Czy tektura jest ekologiczna? Jak powstaje tektura i gdzie szukać tej eko?

Tektura, podobnie jak karton czy papier, powstaje z włókien ścieru drzewnego, czyli masy otrzymywanej z drewna. Jak się ją produkuje? Czym się różni od kartonu? Czy jest materiałem ekologicznym? Sprawdzamy.

Czy tektura to papier?

W pewnym sensie tektura jest papierem, ponieważ produkuje się ją z tego samego półproduktu – tzw. ścieru drzewnego czy też miazgi drzewnej. To masa, którą otrzymuje się poprzez rozwłóknianie drewna. Aby miazga powstała, drewno trzeba zmiękczyć i rozdrobić na cienkie włókna – robi się to mechanicznie lub chemicznie.

Z czego powstaje ścier? W Polsce jest to najczęściej drewno sosnowe i świerkowe, nazywane, nie bez powodu, papierówką. W cieplejszych krajach gatunki drzew do produkcji papieru bywają różne, w tym np. eukaliptusy.

W tekturze, oprócz wspomnianej już miazgi drzewnej, można znaleźć także inne składniki, takie jak makulatura oraz szmaty.

Proces powstawania

Materiał ten powstaje poprzez sklejenie od dwóch do siedmiu warstw papieru (warstwy papierniczej zwanej linerem). Im więcej warstw, tym gotowy produkt grubszy i sztywniejszy. Liczba warstw papierniczych wpływa też na jego odporność. Taki produkt to najgrubszy dostępny obecnie materiał papierniczy. Od papieru różni się właśnie wspomnianą grubością oraz faktem, że powstaje ze sklejenia ze sobą kilku warstw. Minimalna gramatura to 315 g/m2.

Czym różni się od kartonu?

Jedno i drugie to materiał papierniczy wykorzystywany głównie do produkcji opakowań. Karton ma jednak niższą gramaturę – wynosi ona od 160 do 315 g/m2. Można więc powiedzieć, że tektura zaczyna się tam, gdzie kończy się karton. Ten ostatni jest też materiałem o bardziej uniwersalnym zastosowaniu. Robi się z niego nie tylko różnego typu opakowania, lecz także okładki do książek, materiały biurowe, pocztówki czy teczki.

 

Jakie są rodzaje tektury?

Tekturę produkuje się w kilku różnych wersjach. Podstawowy podział to materiał lity oraz falisty. Ten pierwszy znany jest także jako meblowy lub tapicerski. Najczęściej to prosty produkt, powstający w 100 procentach z recyklingu makulatury.

Jak powstaje natomiast materiał falisty? Jest grubszy i sztywniejszy – może zawierać nawet siedem warstw linerów (najczęściej są to jednak trzy warstwy). Najważniejsza wśród nich jest warstwa środkowa, której produkt zawdzięcza swoją nazwę. Warstwa ta jest falowana, co dodatkowo dodaje materiałowi sztywności. Do produkcji tego rodzaju wykorzystuje się różne typy fal: B, C i E – od tego zależą zarówno finalny wygląd, jak i właściwości materiału. Grubsze produkty mają różne kombinacje fal. Dzięki temu można stworzyć produkt o dowolnej sztywności i wytrzymałości, doskonale dopasowany do specyfiki branży i wymagań danego klienta. Tego typu materiał najczęściej wykorzystuje się do produkcji opakowań zbiorczych. Jest niezastąpiony w większości gałęzi przemysłu, w handlu i logistyce. Trudno w to uwierzyć, ale gdyby nagle go zabrakło, nasz świat miałby wiele kłopotów.

Jak powstają pudełka tekturowe?

Sama produkcja materiału to nie wszystko. Trzeba jeszcze wykonać z niego opakowanie. Wszystko zaczyna się od projektu. W tak wymagających branżach jak logistyka, gdzie każdy centymetr dobrze wykorzystanej przestrzeni oznacza większe zyski, wykonuje się nawet badania, testy czy prototypy opakowań, które pozwalają zweryfikować, czy spełniają one warunki optymalizacji.

Następnie wycinaniem pudełek zajmują się maszyny sztancujące, wyposażone w wykrojniki do cięcia. Dodaje się też bigowania (zgięcia), które ułatwiają składanie pudełek. Kolejny etap to dodawanie elementów, które poprawiają estetykę, np. w postaci nadruków lub cienkiej warstwy białego papieru. Pudełka składają zwykle maszyny zwane sklejarkami. Kluczem jest takie złożenie opakowania, aby łatwo i wielokrotnie dało się je otworzyć.

Ekologia

Czy tektura to materiał ekologiczny? Dokładnie tak jak w przypadku papieru – to zależy. Z jakich drzew powstaje miazga? Czy są to plantacje ekologiczne, prowadzone w sposób odpowiedzialny, z poszanowaniem dla bioróżnorodności? Dowodem na to jest certyfikat FSC. Jeśli firma dba o środowisko, koniecznie powinna korzystać z materiałów z tym właśnie atestem. Tak jest w przypadku tonerów ekologicznych Black Point, które pakujemy wyłącznie w pudełka z materiału z certyfikatem FSC.

Chcesz wiedzieć więcej o certyfikacie FSC? Przeczytaj nasz artykuł: Czym jest certyfikat FSC?

Zainteresował Cię temat produkcji papieru? Dowiedz się więcej: Czy wiesz, jak powstaje papier?