Zasady ESG
Zasady ESG skupiają się na wielu zagadnieniach, które są powiązane z prowadzeniem firmy. Standardy w tym zakresie dotyczą takich obszarów, jak ekologiczność, społeczność czy transparentność. Zgodność z nimi pozwala na prowadzenie biznesu w sposób bardziej odpowiedzialny i zrównoważony, co podnosi ogólny status i odbiór przedsiębiorstwa w branży. Obecnie tworzenie raportów ESG staje się coraz ważniejszym aspektem w funkcjonowaniu firm.
Jakie są główne zasady ESG?
Zasady ESG koncentrują się na strefach ujętych w nazwie tej koncepcji, która stanowi skrót od environmental, social & corporate governance – środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny. W założeniach mają one stanowić zestaw kryteriów, jakie powinny spełniać przedsiębiorstwa. Do zasad tych skrupulatnie podchodzi również nasza firma Black Point, gdzie oferujemy materiały eksploatacyjne do drukarek wielu cenionych producentów. Elementy ESG są ze sobą bezpośrednio powiązane, dzięki czemu razem dają obiektywny wgląd w specyfikę podmiotu inwestorom, klientom, kredytodawcom czy innym interesariuszom. Biznesy działające zgodnie z tą polityką są oceniane jako bardziej otwarte, transparentne i wiarygodne.
Kluczowe obszary dla biznesu
Każde kryterium ESG skupia się na wybranym obszarze związanym z funkcjonowaniem firmy. Pierwsza kategoria dotyczy podejścia do środowiska naturalnego. Zasady te obejmują m.in. ochronę różnorodności biologicznej i przyrody, rozważne zarządzanie zasobami i odpadami czy redukcję emisji gazów cieplarnianych. Drugie kryterium koncentruje się na aspekcie społecznym. W tym przypadku zasady dotyczą ogólnego zaangażowania firmy w społeczność lokalną, bezpieczeństwa pracy, polityki zatrudnienia czy praw pracowniczych. Trzecie i ostatnie kryterium jest powiązane z ładem korporacyjnym, czyli szeroko rozumianym czynnikiem zarządczym. Obszar ten dotyczy zasad w zakresie składu, struktur i funkcji zarządu, polityki antykorupcyjnej, etyki biznesowej, relacji z akcjonariuszami czy kontroli wewnętrznych.
Zgodność ze standardami
Obecnie firmy muszą coraz bardziej starać się o zgodność ze wszystkimi kryteriami i standardami ESG. Przepisy te są istotne dla praktycznie wszystkich obszarów prowadzenia działalności biznesowej. Przedsiębiorstwa zgodne z polityką ESG cieszą się większym zaufaniem, co wynika z ich transparentności. Odbiorcy usług czy produktów mogą zweryfikować ten aspekt na podstawie sprawozdań. Raporty takie znacząco eliminują ryzyko prowadzenia działań mało efektywnych, niewłaściwych lub zbędnych dla utrzymania zrównoważonego rozwoju marki. Zastosowanie koncepcji ESG w firmie pomaga też w spełnianiu norm i przepisów, które obecnie stają się coraz bardziej wymagające w Unii Europejskiej. Nie bez znaczenia pozostają kwestie dotyczące reputacji przedsiębiorstwa, a tym samym również jego konkurencyjności w branży. Podmioty dbające o regularne raportowanie ESG są mocniej zaangażowane w swoją działalność, dzięki czemu zyskują większe szanse otrzymania dofinansowań. Inwestorzy odbierają markę pozytywnie, przez co są bardziej otwarci na współpracę.
Dlaczego warto spełniać zasady ESG?
Zasady ESG obowiązują w Unii Europejskiej już od ponad dekady. W Polsce dotyczyły jeszcze niedawno tylko największych podmiotów, jednak 2024 rok przyniósł znaczące zmiany w przepisach. Obecnie standardy ESG musi spełniać coraz większa liczba firm, a w najbliższym czasie wymóg raportowania obejmie praktycznie każde krajowe przedsiębiorstwo. W 2025 roku przepisy będą obowiązywać część jednostek zaufania publicznego, a w 2026 także MŚP notowane na giełdzie oraz zatrudniające powyżej dziesięciu osób. Wszystko to sprawia, że polityka ESG staje się powoli kluczowym aspektem prowadzenia zrównoważonej i transparentnej działalności biznesowej.
Obowiązek raportowania i wpływ na działalność
Raporty ESG umożliwiają obiektywną ocenę przedsiębiorstw w niemal każdym segmencie rynku. W Polsce zasady te są bardzo istotne chociażby w branży druku, stanowiącego obszar działalności naszej marki Black Point. Z dużą uwagą podchodzimy do zrównoważonego rozwoju, co objawia się chociażby uważnym gospodarowaniem odpadami. Korzystamy z najnowszych osiągnięć recyklingu, aby efektywnie wykorzystać dostępne surowce i zasoby energetyczne. W naszym sklepie internetowym oferujemy materiały eksploatacyjne, które powstają w procesie reprodukcji. Do ich zalet należy nawet o 60% mniejszy ślad węglowy. Nasze tonery ekologiczne z serii OH! Green są dostępne w opakowaniach biodegradowalnych, które bazują na kompostowalnej skrobi oraz papierze z certyfikatem FSC. W tej kategorii znajdziesz wiele materiałów eksploatacyjnych do drukarek cenionych producentów, np. Brother, HP, Kyocera, Samsung czy Xerox. W Black Point oferujemy opcję odesłania zużytego wkładu do urządzenia drukującego na nasz koszt, co odbywa się w ramach obiegu zamkniętego. Zachęcamy do kontaktu z naszym sklepem internetowym i zadawania pytań na temat produktów. Zapraszamy też do zapoznania się z aktualnym asortymentem Black Point, w którym dostępne są także tonery dla urządzeń innych marek oraz tusze do modeli atramentowych.