Czy ekologiczne drukowanie jest możliwe?

5 porad, jak drukować wygodnie i z dbałością o środowisko

Czy druk jest przyjazny środowisku? No cóż, przeciętna drukarka na pierwszy rzut oka nie ma wiele wspólnego z ekologią. W druku wykorzystuje się celulozę z drzew i syntetyczny toner, a same urządzenia pożerają sporo energii elektrycznej. Na szczęście rozwiązania eko trafiły też do tej branży, a zrównoważony print staje się pomału codziennością. Chcesz drukować ekologicznie? Oto 5 wskazówek, jak być w zgodzie z Matką Ziemią. 

 

Nie marnuj papieru

Tak, pierwszy krok do ekologicznego drukowania to świadomość. Przeanalizuj więc swoje codzienne nawyki. Dotyczy to przede wszystkim biur, które mają największy problem z zużyciem papieru. Czy wiesz, że wykorzystujemy w Polsce aż trzy razy więcej papieru do drukarek, niż wynosi średnie zużycie na świecie

 

Jakie są nasze największe „drukarskie grzechy”? Każdy dokument wydrukowany jednostronnie, czcionką 12 i może jeszcze 1,5 pkt odstępu. Oparty na wizytach od drukarki do drukarki obieg dokumentów. Pół biedy, jeśli jest to jeden i ten sam druk, ale często są to kopie kopii. I wreszcie osławione już przesyłanie do druku korespondencji e-mailowej. 

 

Tymczasem można inaczej. Jak?

  • Drukuj dwustronnie i zmniejsz czcionkę.
  • Zmień ustawienia urządzenia, by mniej ważne dokumenty znalazły się po kilka na jednej stronie.
  • Wykorzystuj zadrukowane jednostronnie kartki ponownie.

 

Poszukaj papieru ekologicznego

Jaki papier do drukarni jest najbardziej przyjazny środowisku? Oczywiście ten, który wykonuje się z makulatury, czyli z odpadów. Papier z recyklingu kojarzy Ci się z brązową kartką, która nadaje się do fantazyjnych prac plastycznych, ale nie do wydruku ważnego pisma? Owszem, w standardzie papier eko nie jest poddawany procesowi bielenia, bo oznacza on spory wydatek energii elektrycznej. Ale umówmy się, do 90% twoich wydruków spokojnie wystarczy.

 

Co z pozostałymi 10%? Na szczęście technologia mocno poszła do przodu. W ofercie wielu producentów znajdziesz też ekologiczny papier, który jest biały. Nie odróżnisz go od „zwykłego”!

 

Zainwestuj w przyjazny dla środowiska sprzęt

Przedpotopowe urządzenia zdecydowanie warto odstawić do lamusa. To pożeracze prądu! Zwykle też są wadliwe, przestarzałe i druk z ich pomocą to codzienna walka o każdą kartkę. Koszt materiałów eksploatacyjnych też jest w ich przypadku drogi.

 

Nowoczesne urządzenia mają wiele pożytecznych funkcji, które pomogą wprowadzać do Twojego biura ekologiczne rozwiązania. Należy do nich np. zwalnianie urządzenia, czyli usuwanie z pamięci drukarni niepotrzebnie wysłanych plików, by uniknąć marnowania papieru. Inna dobra opcja to skanowanie do telefonu lub do e-maila, aby nie trzeba było skanu zmieniać w druk. 

 

Wybierz przyjazny środowisku toner do drukarki

Zrównoważone drukowanie to także wybór odpowiedniego tonera. W trosce o przyrodę możesz zamówić do swojej drukarki produkt, który został stworzony tak, by nie szkodził Matce Naturze. Tu wchodzimy my, Black Point, cali na biało! Przedstawiamy Ci nasze eko tonery OH!GREEN, które produkujemy w fabryce w Bielanach Wrocławskich.

 

O co chodzi w naszej technologii OH!GREEN? Ponownie wykorzystujemy pusty kartridż, nadając mu nowe życie! Tworzymy zMODernizowane ekologiczne tonery w myśl idei zero waste.

 

Dlaczego nasze kartridże są ulepszone?

  • Drukują więcej stron, więc wymieniasz je rzadziej (koniecznie zwróć uwagę na podawaną na pudełku wydajność tonera).
  • Dbamy, by proszek tonerowy, którego używamy, miał mniej niż 1% tlenku tytanu.
  • Do pakowania OH!GREEN wykorzystujemy tylko naturalne elementy takie jak kompostowalne worki ze skrobi i papier. It’s as eko-friendly, as it gets! 
  • Korzystamy wyłącznie z papieru z certyfikatem FSC (czyli ze zrównoważonych plantacji). W trakcie produkcji zminimalizowaliśmy emisję filtrów pyłowych niemal do zera. 
  • Surowce kupujemy tylko u sprawdzonych, certyfikowanych sprzedawców.
  • I wreszcie – zużyty toner możesz odesłać do nas (na nasz koszt!), abyśmy mogli go MODernizować dalej 🙂

 

Dobrze brzmi? Pewnie! Właśnie dlatego Oh!Green to pomysł, z którego jesteśmy naprawdę dumni! To pierwsze w Polsce rozwiązanie do drukowania, w którym zastosowano obieg zamknięty. To, co wprowadzamy na rynek, odbieramy z powrotem do recyklingu.

 

Zastanów się, czy naprawdę musisz tworzyć tyle papierów?

Rzeczy ważne trafiają na papier. Właśnie dlatego potrzebujesz drukarki. Ale tam, gdzie to możliwe, po prostu przestaw się na digital. Nie drukuj e-maili i niepotrzebnych dokumentów – zamiast tego przesyłaj je online. Jest też sporo prostych narzędzi i programów, które umożliwiają cyfrowy obieg dokumentów czy wypełnianie plików bezpośrednio w PDF. Wiele branż kreatywnych, w tym architekci i twórcy grafiki użytkowej, czyli ci, którzy kiedyś z „papierem” byli mocno związani, dziś już działają cyfrowo. Ty też możesz!

Ostatnie wpisy: