Raportowanie ESG
Raportowanie ESG to specjalny proces, który polega na stworzeniu sprawozdań dotyczących działań firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju. Informacje w nich zawarte umożliwiają obiektywną ocenę wpływu przedsiębiorstwa na środowisko naturalne, a także społeczeństwo. Raport taki jest skierowany do najważniejszych interesariuszy, takich jak klienci, pracownicy, instytucje finansowe i ubezpieczeniowe czy inwestorzy.
Co to jest raportowanie ESG?
Zastanawiasz się, co to jest raportowanie ESG? Skrót ten odnosi się do strategii Environmental, social, and governance, czyli ukierunkowanej na środowisko naturalne, społeczeństwo i ład korporacyjny. W założeniach stanowi ona szereg standardów i kryteriów, w oparciu o które firmy podlegają ocenie przez inwestorów, konsumentów czy nawet samych pracowników. Od wielu podmiotów oczekuje się zrównoważonego i odpowiedzialnego sposobu prowadzenia działalności, który będzie uwzględniał potrzeby ludzi oraz przyrody. Do zagadnień tych poważnie podchodzi również nasza firma Black Point, która oferuje zróżnicowane materiały eksploatacyjne do drukarek laserowych i atramentowych.
Kluczowe kryteria
Raport ESG zawiera w sobie różne informacje na temat działalności przedsiębiorstwa, jednak skupia się przede wszystkim na trzech głównych obszarach. Aspekt środowiskowy dotyczy elementów związanych z ochroną środowiska i różnorodności biologicznej, emisją gazów cieplarnianych czy zarządzaniem odpadami i zużyciem zasobów naturalnych. Czynnik społeczny skupia się na polityce zatrudnienia, prawach pracowniczych czy zaangażowaniu społecznym, a także bezpieczeństwie pracy oraz społeczności lokalnej. Raport ESG skupia się też na obszarach związanych z zarządzaniem firmą i ładem korporacyjnym. Do takich elementów należy struktura zarządu przedsiębiorstwa i jej praktyki zarządcze, włącznie ze składem i funkcjami zarządu, etyką biznesową, przejrzystością działań, systemem kontroli wewnętrznej, relacjami za akcjonariuszami czy polityką antykorupcyjną.
Zalety
Raport taki jest kluczowy z wielu różnych powodów. Z jednej strony, zapewnia pełną transparentność działań prowadzonych przez firmę i buduje wokół niej większe zaufanie. Z drugiej natomiast, umożliwia efektywną ocenę ryzyk i możliwości związanych z poszczególnymi kwestiami środowiskowymi, społecznymi czy zarządczymi. ESG pozwala też na zapewnienie zgodności z wieloma regulacjami, które powoli stają się obowiązkowe w większości krajów Unii Europejskiej oraz innych regionach. Firmy regularnie sporządzające takie raporty zyskują lepszą reputację, a także podnoszą swoją konkurencyjność na rynku. Wynika to z faktu, że są postrzegane jako bardziej odpowiedzialne oraz mocniej zaangażowane w zrównoważony rozwój. Raportowanie ułatwia ponadto dostęp do kapitału, ponieważ możliwość obiektywnej oceny działalności firmy zachęca potencjalnych inwestorów do podejmowania decyzji o współpracy.
Kogo dotyczy obowiązek raportowania ESG?
Obowiązek raportowania ESG został wprowadzony przez Unię Europejską jeszcze w 2014 roku. W Polsce istnieje on jednak dopiero od 2018 roku, a do niedawna dotyczył jedynie niewielkiej części dużych spółek. Przepisy uległy zmianie od 1 stycznia 2024 roku, a obecnie obejmują coraz więcej przedsiębiorstw. Celem tych aktualizacji jest objęcie obowiązkiem raportowania każdej polskiej firmy. O ile za rok 2024 dotyczy on głównie jednostek zaufania publicznego o wysokiej sumie bilansowej i przychodach netto, za 2025 uwzględni wszystkie podmioty zatrudniające minimum 250 osób i spełniające konkretne cele finansowe. Na 2026 rok planowane jest objęcie obowiązkiem nawet małych i średnich firm, które są notowane na giełdzie i zatrudniają powyżej 10 pracowników.
Wpływ na branżę druku
Zmiany w przepisach będą miały spore konsekwencje dla całego polskiego rynku, co dotyczy również branży druku. Poza obowiązkiem raportowania, warto wspomnieć o nowych regulacjach w zakresie Circular Economy Action Plan - działań na rzecz obiegu zamkniętego. Do ważnych elementów Celów Zrównoważonego Rozwoju należy ponadto odpowiednia gospodarka odpadami. Obecnie wszystkie kraje członkowskie ONZ mają dążyć do obniżenia poziomu odpadów poprzez redukcję, recykling, prewencję i ponowne użycie. Obecnie istotnym działaniem staje się digitalizacja, która ma na celu rezygnację z druku w obszarach niewymagających jego stosowania. Na znaczeniu zyskuje też pozyskiwanie papieru z ekologicznych źródeł. W Black Point szczególną wagę przywiązujemy do reprodukcji wkładów drukujących, które obniżają ślad węglowy o nawet 60% w porównaniu do komponentów używanych jednorazowo. Z tego względu wprowadziliśmy do oferty ekologiczną linię tonerów OH! GREEN. Pudełko i wypełniacz powstają z certyfikowanego papieru FSC a woreczki ochronne z kompostowalnej skrobi. Nie bez znaczenia pozostaje możliwość odesłania zużytych tonerów na nasz koszt, co pozwala na efektywne zamknięcie obiegu. Zachęcamy do kontaktu i sprawdzenia oferty Black Point.