważ jedyne, czego potrzebujesz, to urządzenie do druku i odpowiedni papier. Po drugie – druk powstaje wyjątkowo szybko. Z tego powodu drukarek termicznych używa się dziś przede wszystkim do szybkiego drukowania etykiet i paragonów sklepowych. 

 

drukarki sklepowe

 

Druk termiczny a druk termotransferowy – czym się różnią?

Drukowanie termiczne można podzielić na trzy rodzaje: metodę druku termicznego bezpośredniego, metodę druku termotransferowego oraz druk sublimacyjny. 

 

Druk termiczny bezpośredni pozwala stworzyć obraz od razu na selektywnie podgrzewanym papierze termicznym. Obraz powstaje bardzo szybko, ale jest nietrwały – to jego największa wada. Kolejny problem to fakt, że w ten sposób można drukować tylko w czerni. W wielu przypadkach taki sposób drukowania wystarczy – proste drukarki termiczne drukują dziś etykiety i kody kreskowe, paragony, bilety, opaski na rękę, identyfikatory itd. 

 

Jeśli jednak potrzebujesz wytrzymalszych i bardziej długowiecznych wydruków, lepszym rozwiązaniem będzie urządzenie termotransferowe, które wykorzystuje podgrzewaną kalkę. Druk termotransferowy polega na tym, że na zwykły papier jest nakładany obraz z pomocą ciepła i dodatkowej warstwy barwiącej, którą przykłada się do arkusza i podgrzewa. Stosując różne temperatury podgrzewania, otrzymasz różne kolory. 

 

A może druk sublimacyjny? On także wykorzystuje temperaturę!

Ostatnim rodzajem druku, który również korzysta z ciepła, jest druk sublimacyjny. W tym wypadku wzór nanosi się najpierw na specjalny papier sublimacyjny (transferowy). Papier jest dociskany do podłoża z pomocą prasy termotransferowej. Barwnik zamienia się w niej w gaz, który wnika w strukturę i się w niej utrwala. 

 

W ten sposób można drukować wzory np. na koszulach, kubkach czy innych powierzchniach. Nazwa „sublimacyjny” pochodzi od zjawiska fizycznego zwanego sublimacją. To znane Ci może z lekcji fizyki zjawisko przechodzenia od stanu stałego do gazowego z pominięciem stanu ciekłego. 

 

Jak działają drukarki termotransferowe? 

Drukarka termotransferowa do swojego działania potrzebuje głowicy drukującej z podgrzewanymi pinami. To one wykorzystują ciepło do przenoszenia kolorów na powierzchnię, i to niezależnie od tego, czy są to papier, tkanina czy tworzywo. 

 

Jako nośniki termotransferowe służyć mogą taśmy wykonane z żywicy, taśmy woskowo-żywiczne lub sam wosk. Rodzaj wykorzystywanej kalki należy dopasować do wymagań. Wosk jest bardzo odpornym nośnikiem, ale papier (np. etykieta) wydrukowany w ten sposób jest bardzo wrażliwy na olej, chemikalia, wodę czy ścieranie. 

 

Z kolei etykiety z żywicy są wodoodporne i nie poddają się działaniu promieni słonecznych, ale nie nadają się do nadruku na papier, tylko na różne tworzywa. W taki sposób tworzy się różnego rodzaju etykiety i znaki dla przemysłu morskiego, lotniczego czy motoryzacyjnego. 

 

Jak wybrać dobrą drukarkę termiczną? 

Główne zastosowanie drukarek termicznych to paragony i etykiety. Na co zwrócić uwagę przed wyborem urządzenia do druku termicznego? Sprawdź, jakiej technologii potrzebujesz – czy będzie to druk termiczny bezpośredni, druk termotransferowy czy druk sublimacyjny. 

 

Rozważ też, czy będziesz drukować na papierze, czy na innych materiałach, np. na tworzywie sztucznym. Sprawdź maksymalną szerokość wydruku, jego rozdzielczość oraz szybkość samego druku. Liczą się również wymiary i waga samego urządzenia – jeśli ma być mobilne, powinno być odpowiednio małe. 

 

Dlaczego warto kupić drukarkę termiczną?

Wśród największych zalet druku termicznego znajduje się szybkość wydruku, mile widziana zwłaszcza w handlu. Co więcej, wiele urządzeń do druku termicznego oferuje możliwość tworzenia obrazów na innych materiałach niż papier. Drukarki termiczne są szczególnie popularne w branży marketingowej i reklamowej – drukowanie na koszulkach, torbach, plecakach, kubkach, talerzach czy gadżetach reklamowych jest z ich pomocą proste i tanie. 

 

Przy zastosowaniu odpowiedniej techniki (np. druk termotransferowy z taśmą żywiczną) wydruki potrafią być bardzo trwałe. Atrament się nie rozmazuje i jest odporny na wodę czy ścieranie. 

 

Pamiętaj jednak, że główna wada druku termicznego to blaknięcie wraz z upływem czasu. Jeśli szukasz urządzenia do druków, które mają przetrwać kilka lat, drukarka termiczna nie jest rozwiązaniem dla Ciebie. 

Ostatnie wpisy: