System ESG
System ESG można rozumieć jako odpowiednie podejście do zarządzania firmą w aspekcie środowiskowym, społecznym i korporacyjnym. Jego głównym celem jest prowadzenie działalności w sposób bardziej zrównoważony, który uwzględni różne czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Z ESG ściśle powiązane jest tworzenie sprawozdań pozafinansowych, obejmujących szereg wskaźników obiektywnie oceniających dane przedsiębiorstwo. Parametry takie koncentrują się na różnych standardach i kryteriach.
Na czym koncentruje się system ESG?
System ESG koncentruje się na sprawozdawczości firmy pod kątem zrównoważonego rozwoju, co ma związek z dyrektywą CSRD - Corporate Sustainability Reporting Directive. Główne elementy tej koncepcji są zawarte w jej nazwie i odnoszą się do środowiska (enviromental), społeczeństwa (social) oraz ładu korporacyjnego (corporate governance). Prowadzenie działalności zgodnie z tym systemem umożliwia podmiotom ukierunkować biznes w stronę bardziej proekologiczną i prospołeczną. Aspekty te są istotne również dla naszej firmy Black Point. W naszym sklepie internetowym znajdziesz materiały eksploatacyjne do drukarek, które w pełni odzwierciedlają zwrot w stronę zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju. Są to komponenty przeznaczone dla drukarek Brother, Samsung, Xerox, Canon, Sharp, Epson, Oki, Konica Minolta i wielu innych producentów.
Najważniejsze założenia
Wymóg raportowania danych pozafinansowych obowiązuje w Unii Europejskiej od 2014 roku. W Polsce zaistniał kilka lat później i początkowo dotyczył tylko niektórych podmiotów, jednak stopniowo obejmuje coraz większą liczbę przedsiębiorstw o różnym zakresie działalności. Firmy mogą też z własnej inicjatywy wprowadzać do swoich struktur politykę ESG. W dużej mierze jest to spowodowane specyficzną sytuacją gospodarczą, a tym samym potrzebą wzrostu konkurencyjności. Przedsiębiorcy muszą sprostać rosnącym wymaganiom inwestorów, konsumentów, pracowników czy kredytodawców, którzy są coraz bardziej świadomi środowiskowo i społecznie. Funkcje zbliżone do ESG spełniała niegdyś CSR (Corporate Social Responsibility), czyli Społeczna Odpowiedzialność Biznesu. W ramach tej koncepcji firmy mogły prowadzić działalność z uwzględnieniem różnych kryteriów społecznych, charytatywnych czy proekologicznych. ESG dodatkowo jednak integruje w pełni mierzalne wskaźniki, przeznaczone do obiektywnej oceny kryteriów spełnianych przez dany podmiot.
Główne cele firm
ESG w znacznym mierze skupia się na zrównoważonym rozwoju, a tym samym prowadzeniu działalności w sposób ekologiczny i bezpieczny dla środowiska. Zależnie od branży i specyfiki firmy, kryterium to może się skupiać np. na wykorzystaniu OZE, optymalizacji zużycia energii, odpowiedzialnym zarządzaniu odpadami, redukcji zanieczyszczeń czy zmniejszaniu śladu węglowego. Do ważnych obszarów należą również czynniki społeczne. Celem przedsiębiorstwa pod tym kątem może być np. dbanie o prawa człowieka, równouprawnienie pracowników oraz utrzymywanie dobrych relacji z lokalną społecznością. ESG koncentruje się również na elementach powiązanych ściśle ze strukturą danej firmy, czyli jej ładem korporacyjnym. W obszarze tym kluczowe znaczenie ma m.in. sprawowanie odpowiedniego nadzoru inwestorskiego, ochrona przed korupcją, utrzymywanie przejrzystości podatkowej czy poszanowanie praw akcjonariuszy.
Czy system ESG jest korzystny?
System ESG stopniowo zaczyna dotyczyć nie tylko największych spółek, które spełniają konkretne wytyczne w zakresie osiąganych dochodów czy liczby zatrudnianych osób. Zmiany w przepisach sprawiają, że od 2024 roku obowiązek raportowania obejmuje coraz większą liczbę firm w Polsce. Na najbliższe lata zaplanowano ujęcie wymogiem tworzenia sprawozdań finansowych wszystkie przedsiębiorstwa. Warto jednak pamiętać, że ujęcie standardów i kryteriów związanych ze zrównoważonym rozwojem może przynieść wiele korzyści dla każdego podmiotu.
Zgodność z przepisami i regulacjami
Tworzenie raportów jest dla polskim firm szansą na dostosowanie się do rosnących regulacji i wymagań. Przedsiębiorcy zyskują dzięki temu przede wszystkim transparentność, co zapewnia obiektywny wgląd interesariuszy w prowadzoną działalność i podnosi reputację w sferze biznesowej. ESG pozwala też podmiotom lepiej zidentyfikować czynniki, które wywierają wpływ na naturalne środowisko czy lokalną społeczność. Raportowanie pod tym kątem ma znaczenie także dla uniknięcia kar i sankcji, nakładanych na przedsiębiorstwa niestosujące się do wymagań.
Zrównoważony rozwój działalności
Nie bez znaczenia dla przedsiębiorców pozostają kwestie związane z możliwością tworzenia bardziej efektywnych strategii, a także wprowadzania skutecznych zmian do modelu biznesowego. Wskaźniki zawarte w raportach umożliwiają bowiem porównywanie ze sobą różnych parametrów w danych przedziałach czasowych, a także między różnymi podmiotami. Kompleksowym podejściem do zrównoważonego rozwoju odznacza się nasza firma Black Point, w której oferujemy chociażby powstałe w procesie reprodukcji ekotonery z serii OH! Green, które dostarczamy w biodegradowalnych opakowaniach. Zapraszamy do kontaktu i sprawdzenia asortymentu naszego sklepu internetowego.