Rodzaje papieru do drukowania – jak wybrać odpowiedni?

Ryza papieru jaka jest, każdy widzi? Niekoniecznie! Zakup papieru do drukarki może być trudniejszy, niż Ci się wydaje. Zwłaszcza jeśli zależy Ci  na wydrukach naprawdę dobrej jakości. Różne papiery do drukarek mają różne parametry, takie jak gramatura, grubość czy klasa. Jaki papier do drukarki wybrać? Przygotowaliśmy kilka wskazówek.

 

Rodzaje papieru do drukowania – jak wybrać odpowiedni?

 

Jaki papier do drukarki – te parametry są ważne!

Jaki papier do drukarki kupić? Podstawową sprawą jest dopasowanie go do rodzaju urządzenia oraz przeznaczenia drukowanych materiałów. Innego papieru potrzebujesz do drukowania codziennych, roboczych dokumentów, a zupełnie innego do wydruków o oficjalnym charakterze. 

 

Przyjrzyjmy się najpierw dwóm podstawowym parametrom, czyli gramaturze i grubości papieru.

 

Gramatura to inaczej waga pojedynczej kartki. Podaje się ją w gramach na metr kwadratowy (g/m2). Standardowy papier biurowy ma gramaturę pomiędzy 80 a 100 g/m2. Im mniejsza gramatura, tym kartka lżejsza, bardziej elastyczna, ale cieńsza. 

 

Jeśli więc zależy Ci na papierze do drukarki do codziennych, roboczych wydruków, standardowy rozmiar w zupełności wystarczy. 

 

Inaczej rzecz się ma, jeśli planujesz drukować oficjalne dokumenty czy też np. zaproszenia, plakaty, dyplomy. Do takich zadań potrzebujesz papieru o wyższej gramaturze, od 160 do 250 g/m2. Trzeba jednak pamiętać, że różne drukarki mają swoje preferencje. Może być tak, że Twoje urządzenie nie przyjmuje kartek o zbyt dużej gramaturze. Sprawdzisz to w specyfikacji drukarki. 

 

Grubość papieru nie jest tym samym, co jego gramatura. Parametr ten odnosi się do podatności pojedynczej kartki na zginanie. Określa się go w mikronach – standardowy papier biurowy ma grubość ok. 110 mikronów. 

 

Ważnym parametrem jest też klasa papieru. Oznacza ona, jak bardzo biała jest kartka papieru. Klasa A oznacza bardzo biały, elegancki papier. Klasa B to papier o średniej zawartości bieli. Klasa C to papier najbardziej roboczy, zwykle szarawo-żółty. Który wybrać? Zależy to oczywiście od Twoich potrzeb. Papier o najniższej klasie jest też najtańszy. Może do codziennych wydruków nie potrzebujesz lepszego?

 

Oprócz standardowego papieru do dokumentów w sklepach poligraficznych znajdziesz jeszcze papiery do zadań specjalnych.  Należy do nich np. papier fotograficzny, papier samoprzylepny,  papier do wizytówek czy różnego rodzaju papiery ozdobne (barwione, metalizowane, z fakturą itd.). 

 

Także „zwykłe” papiery mają różne opcje, takie jak np. specjalna powłoka dająca większy kontrast (ma ją chociażby papier kredowy). Możesz też zaopatrzyć się w papier ekologiczny, czyli taki, który w 100% powstaje z recyklingu. 

 

Jak wybrać dobry papier fotograficzny?

Jeśli planujesz drukować zdjęcia na drukarce, potrzebować będziesz papieru fotograficznego. Zwykły papier, nawet najpiękniejszy, znacznie gorzej odwzorowuje kolory i szczegóły. Twoje zdjęcia nie będą więc miały odpowiedniej jakości. 

 

Czym się kierować, kupując papier fotograficzny do drukarki? 

 • Gramatura: powinna być wysoka, im wyższa, tym wydruk będzie trwalszy. Polecana gramatura papieru fotograficznego to minimum 200 g/m2. Musisz jednak sprawdzić, czy Twoja drukarka przyjmuje papier o takiej grubości (niektóre tańsze drukarki atramentowe mają takie ograniczenia). 
 • Format papieru fotograficznego. Standardowy format to A4. Jeśli drukujesz zdjęcia w domu, chcesz jednak na pewno, aby zachować formaty niczym z profesjonalnego studia foto, czyli 9×13 lub 10×15. Możesz kupić taki format papieru fotograficznego, ale upewnij się, że Twoja drukarka go obsługuje. 
 • Sposób wykończenia: matowy lub błyszczący. Ten pierwszy jest wytrzymalszy i mniej podatny na uszkodzenia. Nie odbija też światła, dzięki czemu obraz staje się bardziej czytelny. Z kolei papier błyszczący (glossy) wygląda elegancko, a kolory są bardziej nasycone. Kształty będą wyraziste, a kontrasty – większe. Który wybrać? Kwestia gustu. Do wielkoformatowych wydruków wybiera się zwykle ten matowy. Do małych wydruków – glossy. Są jeszcze inne mniej popularne opcje – półmatowy, jedwabisty czy satynowy. 

 

Kiedy przyda Ci się papier samoprzylepny do drukarki?

Papier samoprzylepny, jak jego nazwa wskazuje, służy do wydruków samoprzylepnych. Mogą to być np. etykiety, naklejki, cenówki w sklepach. Papier samoprzylepny do drukarki składa się z warstwy ochronnej z papieru lub folii, podłoża z papieru silikonowego i warstwy kleju. Wystarczy usunąć warstwę ochronną, by przykleić papier na dowolnym podłożu. 

 

Papier samoprzylepny można kupić w arkuszach. Większość papierów jest wielokrotnego użytku – to znaczy, że możesz go kilka razy nakleić i odkleić. Do wyboru masz papiery powlekane i niepowlekane, matowe i błyszczące oraz szeroką gamę różnych formatów i kolorów. 

 

Jak może Ci się przydać papier samoprzylepny? Do zrobienia etykiet samoprzylepnych np. na dokumenty, zeszyty, segregatory. Oraz – co najbardziej lubią dzieci – do wykonania różnego rodzaju naklejek.

Ostatnie wpisy:

 • Tusz do drukarki Brother DCP J105

  Tusz do drukarki Brother DCP J105

  Tusz do drukarki Brother DCP J105 to specjalny wkład atramentowy, który umożliwia efektywną i bezpieczną pracę tego modelu. Dla urządzenia dostępne są materiały eksploatacyjne z oficjalnej linii dystrybucyjnej, jednak nie…

  Czytaj >
 • Tusz do Canon

  Tusz do Canon

  Tusz do Canon umożliwia bezproblemowe korzystanie z drukarek atramentowych tej popularnej marki. W ofercie producenta dostępnych jest wiele urządzeń, które wymagają prawidłowego doboru wkładu. Do drukarek firmy Canon pasują nie…

  Czytaj >
 • Tusz Canon Pixma

  Tusz Canon Pixma

  Tusz Canon Pixma jest nieodłącznym materiałem eksploatacyjnym dla drukarek atramentowych z tej cenionej serii. W jej skład wchodzą zróżnicowane technologicznie urządzenia, włącznie z modelami wielofunkcyjnymi. Każda drukarka wymaga jednak trafnego…

  Czytaj >