5 najczęstszych błędów przy wyborze drukarki do domu

Każdy, kto stoi przed zakupem drukarki do domu, zastanawia się, jaki rodzaj i model urządzenia wybrać. Atramentową czy laserową? Najtańszą, a może drogą, aby móc liczyć na wysoką jakość? Jeśli nie jesteś ekspertem od drukarek, łatwo o błąd. Oto 5 najczęstszych pomyłek popełnianych przy zakupie drukarki do domu

 

Wybor drukarki do domu

 

 1. Zwracasz uwagę tylko na cenę, a nie na koszty eksploatacyjne drukarki

To najczęstszy błąd występujący przy podejmowaniu decyzji o zakupie drukarki do domu. Widzisz promocyjną, bardzo niską cenę? 500, 400, czasem nawet 299 zł? Im tańsza drukarka, tym większe prawdopodobieństwo, że koszty jej użytkowania, w tym cena tuszy (atramentówka) lub tonerów (laserówka), będą wyższe niż koszt zakupu samego sprzętu!

 

Jak zapobiec takiej sytuacji? Zanim kupisz drukarkę do domu, koniecznie sprawdź, ile kosztują materiały eksploatacyjne, które są do niej przeznaczone. Ceny tonerów i tuszy mocno się od siebie różnią – zależy to od rodzaju drukarki, jej modelu oraz marki producenta.

 

Drogą decyzją zakupową będzie np. drukarka atramentowa kolorowa, w której tusze są zintegrowane z głowicą i potrzebny jest ich komplet, aby drukować w jakimkolwiek kolorze. W przypadku drukarki kolorowej lepiej więc kupować modele z opcją wymiany pojedynczych kolorów. 

 

Jeszcze lepsza rada w kwestii oszczędzania na kosztach eksploatacyjnych drukarki to wymiana oryginalnych tuszy czy tonerów na zamienniki. Możesz w ten sposób liczyć na duże oszczędności. Wydajne zamienniki znajdziesz w ofercie Black Point. Dostępne są zarówno tusze, jak i tonery

 

 1. Za dużo funkcji w domowym sprzęcie

Skaner, kopiarka, automatyczny podajnik do wielostronicowych dokumentów, panel dotykowy, możliwość drukowania na folii czy na naklejkach – to tylko niektóre z wielu funkcji, które oferują nowoczesne urządzenia drukujące. Wszystkie w teorii wyglądają na niezwykle praktyczne, ale czy na pewno ich potrzebujesz? 

 

Drukarka „wypasiona” w wiele różnych możliwości jest droga. O wiele droższa niż podstawowe modele solidnych drukarek do domowego użytku. Takie urządzenia to też zajmujące zwykle sporo miejsca kombajny. Nie postawisz ich zatem na domowym biureczku.

 

I tutaj ponownie – zanim kupisz drukarkę, zastanów się, jakich funkcjonalności faktycznie potrzebujesz w domu. W erze smartfonów, które robią zdjęcia, a nawet skanują dokumenty, profesjonalny skaner nie jest Ci potrzebny, chyba że pracujesz w wymagającym tego zawodzie. 

 

Podobnie rzecz się ma z kopiarką – kiedy ostatnio musiałeś skopiować jakieś notatki, dokumenty czy inne papiery? Raczej nie będziesz też potrzebować drukowania w nietypowych formatach, takich jak A3, naklejki, koperty lub folie. Kupowanie sprzętu z niepotrzebnymi funkcjonalnościami to często zbędny wydatek. 

 

 1. Kupujesz kolorową drukarkę laserową do zdjęć i grafik

Drukarki laserowe mają mnóstwo zalet. Świetnie i szybko drukują dokumenty czarno-białe, są tanie w eksploatacji i niezawodne. Drukowanie zdjęć czy innych obrazków w kolorze nie jest jednak ich mocną stroną. W warunkach domowych o wiele lepszym zakupem jest kolorowa atramentówka. Zdjęcia oraz inne pliki w kolorze wychodzą z niej ładniejsze i żywsze. 

 

Warto też dodać, że kolorowa drukarka laserowa to sprzęt drogi, tak w zakupie, jak i w użytkowaniu. Pobiera sporo energii, a koszt materiałów eksploatacyjnych okazuje się duży – o wiele za duży jak na domowe potrzeby.

 

 1. Kupujesz tanią drukarkę atramentową, gdy zależy Ci na wydruku dużej liczby dokumentów

Zadania, jakie stawia się przed domową drukarką, bywają różne. Czasem trzeba drukować dużą liczbę dokumentów lub innych niezbędnych rzeczy. Zdarza się tak, gdy pracujesz w domu, a Twoja praca jest związana z koniecznością druku oficjalnych lub roboczych papierów. W taki sposób działają również uczniowie i studenci.

 

Jaką drukarkę do domu wybrać do takich zadań? Wiele osób popełnia błąd i kupuje tanią drukarkę atramentową, kierując się wyłącznie ceną urządzenia. Jeśli nie sprawdzisz parametrów, szybko może się okazać, że Twój nowy sprzęt jest w stanie wydrukować przez minutę… 10 kartek. A kolorowych – tylko 5. Większość czasu będziesz więc spędzać, niecierpliwiąc się, aż drukarka zmieli i „wypluje” dokumenty, na które czekasz.

 

Jeśli musisz w domu drukować dużo i szybko, wybierz czarno-białą drukarkę laserową. Nawet w tanich modelach (porównywalnych cenowo do kolorowych atramentówek, czyli za ok. 700–800 zł) przez minutę wydrukujesz ok. 30 kartek, a więc sporo więcej. 

 

Chcesz wiedzieć więcej, kiedy lepiej wybrać drukarkę atramentową, a kiedy laserową? Przeczytaj nasze wskazówki: Rodzaje i typy drukarek komputerowych.

 

 1. Drukarka jest za duża lub za głośna

Większa nie znaczy lepsza. Jeśli do domu wybierzesz zbyt duży model, możesz mieć kłopoty, żeby sensownie pomieścić taki sprzęt w pokoju. W tym przypadku urządzenia o większych gabarytach zajmują nawet pół biurka! O wiele lepszym pomysłem jest mała kompaktowa drukarka, którą bez problemu postawisz na blacie lub na półce.

 

Inny często popełniany błąd to niesprawdzenie liczby decybeli. Niektóre drukarki potrafią nieźle hałasować! Do domu szukaj cichych modeli o niskich parametrach głośności. W razie wątpliwości poproś sprzedawcę, aby sprawdził te dane. 

 

Więcej o tym, jak wybrać drukarkę i nie przepłacić, przeczytasz w naszym artykule: Czy tania drukarka to tanie drukowanie? Ile warto wydać na drukarkę?

Ostatnie wpisy:

 • przygotowanie kalendarza

  Jak samodzielnie wydrukować kalendarz?

  Praktyczne wskazówki jak wydrukować kalendarz Google Bez kalendarza ani rusz! Jednodzielny, trójdzielny, plakatowy do powieszenia na ścianie, a może stojący… Zwykle kupujesz go w sklepie, ale możesz też stworzyć i…

  Czytaj >
 • papier z recyklingu

  Czy wiesz, jak powstaje makulatura?

  Rodzaje i zastosowanie makulatury Na świecie produkuje się dziś ok. 300 mln ton papieru rocznie. Wytwarzanie tak dużej jego ilości nie byłoby możliwe bez udziału makulatury. W jaki sposób zużyty…

  Czytaj >
 • drukarki sklepowe

  Drukarka termiczna – dla kogo i czy warto

  Z drukarkami termicznymi masz do czynienia na co dzień, choć może o tym nie wiesz. To one drukują wszystkie paragony sklepowe! Na czym polega druk termiczny i jakie ma zastosowania? …

  Czytaj >