Jak zastąpić plastik? Sprawdź, czym są materialy biodegradowalne i kompostowane!

Top 5 materiałów, które nie zostawiają po sobie śladu, w tym kompostowalna skrobia z opakowań ekotonerów

Jak być bardziej eko? Najlepsza opcja to metoda małych kroków! Zamiast zastanawiać się, czy jedna osoba może zmienić świat, wprowadź drobne zmiany do codziennej rutyny. Co powiesz na to, by zacząć od wyrzucenia ze swojego życia plastiku? Wybraliśmy 5 świetnych zamienników dla tworzyw sztucznych!

 

Sprawdź, czym są materialy biodegradowalne i kompostowane!

 

Materiały biodegradowalne a kompostowalne – to nie to samo!

Zanim opowiemy Ci, które materiały, w przeciwieństwie do plastiku, nie zostawiają po sobie śladu w przyrodzie, doprecyzujmy różnicę między materiałami biodegradowalnymi a materiałami kompostowalnymi. Wbrew pozorom to nie to samo, choć obu określeń używa się, by podkreślić, że dany materiał jest ekologiczny. 

 

Materiał biodegradowalny to taki, który ulega biodegradacji, czyli rozkładają go bakterie, grzyby czy glony i w środowisku nie zostają po nim żadne szkodliwe substancje. To naturalny proces, ale czas jego trwania jest bardzo różny – może to być nawet 50 lat. 

 

Z kolei materiały kompostowalne to takie, które rozłożą się do lubianego przez ogrodników humusu, czyli po prostu nawozu. W kompostowniku wygląda on jak czarna ziemia zmieszana z różnymi organicznymi szczątkami. Czas rozkładu jest tu zawężony – trwa mniej więcej do pół roku, choć czasem dłużej. 

 

Oprócz nawozu po materiale kompostowalnym zostają tylko woda i dwutlenek węgla. Aby rozkład mógł się „zadziać”, potrzebna jest nieco wyższa temperatura, wilgotność, a przede wszystkim obecność „rozkładaczy”, czyli malutkich żyjątek – mikroorganizmów.

 

Każdy materiał kompostowalny jest też biodegradowalny, ale nie każdy materiał biodegradowalny musi być kompostowalny. Ten ostatni ma tę przewagę, że jeśli go wyrzucisz go do kompostownika czy nawet zakopiesz w ogródku, po prostu zniknie, rozłoży się. Jeśli więc możesz, wybieraj produkty kompostowalne – mają one specjalny znaczek (pętelkę z listkiem). 

 

A teraz czas na krótką listę ekologicznych zamienników plastiku i innych materiałów. 

 

  1. Kompostowalna skrobia

Kompostowalna skrobia pozyskiwana jest z roślin, np. z kukurydzy. To świetna alternatywa dla plastikowych reklamówek i woreczków. Te skrobiowe są równie trwałe, przyjemne w dotyku, a przy tym można je po prostu wyrzucić do kompostownika lub do odpadów zielonych. Rozkładają się zwykle ok. 30 dni. 

 

Linia ekologicznych tonerów

 

Czy wiesz, że swoją cegiełkę do świata bez plastiku dokłada także Black Point? Nasze tonery do drukarki OH!GREEN umieszczamy właśnie w skrobiowych, kompostowalnych workach, a nie w plastikowych opakowaniach jak inni producenci. Możesz więc bez obaw wyrzucić opakowanie po tonerze do przydomowego kompostownika lub do kosza na zielone odpady. Nie zostanie po nich żaden ślad!

 

  1. Otręby

Opakowania, sztućce i naczynia z otrąb to fantastyczna alternatywa dla plastikowych jednorazówek. Ich wielką zaletą okazuje się to, że są nie tylko biodegradowalne, lecz także kompostowalne. Otrębowy talerzyk, który Ci został po grillu, rozłoży się już po 30 dniach. Jego plastikowy odpowiednik potrzebuje na to 500 lat! 

 

Naczynia z otrąb są wytrzymałe, a przy tym odporne na wysokie i niskie temperatury. Można je wstawić do piekarnika i mikrofalówki. Sam proces produkcji także jest ekologiczny. Otręby to produkt uboczny procesu uzyskiwania mąki – z 1 tony otrąb spożywczych wytwarza się nawet 10 tysięcy talerzy, kubeczków czy sztućców!

 

  1. Bambus

Skąd taka popularność bambusa w świecie ekologii? Rzecz w tym, że to najszybciej rosnące drzewo na świecie. Jego dzienny (!) przyrost to nawet dwa metry! Dlatego wycinanie drzew bambusowych nie powoduje takich szkód dla środowiska jak w wypadku długowiecznych drzew. 

 

Pewnym problemem jest to, że bambus to pożywienie wielu zwierząt, przede wszystkim pand. Dlatego nie kupuj bambusowych „no-name’ów”, tylko sprawdź, czy bambus w produktach jest pozyskiwany etycznie – porządni producenci się tych chwalą, więc bez problemu znajdziesz takie informacje. 

 

Z bambusa robi się dziś kubeczki, sztućce i inne przedmioty jednorazowe. Bambusowa celuloza służy także do uzyskiwania bambusowego papieru, używanego do produkcji np. chusteczek. 

 

  1. Papier 

Czy papier jest materiałem ekologicznym? Pozyskuje się go poprzez wycinanie drzew, to fakt. Jednak z drugiej strony – to naturalny, biodegradowalny materiał, który niesie ze sobą o wiele mniej szkód niż plastik. 

 

Nasza rada? Wybieraj papier, który ma „papiery”, czyli ekologiczne certyfikaty. Najważniejszy z nich to oczywiście certyfikat FSC, potwierdzający, że papier powstał z drzew lasu zarządzanego w zrównoważony sposób. Postaw też na papier pochodzący całkowicie z recyklingu. A wiesz, że właśnie z takiego papieru korzystamy, pakując nasze ekotonery OH!GREEN? 

 

  1. Biomasa roślinna

Na koniec ciekawostka dotycząca materiału, który można uznać ciągle jeszcze za surowiec przyszłości, choć w Polsce trwają właśnie intensywne badania nad wprowadzeniem go do użytku. Mowa o materiale pozyskiwanym z odpadów po produkcji rolniczej, w tym przypadku po uprawie konopi włóknistej (nie pomyl jej z konopią indyjską, której uprawa jest zabroniona!). 

 

Konopie włókniste uprawia się w Polsce dla przemysłu włókienniczego, chemicznego, papierniczego czy spożywczego. Ta roślina ma bardzo intensywny przyrost roczny, a po zebraniu plonów pozostaje odpad w postaci łodyg. 

 

Czy wiesz, że jeden z polskich startupów technologicznych opracował niedawno metodę przerabiania tej biomasy na tzw. drewno konopne? To, jak się okazuje, świetnie zapowiadająca się alternatywa dla zwykłego drewna – twardością dorównuje dębowi, wygląda bardzo dobrze, a ślad węglowy mebli czy innych elementów wykonanych z takiego materiału jest bez porównania niższy! Jak widać, w dziedzinie ekologicznych zamienników mniej ekologicznych materiałów nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa!

Ostatnie wpisy:

  • Tusz do drukarki Brother DCP J105

    Tusz do drukarki Brother DCP J105

    Tusz do drukarki Brother DCP J105 to specjalny wkład atramentowy, który umożliwia efektywną i bezpieczną pracę tego modelu. Dla urządzenia dostępne są materiały eksploatacyjne z oficjalnej linii dystrybucyjnej, jednak nie…

    Czytaj >
  • Tusz do Canon

    Tusz do Canon

    Tusz do Canon umożliwia bezproblemowe korzystanie z drukarek atramentowych tej popularnej marki. W ofercie producenta dostępnych jest wiele urządzeń, które wymagają prawidłowego doboru wkładu. Do drukarek firmy Canon pasują nie…

    Czytaj >
  • Tusz Canon Pixma

    Tusz Canon Pixma

    Tusz Canon Pixma jest nieodłącznym materiałem eksploatacyjnym dla drukarek atramentowych z tej cenionej serii. W jej skład wchodzą zróżnicowane technologicznie urządzenia, włącznie z modelami wielofunkcyjnymi. Każda drukarka wymaga jednak trafnego…

    Czytaj >