Jak czyścić i konserwować domową drukarkę, aby służyła Ci długie lata?

Masz drukarkę atramentową lub laserową? Niezależnie od tego, czy kupisz sprzęt drogi, czy raczej ekonomiczny, o każde urządzenie do drukowania trzeba dbać. Dzięki temu będzie Ci służyć długo i bezawaryjnie. Jak czyścić drukarkę w domu? W artykule znajdziesz wskazówki!

Ustaw drukarkę w dobrym miejscu

Zanim podpowiemy Ci, jak skutecznie wyczyścić drukarkę i poszczególne elementy jej wyposażenia (np. głowice), zacznijmy od najprostszych spraw. Gdzie stoi Twoja drukarka? Czy nie jest narażona na ostre promienie słońca? Czy w pokoju nie ma zbyt dużej wilgotności? To czynniki, które mogą sprawić, że Twój sprzęt zepsuje się jeszcze zanim zdążysz zadrukować pół ryzy papieru. 

 

Drukarka powinna stać daleko od słońca (a więc nie na parapecie) i w pokoju o standardowej wilgotności (czyli od 40 do 60%). Wysoka temperatura i wilgoć działają na sprzęty takie jak drukarka zabójczo! 

 

W przypadku drukarki laserowej pamiętaj też, aby nie stawiać jej tuż przy ścianie czy biurku – nie zasłaniaj wlotów powietrza, które chłodzi strategiczne części Twojego urządzenia. 

 

Regularnie czyść drukarkę z kurzu

Kolejna prosta, bardzo podstawowa i ważna jednocześnie sprawa. Na bieżąco czyść drukarkę z kurzu. Nie pozwól, by na jej obudowie i innych częściach zgromadziła się warstewka brudu. Nie używaj do tego odkurzacza ani domowych płynów. Najlepsze będą ściereczki z mikrofibry lub te antystatyczne. 

 

Jak konserwować i czyścić drukarkę laserową?

Jeśli masz drukarkę laserową, możesz się pocieszać tym, że jest łatwiejsza w konserwacji i zdecydowanie mniej awaryjna niż tańsza drukarka atramentowa. Nawet jednak ten rodzaj urządzenia ma czułe i delikatne części, które, nieodpowiednio konserwowane, mogą się zepsuć. 

 

Najpierw zajrzyj do instrukcji Twojego urządzenia. Znajdziesz tam szczegółowy opis, jak czyścić drukarkę. Poszczególne modele różnią się częściami i rodzajem obudowy. Potem wyłącz urządzenie z prądu. To ważne!

 

Ogólna zasada czyszczenia drukarki laserowej mówi o tym, aby zacząć konserwację od środka. Wyjmij na chwilę toner, wyciągnij tacę z papierem, a środek oczyść szmatką, która nie zostawia włókien, np. taką z mikrofibry. 

 

Warto też wyczyścić rolki poboru papieru. Najlepsza będzie niestrzępiąca się szmatka z niewielkim dodatkiem alkoholu. Niektórzy doradzają, aby środek drukarki czyścić odkurzaczem lub sprężonym powietrzem, może to jednak niestety spowodować uszkodzenie delikatnych części urządzenia. 

 

Na koniec delikatnie oczyść z kurzu toner i włóż go na swoje miejsce. Zamknij klapę drukarki i przetrzyj obudowę, np. szmatką z wodą, a następnie osusz ją starannie. 

 

Jak często czyścić drukarkę laserową? Za każdym razem, kiedy widzisz, że jest brudna i zakurzona. Minimum to raz w miesiącu. 

 

Jak konserwować i czyścić drukarkę atramentową?

Drukarkę atramentową czyści się właściwie tak samo, jak laserową. Otwierasz klapę, usuwasz kartridż, wysuwasz tackę na papier, czyścisz wnętrze z kurzu, szmatką z alkoholem przecierasz rolki do przesuwania papieru, myjesz delikatnie obudowę. Gotowe!

 

Problem z drukarką atramentową jest jednak taki, że ma ona coś, co powoduje, że często są z nią kłopoty i co trzeba regularnie czyścić. Mowa o głowicy drukującej. Atramentówkom zdarza się zasychanie tuszu, co jest największym „bólem” przy konserwacji tego urządzenia. 

 

Jak wyczyścić głowicę drukarki? Najlepiej robić to regularnie, aby nie zasechł na nich tusz. Powinna Cię zaalarmować sytuacja, kiedy na białej kartce pojawiają się czarne paski. Dlaczego w ogóle tusz zasycha? Najczęściej dlatego, że drukarka stoi na słońcu lub przy grzejniku. Lub wtedy, gdy długo jest bezczynna. 

 

Niektóre sprzęty mają opcję automatycznego czyszczenia drukarki, którą wybierasz z menu. Rozpuszczalniki zawarte w tuszu likwidują problem i możesz już drukować bez przeszkód. 

 

Jeśli ten zabieg nie pomoże lub jeśli nie masz w opcjach automatycznego czyszczenia drukarki, wyjmij wkłady z atramentem i samodzielnie wyczyścić głowice. Robi się to np. bawełnianymi wacikami nasączonymi alkoholem izopropylowym. Możesz wykorzystać w tym celu waciki bezpyłowe – dostaniesz je w sklepach z artykułami kosmetycznymi.

 

Jeszcze lepszą opcją jest użycie specjalistycznego płynu do czyszczenia drukarki. Nalej odrobinę na podstawkę i umieść tam dysze na kilka godzin. Po tym czasie wysusz je, włóż do środka i zrób wydruk testowy. Jeśli nie masz płynu, istnieje też domowy sposób – nalej do pojemnika wody i wstaw tam dysze w taki sposób, by głowica była mokra. Pozostaw ją na kilka godzin, po czym osusz. Zaschnięty atrament powinien się rozpuścić. 

 

Zgodnie ze znaną zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, pamiętaj na przyszłość, żeby co drugi-trzeci dzień wydrukować chociaż jedną stronę. Dzięki temu w drukarce nie zaschnie tusz. Zdejmij też drukarkę z parapetu!

Ostatnie wpisy: