Najczęstsze błędy przy użytkowaniu drukarki. Nie popełnij ich!

Współczesne drukarki nie są trudne w obsłudze. Producenci robią wszystko, aby użytkowanie drukarek było proste i intuicyjne. W rzeczywistości to jednak skomplikowane i dosyć zaawansowane maszyny. Chcesz przez długi czas cieszyć się dobrymi wydrukami? Dbaj o swój sprzęt i przestrzegaj kilku podstawowych zasad!

 

Co możesz zrobić źle na samym początku?

Nieprawidłowo dobrane urządzenie. To pierwszy z błędów, który możesz popełnić, zanim jeszcze zaczniesz cokolwiek drukować! Łatwo skusić się niższą ceną, a potem dziwić się, że sprzęt nie spełnia oczekiwań. Każda drukarka ma określoną przez producenta wydajność i szybkość druku – warto sprawdzić te parametry przed zakupem. To samo dotyczy jakości wydruków inną maszynę wybierz do dokumentów, a inną do częstego drukowania kolorowych zdjęć.

 

Podłączenie i konfiguracja. To w zasadzie temat na osobny wpis, ale warto przynajmniej wspomnieć o podstawach. Do każdej drukarki dostaniesz odpowiednie oprogramowanie (czasem możesz pobrać je z internetu) oraz… instrukcję instalacji.

 

Drukarka w domu może być podłączona do komputera po prostu kablem, ale np. w biurze dochodzą już tematy odpowiedniej konfiguracji w sieci i udostępniania jej innym użytkownikom. Poświęć chwilę na zapoznanie się z wytycznymi producenta lub oddaj sprawę w ręce fachowców. Odpowiednie podłączenie i instalacja właściwego oprogramowania uchroni Cię przed kłopotami.

 

Dbaj o swój sprzęt i przestrzegaj kilku podstawowych zasad!

 

Błędy w użytkowaniu drukarki

Kto nigdy nie włożył do drukarki zaplombowanego tonera, niech pierwszy rzuci kartridżem! To popularna pomyłka, szczególnie wśród niedoświadczonych użytkowników drukarek. Niektóre urządzenia są przed tym zabezpieczone – po prostu nie da się takiego pojemnika włożyć. Inne niestety nie.

 

Czym grozi brak reakcji? Twoja drukarka może ulec zabrudzeniu, a nawet uszkodzeniu. A pojemnik z tonerem trzeba będzie czyścić lub wymienić na nowy.

 

Osobną kwestią jest pokusa samodzielnej regeneracji kartridży – najczęściej z pomocą różnych „poradników” z Youtube’a. Otwieranie fabrycznie zamkniętego pojemnika i jego ponowne napełnianie we własnym domu bardzo często kończy się uszkodzeniem lub co najmniej zabrudzeniem drukarki!

 

Ustawienie sprzętu w złym miejscu

Drukarka biurowa lub domowa to – jak wskazuje nazwa – urządzenie przeznaczone do pracy w biurze lub domu. Zapewnij mu więc warunki pracy takie same jak… sobie!

 

Zacznijmy od temperatury. Miejsce, w którym postawisz drukarkę w domu lub biurze, nie powinno być zbyt chłodne ani przesadnie gorące. Niskie temperatury źle wpływają przede wszystkim na proszek lub toner. Od chłodu mogą zbrylać się lub gęstnieć, a to wpływa negatywnie na jakość wydruku lub w ogóle uniemożliwia drukowanie.

 

Zbyt wysoka temperatura oznacza szybsze zużycie podzespołów drukarki. W stojącym np. na parapecie urządzeniu, na które ciągle świeci słońce, może też dochodzić do wysychania tuszu.

 

Z temperaturą powiązana jest wilgotność. Wrażliwe elektroniczne podzespoły nie lubią wody. Zadbaj, by drukarka nie stała w miejscu zbyt chłodnym lub słabo wietrzonym. Nie każda biurowa drukarka sprawdzi się więc np. w fabrycznej hali czy magazynie, gdzie będzie narażona na niesprzyjające warunki.

 

Drukarka ma swoją wytrzymałość

Precyzyjne podzespoły drukarek, nawet tych najbardziej wydajnych, co jakiś czas wymagają czyszczenia i przeglądu. Pamiętaj o nich! Prostą domową drukarkę możesz raz na jakiś czas wyczyścić samodzielnie. W przypadku większych i bardziej zaawansowanych nie oszczędzaj na serwisie. Wytyczne dla konkretnych modeli znajdziesz w instrukcji użytkowania. Pamiętaj też, że od regularnego serwisowania drukarki często zależy ciągłość jej gwarancji!

 

Osobną sprawą jest obecność w drukarce rzeczy, które nie powinny się w niej znaleźć. Ten problem dobrze znają rodzice małych dzieci, wyjmujący z drukarek np. kredki czy zabawki. Ale i w biurze może zdarzyć się, że do środka dostanie się spinacz lub zszywka. Takich niechcianych „gości” trzeba usuwać na bieżąco!

 

Popełnianie błędów jest rzeczą ludzką – ale podobno trwanie w błędzie to już sprawka ciemnych sił. Stań po jasnej stronie mocy i zadbaj o swoją drukarkę! A jeżeli przydarzy się problem, sięgnij po usługi fachowców.

Ostatnie wpisy:

  • przygotowanie kalendarza

    Jak samodzielnie wydrukować kalendarz?

    Praktyczne wskazówki jak wydrukować kalendarz Google Bez kalendarza ani rusz! Jednodzielny, trójdzielny, plakatowy do powieszenia na ścianie, a może stojący… Zwykle kupujesz go w sklepie, ale możesz też stworzyć i…

    Czytaj >
  • papier z recyklingu

    Czy wiesz, jak powstaje makulatura?

    Rodzaje i zastosowanie makulatury Na świecie produkuje się dziś ok. 300 mln ton papieru rocznie. Wytwarzanie tak dużej jego ilości nie byłoby możliwe bez udziału makulatury. W jaki sposób zużyty…

    Czytaj >
  • drukarki sklepowe

    Drukarka termiczna – dla kogo i czy warto

    Z drukarkami termicznymi masz do czynienia na co dzień, choć może o tym nie wiesz. To one drukują wszystkie paragony sklepowe! Na czym polega druk termiczny i jakie ma zastosowania? …

    Czytaj >