Wskaźniki ESG

Wskaźniki ESG są obecnie bardzo przydatne w ocenie różnych aspektów związanych z prowadzeniem firmy. Koncepcja ta skupia się przede wszystkim na wpływie, jaki podmiot wywiera na naturalne środowisko oraz lokalną społeczność. Nie bez znaczenia pozostają też aspekty związane z ładem korporacyjnym, czyli strukturami wewnętrznymi przedsiębiorstwa. Aby uzyskać wgląd w takie wskaźniki, należy sporządzać odpowiednie sprawozdania. Raporty te są kierowane do różnych akcjonariuszy i interesariuszy.

Jakie są główne wskaźniki ESG?

Wskaźniki ESG bezpośrednio odnoszą się do nazwy tej koncepcji w formie skrótu, czyli environmental, social and corporate governance. Strategia taka jest ściśle ukierunkowana na aspekty związane ze środowiskiem naturalnym, społeczeństwem oraz ładem korporacyjnym. Jej kryteria i standardy pozwalają na obiektywną weryfikację podmiotu przez konsumentów, inwestorów, pracowników, a także potencjalnych kredytodawców.

Obecnie od praktycznie każdej firmy oczekuje się odpowiedzialnego i zrównoważonego podejścia do biznesu, które uwzględnia potrzeby przyrody i ludzi. Wymagania te spełnia nasz sklep Black Point, oferujący materiały eksploatacyjne do drukarek atramentowych i laserowych. W naszej ofercie dostępne są tonery do drukarek takich marek, jak Brother, Kyocera, Konica Minolta, Lexmark czy Canon, a także tusze do urządzeń HP, Brother, Lexmark, Canon i Epson. Oferujemy także bębny do drukarek.

Kryteria poddawane ocenie

Wskaźniki zawarte w takim raporcie dostarczają różnych informacji dotyczących działalności danego przedsiębiorstwa. Dane te skupiają się w praktyce na trzech podstawowych obszarach. Kryterium środowiskowe w ramach ESG uwzględnia elementy powiązane z ekologicznością, różnorodnością biologiczną, zarządzaniem odpadami, zużyciem zasobów naturalnych czy emisją gazów cieplarnianych. Aspekt społeczny koncentruje się natomiast na bezpieczeństwie pracy, prawach pracowniczych czy polityce zatrudnienia, a z drugiej strony również na zaangażowaniu społecznym czy ogólnym wpływie na społeczność lokalną. Raporty uwzględniają też czynniki powiązane z ładem korporacyjnym, co dotyczy samego zarządzania firmą. Znaczenie ma chociażby struktura zarządu i same praktyki zarządcze podmiotu, włącznie z jego składem czy spełnianymi funkcjami. W tym kryterium istotne są też takie wskaźniki, jak np. system kontroli wewnętrznej, przejrzystość działań, polityka antykorupcyjna, relacje z akcjonariuszami czy etyka biznesowa.

Możliwości dla przedsiębiorstwa

Ocena wskaźników wykazanych w raporcie jest niezwykle istotna dla firm. Wgląd w takie informacje zapewnia transparentność działalności podmiotu, co przyczynia się do wzrostu zaufania otoczenia. Sprawozdanie jest także pomocne w weryfikacji potencjalnych ryzyk i możliwości związanych z różnymi działaniami na rzecz środowiska, społeczeństwa i ładu korporacyjnego. Stosowanie się do koncepcji ESG gwarantuje zgodność z przepisami, które sukcesywnie zaczynają obowiązywać w całej Unii Europejskiej. Podmioty sporządzające raporty i zapewniające wgląd w osiągane wyniki poprawiają swoją reputację, a tym samym również konkurencyjność. Firmy takie są postrzegane jako bardziej zaangażowane w zrównoważony rozwój oraz odpowiedzialne społecznie. ESG może także zwiększyć szanse na pozyskanie kapitału zewnętrznego – dostęp do obiektywnych informacji o działalności podmiotu sprawia, że inwestorzy chętniej decydują się na współpracę.

Tonery ekologiczne Oh! Green do drukarek Xerox

Czy wskaźniki ESG są istotne?

Wskaźniki ESG stają się obecnie coraz ważniejsze. Obowiązek raportowania danych pozafinansowych obowiązuje w Unii Europejskiej od 2014 roku, a w Polsce od 2018 roku. Początkowo dotyczył jedynie największych spółek, jednak przepisy uległy znacznej modyfikacji od stycznia 2024 roku. Obecnie ocena wskaźników staje się kluczowa dla coraz większej liczby podmiotów, a w założeniach ma obejmować każdą polską firmę. W 2024 roku obowiązek obejmie przede wszystkim jednostki zaufania publicznego, charakteryzujące się dużą sumą bilansową i przychodami netto. Na 2025 rok zaplanowano wprowadzenie obowiązkowego raportowania także wśród podmiotów zatrudniających co najmniej 250 osób i spełniających określone cele finansowe. W 2026 roku ESG stanie się obligatoryjne nawet dla małych i średnich firm notowanych na giełdzie oraz zatrudniających powyżej 10 pracowników.

Koncepcja w praktyce

Modyfikacje w przepisach stopniowo wywierają coraz większy wpływ na różne segmenty biznesowe w Polsce. Podobnie wygląda to również w przypadku branży druku, w której działalność prowadzi nasz sklep Black Point. Obowiązek raportowania obejmuje nie tylko kwestie związane z przejrzystością działań, ale także regulacje dotyczące obiegu zamkniętego. W naszej firmie dbamy o spełnienie celów zrównoważonego rozwoju na różne sposoby, w tym przez odpowiednią gospodarkę odpadami. Oferujemy ekologiczne tonery laserowe z serii OH! Green, które są produkowane w procesie refabrykacji. Na uwagę zasługują ich opakowania z certyfikowanego papieru oraz woreczki ochronne wykonane z całkowicie kompostowalnej skrobi.

Zachęcamy do sprawdzenia naszych materiałów eksploatacyjnych oraz do kontaktu z naszymi specjalistami w razie jakichkolwiek pytań.