Ile kosztuje utrzymanie drukarki w domu i jak zmniejszyć te koszty?

Ile kosztuje utrzymanie drukarki w domu i jak zmniejszyć te koszty? Poradnik

Zakup drukarki do domu to tylko część kosztów, jakie będziesz ponosić w trakcie eksploatacji tego urządzenia. Potrzebujesz też budżetu na papier, tusze lub tonery, ewentualne naprawy czy rachunki za prąd. Jak dużo kosztuje utrzymanie domowej drukarki? Jak wybrać tanią drukarkę do domu i nie zwariować przy tym?

 

 

Tania drukarka do domu może okazać się droga w eksploatacji

Drukarka drukarce nierówna. Kupując sprzęt, patrzy się najczęściej na cenę (im niższa, tym lepsza). A tymczasem tanie drukarki do domu potrafią być wyjątkowo drogie w późniejszym użytkowaniu. Na co więc zwrócić uwagę?

 

Zacznijmy od podstaw. W sklepach znajdziesz dwa rodzaje drukarek: atramentowe i laserowe. Do tych pierwszych potrzebujesz tuszy. Do tych drugich – tonerów. Które drukarki są tańsze pod względem ceny zakupu? Atramentowe. Nie znaczy to jednak, że zawsze będą dobrym wyborem. 

 

Drukarka atramentowa – zwróć uwagę na koszty eksploatacji

Kiedy warto kupić drukarkę atramentową? Kiedy chcesz drukować w kolorze, ale nie masz przesadnie dużego budżetu. Ogromną zaletą drukarek atramentowych jest to, że nawet tanie drukarki do domu dają możliwość uzyskania kolorowych wydruków. Za kolorową drukarkę laserową zapłacisz już o wiele więcej. 

 

Drukarka atramentowa ma jednak sporą wadę. Jest droższa w eksploatacji i bardziej awaryjna niż drukarka laserowa. Dzieje się tak dlatego, że głowica w drukarce atramentowej jest narażona na uszkodzenia. Jeśli będziesz jej rzadko używał, tusz może zasychać i zatykać dysze. Udrożnienie sprzętu jest czasem droższe niż zakup nowej drukarki! 

 

Drukarka laserowa – drogi zakup i tanie użytkowanie

Czy drukarki laserowe mają wady? Z pewnością jedną z nich jest wyższa niż w przypadku atramentówki cena. Modele w standardowych cenach są też monochromatyczne, czyli potocznie czarno białe. 

 

Ich zalety z kolei to większa szybkość druku, lepsza jakość wydruków i niskie koszty eksploatacji – tym niższe, im więcej drukujesz. Szacuje się, że koszt jednej strony wydruku w drukarce laserowej jest co najmniej dwukrotnie (jak nie więcej) niższy niż koszt jednej strony wydruku w drukarce atramentowej. 

 

Podsumowując – sama cena drukarki do domu to tylko część wydatków. Wybór sprzętu powinien zależeć od Twoich potrzeb i celu, dla którego kupujesz drukarkę. Jeśli prowadzisz małą, kreatywną firmę i potrzebujesz kolorowych wydruków, jeśli drukarki używa przede wszystkim Twoje dziecko do szkoły – lepszym wyjściem będzie kolorowa drukarka atramentowa. Jeśli z kolei np. potrzebujesz sprzętu do drukowania dokumentów, bardziej przydatna w domowym biurze będzie czarno-biała drukarka laserowa. 

 

Co jeszcze ma wpływ na koszt utrzymania drukarki? Stosuj zamienniki tuszy i tonerów zamiast oryginałów!

Do domowej drukarki (jak każdej innej) potrzebujesz tuszu lub tonera. To spory koszt, zwłaszcza jeśli korzystasz z oryginalnych materiałów eksploatacyjnych od producenta. Tylko czy naprawdę musisz używać oryginałów w drukarce do domu? Zdecydowanie nie! 

 

Zamienniki tuszy i tonerów od sprawdzonych dostawców to produkty równie wysokiej jakości, jak oryginały. Koszt zamiennika potrafi być za to kilkakrotnie niższy! Rachunek jest prosty – używanie zamienników oryginalnych tuszy czy tonerów potrafi zmniejszyć koszty eksploatacji drukarki kilkakrotnie!

 

Dlaczego wielu użytkowników drukarek boi się korzystać z zamienników? Przede wszystkim z powodu mitów, które są często powtarzane, choć nie ma w nich krztyny prawdy. Że jeśli stosujesz zamienniki, możesz stracić gwarancję. Że zamienniki są mniej wydajne, więc oszczędność jest pozorna. Że dają niższą jakość druku. Że potrafią uszkodzić sprzęt. 

 

Żadne z tych twierdzeń nie jest prawdą. Znani na rynku od lat dostawcy zamienników mają w ofercie dokładnie takie same tusze i tonery jak producenci drukarek. Tusze i tonery przechodzą takie same testy, spełniają takie same wymogi jakości, są tak samo wydajne i nie powodują uszkodzeń drukarki, podobnie jak nie robią tego tusze czy tonery oryginalne. Są za to zdecydowanie tańsze. 

 

Tam, gdzie drukuje się dużo, bo np. z drukarki w domu korzystają dzieci w wieku szkolnym i oboje rodziców, może to być naprawdę spora oszczędność w budżecie!

 

Jaki papier wybrać do drukarki domowej?

Na jakość wydruku ma wpływ także jakość papieru. Jaki kupić? To zależy od tego, czego potrzebujesz. Jeśli twoje wydruki to głównie robocze papiery czy dziecięce kolorowanki, wystarczy Ci najtańszy papier. Weź tylko pod uwagę, że nie da się na nim za bardzo drukować dwustronnie, więc finalnie może się okazać droższy niż nieco grubszy papier lepszej jakości. Ustawienie drukarki domowej na tryb dwustronny to – prosta kalkulacja – oszczędność połowy kosztów papieru. Sporo, prawda? 

 

Jeśli potrzebujesz wydruków lepszej jakości, np. do pracy lub szkoły, minimalna gramatura papieru to 80 g/m2. Taka grubość sprawdzi się w przypadku drukarki laserowej i atramentowej, przy wydrukach jednostronnych czy dwustronnych. Przy bardziej wymagających dokumentach oficjalnych czy listach potrzebujesz papieru o jeszcze większej gramaturze. 

Koszt zakupu taniej drukarki do domu to tylko 20 czy 30% całkowitych wydatków, jakie ponosisz, korzystając w domu z tego urządzenia. Pozostałe kilkadziesiąt procent to przede wszystkim koszt tonera, tuszu i papieru. Jak widać, można na nich sporo oszczędzić, stosując sprytne zamienniki i zmieniając kilka prostych ustawień drukarki, np. jakość wydruku czy druk dwustronny. Tylko kilka decyzji dzieli Cię od taniego drukowania w domu!

Ostatnie wpisy:

  • przygotowanie kalendarza

    Jak samodzielnie wydrukować kalendarz?

    Praktyczne wskazówki jak wydrukować kalendarz Google Bez kalendarza ani rusz! Jednodzielny, trójdzielny, plakatowy do powieszenia na ścianie, a może stojący… Zwykle kupujesz go w sklepie, ale możesz też stworzyć i…

    Czytaj >
  • papier z recyklingu

    Czy wiesz, jak powstaje makulatura?

    Rodzaje i zastosowanie makulatury Na świecie produkuje się dziś ok. 300 mln ton papieru rocznie. Wytwarzanie tak dużej jego ilości nie byłoby możliwe bez udziału makulatury. W jaki sposób zużyty…

    Czytaj >
  • drukarki sklepowe

    Drukarka termiczna – dla kogo i czy warto

    Z drukarkami termicznymi masz do czynienia na co dzień, choć może o tym nie wiesz. To one drukują wszystkie paragony sklepowe! Na czym polega druk termiczny i jakie ma zastosowania? …

    Czytaj >