Jak drukować zdjęcia w domu? 5 wskazówek.

Czy warto drukować zdjęcia w domu? Oczywiście! To znacznie tańsze niż zlecenie tego zakładowi fotograficznemu. Wystarczą drukarka atramentowa, dobry papier fotograficzny i Twoje zdjęcia ozdobią album lub ścianę w mieszkaniu.

 

Jak drukować zdjęcia w domu? Oto 5 wskazówek, które Ci się przydadzą. 

Dlaczego warto drukować zdjęcia w domu, a nie w zakładzie fotograficznym?

Zacznijmy od podstaw. Czy warto w ogóle drukować zdjęcia, kiedy masz ich na smartfonie setki, jeśli nie tysiące? Tak! Po pierwsze dlatego, że zdjęć z telefonu właściwie… nie przeglądasz. Zauważyłeś to, prawda? Robisz je, oglądasz raz i tyle! 

 

To przez ich niewiarygodną liczbę. A tymczasem, jeśli wybierzesz najładniejsze i najciekawsze z nich, wydrukujesz, a następnie wkleisz do albumu lub powiesisz jako dekorację, będziesz mógł się nimi cieszyć na co dzień.

 

Dlaczego warto zainwestować w sprzęt oraz papier do druku zdjęć w domu? To prostsze, tańsze i szybsze niż oddanie zdjęć do zakładu fotograficznego. Nie musisz też przygotowywać większej partii zdjęć. Możesz wydrukować jedno, dwa, trzy zdjęcia – tyle, ile tylko chcesz!

 

Domowe drukarki do zdjęć, zwłaszcza te specjalistyczne, mają też bardzo dużo opcji. Dzięki temu Twoje dzieła będą wyglądać identycznie jak te z zakładu, a Ty wydrukujesz je w wielu popularnych formatach odbitek. 

 

Wskazówka 1. Jaką drukarkę do zdjęć wybrać?

Odpowiedni sprzęt do druku zdjęć to drukarka atramentowa z przynajmniej czterema kolorami atramentów. Drukarki laserowe mają ograniczoną możliwość przyjmowania papierów o grubszej gramaturze (a taki właśnie jest papier fotograficzny). 

 

Istnieją też jeszcze bardziej specjalistyczne drukarki atramentowe fotograficzne, np. z dwunastoma kolorami atramentów. Są one sporo droższe, ale oferują profesjonalne wydruki o wysokiej jakości.

 

Zwróć też uwagę, że drukarki do zdjęć atramentowe? mają dwa rodzaje tuszy. Jeden z nich to tańszy atrament barwnikowy, mniej odporny na promieniowanie UV. Oznacza to, że jego kolory szybciej spłowieją. 

 

Drugi rodzaj atramentu to pigmentowy – lepszej jakości. Najczęściej spotykany jest właśnie w drukarkach fotograficznych. Ma jednak tę wadę, że potrafi zasychać w dyszach oraz zatykać je, trzeba więc zawsze robić test przed wydrukiem. 

 

Jaką drukarkę do zdjęć wybrać? Zwróć uwagę na jej parametry, takie jak właśnie rodzaj atramentu, format wydruków (nie tylko A4, ale też inne), szybkość druku czy możliwość drukowania prosto z karty microSD. 

 

Wskazówka 2. Jaki papier do drukowania zdjęć w domu kupić?

Dobrych zdjęć w domu nie zyskasz bez odpowiedniego papieru. Jaki wybrać? Oto nasze wskazówki:

  • Papier do drukowania zdjęć powinien być gruby i sztywny. Minimalna gramatura, by zdjęcia wyglądały ładnie, to co najmniej 200 g/m2, a najlepiej 220 czy nawet 300 g/m2
  • Zanim kupisz papier, sprawdź, jaką grubość przyjmuje Twoja drukarka. Znajdziesz to w jej dokumentacji technicznej. 
  • Papier fotograficzny różni się wykończeniem – może być ono matowe lub błyszczące. Które wybrać? To, które bardziej Ci się podoba! Pamiętaj tylko, że na matowym papierze kolory będą mniej żywe. Możesz też wybrać opcję pośrednią, czyli papier półbłyszczący. 
  • W sklepach znajdziesz wiele innych rodzajów papieru fotograficznego dla bardziej wymagających fotoamatorów – np. papier do czarno-białych zdjęć, papier barytowy, który przypomina odbitkę z tradycyjnej ciemni czy matowe papiery bezkwasowe dla profesjonalistów. 

 

Wskazówka 3. Wybierz program do drukowania zdjęć

Najprostszym sposobem na drukowanie zdjęć jest użycie systemowego programu, obecnego w Twoim Windowsie (lub innym programie operacyjnym). To opcja dla początkujących i tych, którzy lubią łatwe oraz szybkie rozwiązania. 

 

Jeśli zależy Ci na możliwości wyboru większej liczby opcji, a zdjęciami chcesz się nieco „pobawić”, polecamy programy wspomagające druk, takie jak PhotoScape. Swój program do edycji i druku zdjęć ma też Google (aplikacja Zdjęcia Google). 

 

Jeżeli chcesz, aby Twoja drukarka do zdjęć naprawdę pokazała, na co ją stać, warto zainteresować się takim tematem jak profile ICC. W dużym skrócie profil ICC to instrukcja dla sprzętu, w jaki sposób ma wydrukować jak najlepsze zdjęcie.

 

Drukarki kalibruje się pod tym kątem, a profile ICC pobiera się ze strony producenta lub tworzy się je dedykowane do swoich potrzeb. Jeśli masz zamiar drukować więcej zdjęć lepszej jakości, profile ICC to temat dla Ciebie. 

 

Wskazówka 4. Zanim coś wydrukujesz zdjęcie, zrób test

Test druku jest konieczny, żeby sprawdzić, czy dysze nie okazują się zatkane, czyli nie ma nieestetycznych czarnych pasków. Zobaczysz też, czy twoje ustawienia druku są odpowiednie – czy np. nie drukujesz zdjęć w niewłaściwym formacie (wtedy zdjęcie jest ścięte lub ma białe paski po bokach). 

 

Wskazówka 5. Zapomnij o szybkich trybach drukowania i poprawiaj zdjęcia w programie graficznym. 

W przypadku drukowania zdjęć nie sprawdzą się te najszybsze opcje typu „drukuj”. Aby zdjęcie wyglądało tak, jak chcesz, musisz sięgnąć do ustawień druku oraz drukarki. Druk trzeba ustawić na najwyższą możliwą jakość (a nie na szybkość). Z menu należy wybrać rodzaj papieru, rozdzielczość i format zdjęcia. 

 

Zwróć uwagę na format wyjściowy – lustrzanki zwykle robią zdjęcia w formacie 3:2, smartfony najczęściej w 4:3. Jeśli chcesz wydrukować zdjęcie bez pasków, potrzebujesz opcji „dopasuj obraz do ram”. 

 

Możesz też dopasować zdjęcie do proporcji w odpowiednim programie graficznym. Edycja zdjęć w postprodukcji to właściwie konieczność. Surowa fotka prawie na pewno będzie za ciemna. W sieci znajdziesz sporo ciekawych programów do edycji zdjęć – polecamy np. Lighroom. GIMP, Photopea, a z płatnych – oczywiście Photoshop.

Ostatnie wpisy:

  • przygotowanie kalendarza

    Jak samodzielnie wydrukować kalendarz?

    Praktyczne wskazówki jak wydrukować kalendarz Google Bez kalendarza ani rusz! Jednodzielny, trójdzielny, plakatowy do powieszenia na ścianie, a może stojący… Zwykle kupujesz go w sklepie, ale możesz też stworzyć i…

    Czytaj >
  • papier z recyklingu

    Czy wiesz, jak powstaje makulatura?

    Rodzaje i zastosowanie makulatury Na świecie produkuje się dziś ok. 300 mln ton papieru rocznie. Wytwarzanie tak dużej jego ilości nie byłoby możliwe bez udziału makulatury. W jaki sposób zużyty…

    Czytaj >
  • drukarki sklepowe

    Drukarka termiczna – dla kogo i czy warto

    Z drukarkami termicznymi masz do czynienia na co dzień, choć może o tym nie wiesz. To one drukują wszystkie paragony sklepowe! Na czym polega druk termiczny i jakie ma zastosowania? …

    Czytaj >