Drukowanie z telefonu – 3 dobre porady

Większość osób wychodząc z domu, upewnia się, czy aby na pewno wzięła ze sobą telefon. W dzisiejszych czasach smartfony w wielu czynnościach z powodzeniem zastępują laptopy i komputery stacjonarne. Oglądanie filmów, czytanie najważniejszych informacji ze świata czy słuchanie muzyki – to tylko niektóre z najpopularniejszych czynności wykonywanych na smartfonach. Nikogo więc nie zdziwi, że drukowanie z telefonu jest coraz częściej wybieraną formą korzystania z drukarki. Jak drukować z telefonu na drukarce HP, Brother lub innej? Odpowiedź znajdziesz we wpisie, a oprócz tego dowiesz się, jak usprawnić ten proces.

Jak drukować z telefonu przez USB? 

Jednym z najprostszych sposobów na połączenie Twojego smartfona z drukarką jest wykorzystanie kabla USB. To rozwiązanie może wydawać się niektórym osobom nieco archaiczne, jednak jest to jeden z najbardziej niezawodnych sposobów na drukowanie z telefonu. Przede wszystkim powinieneś zorientować się, czy Twój smartfon ma możliwość podłączenia odpowiedniego kabla. Drukowanie z telefonu przez USB odbywa się za pomocą technologii USB OTG (On-The-Go). Jest to specjalny rodzaj kabla, który nie łączy się ze wszystkimi modelami smartfonów. Dlatego przed inwestycją w ten przedmiot, upewnij się, czy Twój telefon posiada odpowiednie wejście, do którego można podłączyć USB OTG. Warto wiedzieć, że użytkownicy iPhone’ów nie mogą korzystać ze wspomnianego rozwiązania, ponieważ Apple nie obsługuje tego typu technologii.

Jak podłączyć drukarkę do telefonu?

Jeśli zdecydujesz się na drukowanie z telefonu przez USB, najpierw podłącz odpowiedni kabel do smartfonu oraz drukarki. Następnym krokiem jest zaakceptowanie powiadomienia na Twoim telefonie o nowym urządzeniu. Niezbędne jest również zainstalowanie sterowników dedykowanych do Twojego modelu drukarki w urządzeniu mobilnym. Sterowniki są dostępne w sklepie Google. Ostatnim krokiem jest wybranie zdjęcia lub dokumentu, który chcesz wydrukować, a następnie kliknięcie opcji „drukuj”. Na jakich urządzeniach jest możliwe drukowanie z telefonu przez USB? Brother, HP, Epson  – u tych producentów znajdziesz wiele modeli, które posiadają tę opcję. 

Drukowanie z telefonu przez WiFi

Jedną z najbardziej praktycznych i wygodnych opcji drukowania z telefonu, jest korzystanie z WiFi. Największą zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności korzystania z jakichkolwiek kabli, które często wyglądają mało estetycznie. Dlatego, jeśli zależy Ci na szybkim drukowaniu ze smartfona, sprawdź, czy drukarka, którą zamierzasz kupić, posiada wbudowaną funkcję WiFi i połączenie sieciowe. Pamiętaj o włączeniu trybu WiFi Direct, który zapewnia łączność bezprzewodową pomiędzy współpracującymi urządzeniami. 

Jednym z najwygodniejszych rozwiązań drukowania przez WiFi jest korzystanie z aplikacji na urządzeniach mobilnych. Natywna aplikacja na Androida to Google Cloud Print, z kolei na telefonach Apple działa AirPrint. Wymienione aplikacje są w większości modeli wstępnie zainstalowane. Jeśli napotkasz problemy z drukowaniem za pośrednictwem Google Cloud Print lub AirPrint konieczne może być pobranie aplikacji stworzonej przez producenta Twojej drukarki.

Aplikacja do drukowania z telefonu

Jeśli posiadasz urządzenie z Androidem i masz zainstalowaną aplikację Google Cloud Print w pierwszej kolejności należy sparować telefon z drukarką, której będziesz używać. W tym celu połącz się z tą samą siecią WiFi, do której podłączona została drukarka. Następnie przejdź do aplikacji na Twoim smartfonie i dodaj w ustawieniach urządzenie drukujące jako nowe. Również w tym przypadku należy pamiętać o włączeniu trybu WiFi Direct, aby mieć pewność, że pliku zostaną wydrukowane. 

 

Proces podłączenia drukarki do telefonów Apple jest podobny do tego, co w przypadku urządzeń z Androidem. Jednak jeśli posiadasz iPhone’a przed zakupem drukarki powinieneś sprawdzić, czy model będzie obsługiwać aplikację AirPrint. Pełną listę drukarek kompatybilnych ze sprzętem Apple, znajdziesz na stronie tego producenta. Jeśli wiesz, że Twoja drukarka połączy się bez problemu z iPhone’em, najpierw upewnij się, że obydwa urządzenia są podłączone do tej samej sieci WiFi. Następnie otwórz aplikację AirPrint i znajdź opcję drukowania. Twoje urządzenie drukujące powinno pojawić się w menu. Wybierz je, a następnie dodaj pliki, które chcesz wydrukować. 

 

Drukowanie z telefonu nie należy do skomplikowanych czynności, a korzystanie z tego rozwiązania może skutecznie usprawnić proces korzystania z drukarki. Nie zapomnij jednak, że materiały eksploatacyjne, których będziesz używać mają ogromny wpływ na wydruki. W Black Point znajdziesz tusze i tonery, które sprawią, że drukowane materiały będą zachwycać wyrazistymi kolorami oraz ostrością obrazu. 

Ostatnie wpisy:

 • przygotowanie kalendarza

  Jak samodzielnie wydrukować kalendarz?

  Praktyczne wskazówki jak wydrukować kalendarz Google Bez kalendarza ani rusz! Jednodzielny, trójdzielny, plakatowy do powieszenia na ścianie, a może stojący… Zwykle kupujesz go w sklepie, ale możesz też stworzyć i…

  Czytaj >
 • papier z recyklingu

  Czy wiesz, jak powstaje makulatura?

  Rodzaje i zastosowanie makulatury Na świecie produkuje się dziś ok. 300 mln ton papieru rocznie. Wytwarzanie tak dużej jego ilości nie byłoby możliwe bez udziału makulatury. W jaki sposób zużyty…

  Czytaj >
 • drukarki sklepowe

  Drukarka termiczna – dla kogo i czy warto

  Z drukarkami termicznymi masz do czynienia na co dzień, choć może o tym nie wiesz. To one drukują wszystkie paragony sklepowe! Na czym polega druk termiczny i jakie ma zastosowania? …

  Czytaj >