Czy tania drukarka to tanie drukowanie? Ile warto wydać na drukarkę?

Potrzebujesz drukarki do domu lub biura i zastanawiasz się, jaki model wybrać? W sklepach najtańsze urządzenia znajdziesz już nawet za ok. 200 zł. Czy jednak tania drukarka to dobry pomysł? Zanim zdecydujesz się na zakup, dowiedz się, czym jest TCO, czyli całkowity koszt posiadania drukarki. A najlepiej go policz. 

 

Ile warto wydać na drukarkę?

 

Wybór drukarki: jedno urządzenie, sporo pytań

Decydując się na zakup drukarki, do wyboru masz dwa rodzaje urządzeń: atramentowe i laserowe. Zacznijmy więc od różnicy pomiędzy drukarką atramentową a laserową.

 

Atramentówka to drukarka wykorzystująca tusze atramentowe, podczas gdy drukarka laserowa ma tonery. Drukarki atramentowe są tańsze od swoich laserowych kuzynek, ale okazują się mniej wydajne, droższe w eksploatacji oraz bardziej awaryjne (głównie z tego powodu, że tusz w mało używanej drukarce potrafi zasychać). Atramentówka kolorowa drukuje z kolei całkiem dobrze w kolorze, a przy tym jest stosunkowo niedroga. Laserówka w kolorze to już spory wydatek. 

 

Czy zatem drukarka laserowa to zawsze dobry wybór? Wcale nie! Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czego potrzebujesz. Jeśli szukasz urządzenia do okazyjnego druku w domu, np. do szkoły czy do rodzinnych projektów, a już szczególnie, jeśli chcesz drukować w domu w kolorze, lepszą opcją okaże się właśnie budżetowa atramentówka. 

 

Jeżeli jednak potrzebujesz bardziej zaawansowanego i wydajnego urządzenia do druku wielu dokumentów w dobrej jakości (np. w biurze), tańszą i mniej awaryjną opcją będzie zakup drukarki laserowej. 

 

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj, czy zakup drukarki laserowej do domu się opłaca.

 

Ile kosztuje drukarka? 

Najprostszy model drukarki atramentowej jednego ze znanych producentów to koszt od ok. 200–220 zł. Łatwo możesz to sprawdzić w dowolnej porównywarce cen. W tym pułapie otrzymasz jednak bardzo proste, jednofunkcyjne urządzenie, z niską szybkością pracy (np. zaledwie 7 stron mono na minutę przy popularnej taniej drukarce znanej marki), a czasem także bez możliwości druku dwustronnego, co dodatkowo zwiększa koszty eksploatacyjne. 

 

Problemem tanich drukarek atramentowych jest również ich „prądożerność”, co przekłada się na wyższe rachunki za energię oraz wysoki koszt zakupu materiałów eksploatacyjnych, przede wszystkim kartridży z tuszem. 

 

W przypadku przywoływanej wcześniej taniej drukarki atramentowej znanej firmy koszt zakupu oryginalnego tuszu z czarnym atramentem to ok. 96 zł, co wystarczy na mniej więcej 180 stron czarno-białych wydruków. Sporo? Tak, ponieważ jeśli kupisz wysokiej klasy zamiennik tego tuszu w sklepie Black Point, oszczędzisz ok. 19 zł. Koszt wydrukowania pojedynczej strony okazuje się zatem w przypadku taniej drukarki duży.

 

I właśnie dlatego, kupując drukarkę, warto sprawdzić, czym jest TCO

TCO (Total Cost of Ownership) to całkowity koszt pozyskania, eksploatowania i użytkowania urządzenia na przestrzeni określonego czasu. Cena samej drukarki to zwykle zaledwie 15–20% TCO. Cała reszta to pozostałe koszty, czyli materiały, prąd, ewentualne konserwacje itd. 

 

Policzenie TCO ma szczególne znaczenie w przypadku urządzeń biurowych. Jeśli statystycznie pracownik biurowy drukuje ok. 600 kartek miesięcznie, to w przypadku 10 osób łatwo policzyć, że miesięcznie zadrukują nawet 6000 kartek. Część z tego (zwykle ok. 30%) stanowić będzie prawdopodobnie droższy druk kolorowy. Rocznie otrzymamy astronomiczną sumę 72 000 kartek, w tym ok. 24 000 kartek wydrukowanych w kolorze. 

 

Wydajność kartridży z tonerem czy tuszem ma tu więc ogromne znaczenie. Trudno sobie wyobrazić, by do takiego biura miała trafić wymieniona przez nas wcześniej najtańsza drukarka z wydajnością 8 kartek na minutę i czarnym tuszem, który starczy na 180 kartek. 

 

Właśnie dlatego w przypadku drukarek biurowych zdecydowanie lepszym (i tańszym, biorąc pod uwagę TCO) wyborem będzie droższa drukarka laserowa z wydajnymi tonerami. A jeśli dodatkowo postawimy na tańsze, a równie skuteczne (czasem nawet wydajniejsze) tonery z Black Point, TCO wyjdzie zdecydowanie na plus. 

 

Całkowity koszt posiadania drukarki warto jednak wyliczyć nie tylko w przypadku urządzeń biurowych. Przed zakupem spróbuj zrobić to także dla drukarki domowej. Wielu popularnych producentów zamieszcza na swoich stronach proste kalkulatory online. 

 

Możesz to również policzyć samodzielnie. Aby to zrobić, dodaj do siebie: cenę zakupu urządzenia, koszt materiałów eksploatacyjnych, koszt zużytego papieru, energii i ewentualnych napraw. Otrzymany wynik podziel przez liczbę wydrukowanych w tym czasie stron. 

Ostatnie wpisy:

 • przygotowanie kalendarza

  Jak samodzielnie wydrukować kalendarz?

  Praktyczne wskazówki jak wydrukować kalendarz Google Bez kalendarza ani rusz! Jednodzielny, trójdzielny, plakatowy do powieszenia na ścianie, a może stojący… Zwykle kupujesz go w sklepie, ale możesz też stworzyć i…

  Czytaj >
 • papier z recyklingu

  Czy wiesz, jak powstaje makulatura?

  Rodzaje i zastosowanie makulatury Na świecie produkuje się dziś ok. 300 mln ton papieru rocznie. Wytwarzanie tak dużej jego ilości nie byłoby możliwe bez udziału makulatury. W jaki sposób zużyty…

  Czytaj >
 • drukarki sklepowe

  Drukarka termiczna – dla kogo i czy warto

  Z drukarkami termicznymi masz do czynienia na co dzień, choć może o tym nie wiesz. To one drukują wszystkie paragony sklepowe! Na czym polega druk termiczny i jakie ma zastosowania? …

  Czytaj >