Zaawansowane opcje wydruku – jak z nich korzystać

Czy wiesz, że Twoja drukarka potrafi więcej, niż przypuszczasz? Jeśli więc do tej pory drukowałeś, korzystając z automatycznych opcji czy szybkiego druku, poświęć trochę czasu, aby przejrzeć zaawansowane ustawienia. Możesz się pozytywnie zdziwić!

 

 

Jak zmienić rozmiar wydruku lub orientacji papieru?

Potrzebujesz druku w niestandardowym rozmiarze? Pierwszy krok to odnalezienie w ustawieniach drukarki zaawansowanych opcji drukowania i ich ręczna zmiana. Jak to zrobić? Jeśli pracujesz w systemie Windows, wykonaj następujące czynności:

 1. Otwórz dokument albo zdjęcie.
 2. Kliknij w menu „Plik”, a następnie wybierz opcję „Drukuj”.
 3. Znajdź opcje drukowania. Ich nazwa może się różnić z zależności od marki drukarki i sterownika, który został do niej zainstalowany. Zwykle znajdziesz je pod nazwą „Zaawansowane ustawienia”. 

 

Jesteś już w trybie umożliwiającym ręczne ustawienie wydruku tego konkretnego dokumentu. Dostępne opcje zależą od tego, jakim sprzętem dysponujesz. Im bardziej zaawansowana drukarka, tym więcej różnych funkcji masz do dyspozycji.

 

Jak zmienić rozmiar wydruku, by otrzymać dokument np. na A3? Odnajdziesz tę opcję w ustawieniach drukarki. W zależności od modelu urządzenia do wyboru masz możliwość druku w formatach standardowych jak A4, A5, A6 czy właśnie A3. Czasem można drukować też w rzadziej spotykanych formatach jak B3, B4, B5, B6 oraz tak nietypowych jak pocztówka czy różne rodzaje kopert. Obsługiwane formaty papieru znajdziesz w specyfikacji Twojej drukarki. 

 

Pamiętaj, aby dostarczyć Twojej drukarce papier w rozmiarze, którego chcesz używać. Jeśli urządzenie jest wyposażone w więcej niż jeden podajnik, wybierz w ustawieniach zgodny z włożonym papierem. Zwykle automatyczny druk ma ustawiony tzw. podajnik główny (A4) – to ten, z którego korzysta się najczęściej. 

 

Jak zmienić orientację papieru? Znajdziesz te ustawienia dokładnie w tym samym menu, w którym szukałeś formatu papieru. Możesz ustawić tu orientację wydruku na poziomą lub pionową, a czasami także wybrać bardziej zaawansowane opcje jak krajobraz czy portret. 

 

W tym miejscu ustawisz również rodzaj obramowania. Najczęstszy wybór to np. białe obramowanie wokół zdjęcia lub odwrotnie – drukowanie do krawędzi papieru. Tutaj też kryje się sprytny patent na spore oszczędności, czyli możliwość ustawienia drukowania dwustronnego. Tę opcję warto włączyć na stałe!

 

Jak ustawić obszar wydruku i niestandardowy rozmiar strony?

Wiele drukarek ma możliwość wyboru różnych ustawień obszaru wydruku. Możesz więc dopasować wydruki do różnych rozmiarów papieru, skalować je lub zmienić rozmiar oryginalny o podaną wartość procentową. 

 

Jeśli chcesz wydrukować więcej niż jedną stronę na pojedynczej kartce, wybierz opcję „Liczba stron na arkusz”. Umożliwia ona drukowanie wielu stron dokumentu na jednym arkuszu papieru. Możesz też wybrać kolejność drukowania (od 1 do ostatniej, odwrotnie lub w inny sposób, którego akurat potrzebujesz). 

 

W zaawansowanych ustawieniach drukarki znajduje się również ciekawa opcja „Drukowanie plakatu”. Możesz z jej pomocą powiększyć obraz i podzielić go na wiele stron, tak aby połączyć go w duży plakat. Niektóre drukarki mają też możliwość druku lustrzanego – pomocną np. przy drukowaniu obrazków na tzw. naprasowanki. 

 

Jak drukować na kopercie? 

Wiele modeli drukarek pozwala zrobić wydruk na korespondencji. Jak drukować na kopercie? Najpierw musisz mieć przygotowaną kopertę i umieścić ją w specjalnym podajniku w Twoim urządzeniu.

 

W zależności od modelu sprzętu znajduje się on w różnych miejscach – z tyłu lub z przodu. Koperta musi znaleźć się w prowadnicach, które trzeba dosunąć, by dotykały jej krawędzi. 

 

Kolejny krok to zrobienie etykiety. Taką opcję znajdziesz np. w popularnym Wordzie. W zakładce Korespondencja kliknij narzędzie „Koperty”. Wyświetli Ci się okienko, w którym trzeba wpisać adres nadawcy i odbiorcy.

 

Koniecznie włącz przed drukiem opcję „Podgląd”, aby zobaczyć, czy wszystko jest tak, jak to zaplanowałeś. Możesz też wejść w menu opcji koperty, by ustalić jej rozmiar, kolor i wielkość czcionki. 

 

Gdy masz już zrobioną etykietę, przejdź do opcji drukowania. Podobnie jak w przypadku innych zaawansowanych ustawień, musisz teraz wybrać numer podajnika i sposób podawania papieru. Naciśnij polecenie „Drukuj”. Po chwili Twoja zadrukowana koperta będzie gotowa do wysyłki!

Ostatnie wpisy:

 • przygotowanie kalendarza

  Jak samodzielnie wydrukować kalendarz?

  Praktyczne wskazówki jak wydrukować kalendarz Google Bez kalendarza ani rusz! Jednodzielny, trójdzielny, plakatowy do powieszenia na ścianie, a może stojący… Zwykle kupujesz go w sklepie, ale możesz też stworzyć i…

  Czytaj >
 • papier z recyklingu

  Czy wiesz, jak powstaje makulatura?

  Rodzaje i zastosowanie makulatury Na świecie produkuje się dziś ok. 300 mln ton papieru rocznie. Wytwarzanie tak dużej jego ilości nie byłoby możliwe bez udziału makulatury. W jaki sposób zużyty…

  Czytaj >
 • drukarki sklepowe

  Drukarka termiczna – dla kogo i czy warto

  Z drukarkami termicznymi masz do czynienia na co dzień, choć może o tym nie wiesz. To one drukują wszystkie paragony sklepowe! Na czym polega druk termiczny i jakie ma zastosowania? …

  Czytaj >