Standardy ESG
Standardy ESG dotyczą różnych obszarów, na których powinni skupiać się obecnie przedsiębiorcy. Koncepcja ta koncentruje się przede wszystkim na dbaniu o ekologię, kwestie społeczne oraz odpowiedni ład korporacyjny. Firmy stosujące się do tych standardów prowadzą działalność w sposób bardziej zrównoważony i odpowiedzialny, co ogranicza negatywny wpływ na środowisko. Koncepcja ESG w dużym stopniu opiera się na tworzeniu specjalnych sprawozdań w formie raportów.
Jakie są podstawowe standardy ESG?
Standardy ESG dotyczą trzech głównych aspektów, które zostały ujęte w samym akronimie. Nazwa tej koncepcji odnosi się do skrótu environmental, social & corporate governance, co oznacza środowisko naturalne, społeczeństwo i ład korporacyjny. Kryteria te są bardzo istotne dla wielu podmiotów, co dotyczy również naszej firmy Black Point oferującej tonery i tusze do drukarek wielu marek, np. Brother, Konica Minolta, Samsung, Kyocera, Xerox, Canon, HP i wiele innych. ESG skupia się na ściśle powiązanych elementach, które umożliwiają klientom, kredytodawcom, inwestorom i innym interesariuszom obiektywną ocenę danego przedsiębiorstwa. Podmioty stosujące się do takiej polityki są postrzegane jako wiarygodne, odpowiedzialne i funkcjonujące w sposób uwzględniający liczne potrzeby środowiskowe, społeczne oraz zarządcze.
Cele i kryteria
Polityka ESG obejmuje różne kryteria, które skupiają się na określonych obszarach działalności danego podmiotu.
1. Pierwszy z nich dotyczy kwestii związanych ze środowiskiem naturalnym. Działania w tym zakresie koncentrują się m.in. na wspieraniu ochrony przyrody i różnorodności biologicznej, redukcji emitowanych gazów cieplarnianych, odpowiednim zarządzaniu odpadami oraz właściwym gospodarowaniu zasobami.
2. Innym kryterium tej strategii jest aspekt społeczny. W tym przypadku kluczowe jest ogólne zaangażowanie podmiotu w interesy społeczności lokalnej, prawa pracownicze, bezpieczeństwo pracy oraz politykę zatrudnienia.
3. Trzecie kryterium ESG dotyczy natomiast ładu korporacyjnego, rozumianego jako czynnik zarządczy. W tym obszarze istotne znaczenie mają funkcje, struktura i skład zarządu, polityka antykorupcyjna, przejrzystość i etyka biznesowa, kontrola wewnętrzna oraz utrzymywanie odpowiednich relacji z akcjonariuszami.
Dążenie do transparentności
Zgodność z kryteriami ESG jest bardzo ważna dla różnych obszarów prowadzenia działalności. Podmioty skupione na tych standardach stają się przede wszystkim bardziej transparentne, a tym samym zyskują większe zaufanie odbiorców. Przedsiębiorstwa mogą też bardziej skutecznie ocenić swoją działalność, co wynika z regularnego tworzenia sprawozdań. Raporty niwelują ryzyko powiązane z prowadzeniem niewłaściwych lub mało efektywnych działań w zakresie zrównoważonego rozwoju. Zgodność z koncepcją ESG jest także sposobem na spełnienie licznych przepisów, które stopniowo stają się obowiązkowe we wszystkich państwach członkowskich UE. Istotną kwestią jest poprawa reputacji firmy, a tym samym również jej konkurencyjności na rynku. Podmioty zaangażowane w raportowanie są oceniane jako bardziej zaangażowane, dzięki czemu zyskują dodatkowe szanse na pozyskanie zewnętrznego kapitału. Pozytywna ocena firmy zachęca bowiem inwestorów do współpracy.
Których firm dotyczą standardy ESG?
Standardy ESG zostały określone przez Unię Europejską jeszcze w 2014 roku. W Polsce zaczęły obowiązywać nieco później, a do niedawna dotyczyły jedynie niektórych największych spółek. W styczniu 2024 roku wprowadzono jednak istotne zmiany w regulacjach, przez co obecnie przepisy obejmują coraz większą liczbę przedsiębiorstw. W najbliższym czasie obowiązek raportowania będzie dotyczył każdej polskiej firmy. Na 2025 rok zaplanowano objęcie wytycznymi części jednostek zaufania publicznego, a na 2026 rok również małych i średnich podmiotów, które zatrudniają przynajmniej 10 pracowników i są notowane na giełdzie.
Wpływ na branżę i działalność
Obowiązek raportowania to czynnik kluczowy dla niemal każdej branży działalności w Polsce. Standardy te stają się coraz bardziej istotne również dla sektora związanego z drukiem, w którym funkcjonuje nasza firma Black Point. Na bieżąco staramy się spełniać wymagania w obszarze celów zrównoważonego rozwoju, dlatego uważnie podchodzimy chociażby do gospodarowania odpadami. Sposobem na ich redukcję jest przede wszystkim recykling, pozwalający na ponowne wykorzystanie różnych komponentów. W Black Point znajdziesz materiały eksploatacyjne z reprodukcji, a ich cechą charakterystyczną jest nawet o 60% niższy ślad węglowy. Na uwagę zasługuje linia naszych ekotonerów OH! Green, przeznaczonych do drukarek laserowych. Wkłady te charakteryzują się biodegradowalnymi opakowaniami, dzięki zastosowaniu certyfikowanego papieru FSC oraz w pełni kompostowalnej skrobi. W Black Point zapewniamy też możliwość odesłania zużytych materiałów eksploatacyjnych w tym samym opakowaniu, na nasz koszt, co gwarantuje efektywną działalność w ramach obiegu zamkniętego. Zachęcamy do kontaktu i sprawdzenia naszej oferty.