Jaką drukarkę wybrać do wizytówek i zaproszeń?

Drukarki to sprzęt, od którego wymagamy coraz więcej. Niejednokrotnie musi sprostać wielu „zadaniom specjalnym”. Jednym z nich jest wydruk niewielkich form użytkowych o określonych walorach estetycznych. Estetykę zaś łatwo zakłócić, drukując projekt na niewłaściwie dobranym urządzeniu. Co jest ważne przy wyborze drukarki do zaproszeń i wizytówek? Jakie modele sprawdzą się w tej roli?

Samodzielny wydruk wizytówek i zaproszeń – o czym pamiętać?

Przygotowywania do druku należy poprzedzić analizą projektu, który ma być przeniesiony z ekranu komputera na papier. To pozwoli efektywnie dobrać narzędzia potrzebne do osiągnięcia zamierzonego efektu. Warto zadbać o kilka kwestii.

  1.     Tusze do drukarek atramentowych czy tonery do urządzeń laserowych, powinno się kupować z zaufanego źródła. Te sprawdzonej jakości gwarantują wyrazisty wydruk i dobre nasycenie barw.
  2.     Gramatura papieru musi być odpowiednio wysoka. Ten zwykły, którego używamy na co dzień (np. do wydruku dokumentów biurowych) jest za cienki, łatwo ulega zniszczeniom – nie nadaje się do druku materiałów wymagających większej trwałości i reprezentacyjności. Pożądana masa arkusza mieści się zwykle w przedziale 200-300 g/m2, choć, w zależności od potrzeb, można zdecydować się na mniejsze lub większe wartości.
  3.     Po wyposażeniu się w projekt, odpowiednią drukarkę do zaproszeń i wizytówek oraz niezbędne komponenty, warto zadbać o druk testowy. Próba ograniczająca się do jednego arkusza, pozwala uniknąć marnotrawstwa materiałów, gdy coś pójdzie nie tak.

Najlepsze modele drukarek dla wizytówek i zaproszeń

Drukarki „do zadań specjalnych” muszą posiadać określone parametry. Nie każda spełnia wymagania konieczne do wydruku wizytówek i zaproszeń. Poniższe urządzenia nie tylko drukują w kolorze, ale też charakteryzują się wysoką rozdzielczością. Posiadają także opcję automatycznego druku dwustronnego. Wszystkie te cechy są bardzo przydatne w przypadku wydruku zaproszeń.

EPSON EcoTank L6550

Intuicyjne w obsłudze urządzenie wielofunkcyjne o rozdzielczości druku 4800×2400 dpi. Pozwala na drukowanie do 25 stron na minutę. Posiada system stałego zasilania atramentem, a dedykowane mu tusze EPSON są odporne na rozmazywanie. Dzięki temu możemy mieć pewność odpowiednio nasyconego, wyraźnego wydruku naszych projektów, którego dokonamy także z poziomu urządzeń mobilnych.

OKI C650dn

Drukarka laserowa, świetnie radząca sobie z arkuszami o gramaturze do 256 g/m2, co w przypadku urządzeń tego typu jest raczej rzadkością. Rozdzielczość 1200×1200 dpi w połączeniu z tonerami OKI są tu gwarancją wydajnego drukowania wysokiej jakości. Kompaktowe rozmiary to spory atut tego modelu. Drukarka pozwala też na dużą oszczędność czasu. Jej prędkość drukowania wynosi do 35 stron na minutę.

Drukarka do wizytówek – atramentowa czy laserowa?

Zakup laserowej drukarki do wizytówek wiąże się z większym wydatkiem, ale koszty eksploatacji są tu zazwyczaj mniejsze niż w przypadku jej atramentowej odpowiedniczki. Przy bardzo dużej ilości wydruków zaleca się więc to rozwiązanie jako ekonomiczniejsze. Drukarka atramentowa jest urządzeniem tańszym przy zakupie i posiadającym często świetne parametry druku, takie jak bardzo wysoka rozdzielczość, osiągająca poziomy niemożliwe do uzyskania w urządzeniach laserowych. Koszty jej eksploatacji są jednak większe. Zarówno laserowa, jak i atramentowa drukarka dobrze poradzi sobie z wydrukiem wizytówek. Wybór konkretnej opcji zależy od naszego budżetu, oczekiwań oraz zakresu, w jakim chcemy sprzęt wykorzystać.

Co jest niezbędne dla drukowania zaproszeń ślubnych i wizytówek?

Posiadanie sprzętu z odpowiednimi parametrami oraz papieru o pożądanej gramaturze nie jest gwarancją sukcesu. Aby te spełniały swoją rolę jak najlepiej, musimy mieć świadomość wymagań, jakie stawia się przed drukami konkretnego rodzaju. 

Jakie są wymiary wizytówki do druku?

Wybierając wymiary wizytówki, warto wziąć pod uwagę to, w jakim kraju będziemy się nią posługiwać. Standardowy format obowiązujący w Polsce to 90×50 mm, podczas gdy np. w krajach Europy Zachodniej najczęściej stosuje się wielkość 85×55 mm (tzw. „wymiar euro”), a w krajach skandynawskich – 90×55 mm. Proces wdrożenia koncepcji do druku wymaga powiększenia wizytówki o tzw. „spady” wynoszące min. 2 mm z każdej strony.

Jakie są wymagania do druku zaproszeń?

Drukarka do zaproszeń ślubnych powinna obsługiwać arkusze o gramaturze min. 250 g/m2. Jest to wartość gwarantująca odpowiednią sztywność materiału, przy jednoczesnej możliwości estetycznego zgięcia kartki w przypadku projektów składanych. Tego rodzaju druki mogą przybierać naprawdę różne kształty i rozmiary. Wybór rodzaju papieru także jest tu imponujący. Tylko od nas zależy, na jaki się zdecydujemy, chcąc jak najlepiej oddać charakter naszego projektu. Warto tu zdać sobie sprawę, iż np. papier kredowy błyszczący będzie bardziej wiotki od swojego matowego odpowiednika, a każdy z nich będzie cieńszy niż arkusz kartonowy o identycznej gramaturze.

Ostatnie wpisy: