Cele ESG

Cele ESG stają się obecnie coraz ważniejsze dla przedsiębiorstw funkcjonujących w Polsce. Wytyczne w tym zakresie staną się niebawem obowiązkowe dla praktycznie wszystkich firm, włącznie z koniecznością sporządzania specjalnych sprawozdań. ESG koncentruje się na bardziej zrównoważonym i odpowiedzialnym rozwoju podmiotu, a także jego działalności w zakresie środowiskowym, zarządczym czy społecznym. Takie kryteria są bardzo istotne dla klientów, inwestorów, kredytodawców i pracowników.

Czym są cele ESG i jakich aspektów dotyczą?

Cele ESG odnoszą się do koncepcji, która łączy w sobie odpowiednie podejście do kwestii środowiskowych (environmental), społecznych (social) oraz związanych z ładem korporacyjnym (corporate governance). Przedsiębiorcy coraz częściej zobowiązani są do bardziej zrównoważonego prowadzenia działalności, co wymaga uwzględnienia każdego z tych czynników. Strategia zgodna z ESG umożliwia rozwój biznesu w kierunku bardziej ekologicznym, prospołecznym i efektywnym pod względem zarządczym. Takim podejściem wyróżnia się nasza firma Black Point, która w swojej ofercie posiada nowoczesne materiały eksploatacyjne do drukarek wielu różnych marek, m.in. Brother, Canon, HP, Samsung, Konica Minolta, Kyocera, Sharp czy Oki.

Ogólne założenia

Wytyczne pod kątem ESG są określane przez Unię Europejską, a sam obowiązek raportowania danych pozafinansowych istnieje już od 2014 roku. Początkowo dotyczył on tylko niektórych firm, jednak obecnie do wprowadzania niezbędnych zmian zachęcane są również przedsiębiorstwa nieobjęte ścisłymi wymogami. Wynika to z rosnących oczekiwań klientów, inwestorów, a także podmiotów udzielających dofinansowań. ESG stanowi udoskonaloną wersję koncepcji CSR (Corporate Social Responsibility), która skupia się na społecznej odpowiedzialności biznesu. Firmy prowadzone zgodnie z taką strategią mogły swobodnie uwzględniać różne kryteria proekologiczne, prospołeczne czy charytatywne w swojej działalności. ESG jest jednak systemem bardziej zaawansowanym, ponieważ obejmuje szereg obiektywnych wskaźników oceniających funkcjonowanie podmiotu. Istotnym elementem tej koncepcji jest raportowanie, które pozwala na weryfikację spełnienia zamierzonych celów przez firmę.

Podstawowe kryteria

ESG skupia się na kilku różnych kryteriach. Pierwszym z nich jest dążenie do bardziej zrównoważonego rozwoju firmy, czyli prowadzenie działań przyczyniających się do ochrony środowiska naturalnego. W zależności od branży czy specyfiki podmiotu, jego celem może być np. optymalizacja zużycia energii, poprawa gospodarki odpadowej, redukcja emitowanych zanieczyszczeń, ograniczenie śladu węglowego czy wdrożenie OZE.

Kolejne kryterium ESG skupia się na aspektach społecznych. Celem może być w takim przypadku poprawa relacji biznesowych, promowanie różnorodności oraz zapewnianie równouprawnienia w ramach firmy, a także dbanie o prawa człowieka.

Ostatnie kryterium dotyczy ładu korporacyjnego. Do celów należy w tym przypadku np. utrzymanie przejrzystości podatkowej, szanowanie praw akcjonariuszy, przeciwdziałanie korupcji czy sprawowanie nadzoru inwestorskiego nad działalnością biznesową.

Tonery ekologiczne Oh! Green do drukarek Brother

Dlaczego warto spełniać cele ESG?

Cele ESG mogą być spełniane przez firmę na różne sposoby. Kluczowym aspektem związanym z prowadzeniem działalności w taki sposób jest sporządzanie odpowiednich sprawozdań. Obowiązek raportowania został wprowadzony przez UE jeszcze w 2014 roku, jednak w Polsce pojawił się nieco później i wstępnie obejmował tylko największe spółki. Przepisy uległy licznym zmianom w styczniu 2024 roku. Obecnie wymóg raportowania obejmuje coraz większą liczbę przedsiębiorstw, a docelowo ma wkrótce dotyczyć praktycznie każdego rodzimego podmiotu.

Sprostanie wszystkim wymaganiom

Raportowanie ESG przynosi wiele zróżnicowanych korzyści. Firmy sporządzające takie sprawozdania mogą spełnić wszystkie cele i wymagania regulacyjne, a przy tym zapewniają obiektywny wgląd w swoją działalność każdemu potencjalnemu interesariuszowi. Takie podejście niweluje ryzyko naruszenia reputacji, a zarazem pozwala na wykazanie zależności między prowadzonym biznesem a jego otoczeniem – np. społecznością lokalną czy środowiskiem naturalnym. Spełnienie zamierzonych celów i ich raportowanie zabezpiecza też przed sankcjami i karami, które mogą być nakładane na firmy niespełniające wymagań.

Nienaganny wizerunek firmy

Koncentracja działalności na aspektach ESG przyczynia się ponadto do poprawy wizerunku przedsiębiorstwa. Istotną kwestią pozostaje dostępność różnych wskaźników i danych, które są bardzo pomocne przy opracowywaniu dalszych strategii czy modyfikacji modelu biznesowego. ESG ułatwia rozwój działalności, ponieważ umożliwia zestawianie wyników i efektów z wybranych okresów czy też porównywanie ich między firmami.

Do koncepcji tej kompleksowo podchodzimy również w Black Point. Na uwagę zasługuje chociażby seria naszych ekologicznych tonerów OH! Green, które pochodzą z procesu refabrykacji. Materiały eksploatacyjne w tej wersji są przeznaczone dla drukarek Brother, HP, Kyocera, Samsung lub Xerox. Zapraszamy do kontaktu i sprawdzenia naszej pełnej oferty.