Czy tektura jest ekologiczna? Jak powstaje tektura i gdzie szukać tej eko?

Tektura, podobnie jak karton czy papier, powstaje z włókien ścieru drzewnego, czyli masy otrzymywanej z drewna. Jak się ją produkuje? Czym się różni od kartonu? Czy jest materiałem ekologicznym? Sprawdzamy.

 

Czy tektura to papier? 

W pewnym sensie tektura jest papierem, ponieważ produkuje się ją z tego samego półproduktu – tzw. ścieru drzewnego czy też miazgi drzewnej. To masa, którą otrzymuje się poprzez rozwłóknianie drewna. Aby miazga powstała, drewno trzeba zmiękczyć i rozdrobić na cienkie włókna – robi się to mechanicznie lub chemicznie. 

 

Z czego powstaje ścier? W Polsce jest to najczęściej drewno sosnowe i świerkowe, nazywane, nie bez powodu, papierówką. W cieplejszych krajach gatunki drzew do produkcji papieru bywają różne, w tym np. eukaliptusy. 

 

W tekturze, oprócz wspomnianej już miazgi drzewnej, można znaleźć także inne składniki, takie jak makulatura oraz szmaty. 

 

Jak powstaje tektura? Poprzez sklejenie od dwóch do siedmiu warstw papieru (warstwy papierniczej zwanej linerem). Im więcej warstw, tym tektura grubsza i sztywniejsza. Liczba warstw papierniczych wpływa też na jej odporność.

 

Czym tektura różni się od papieru, a czym od kartonu? 

Tektura to najgrubszy dostępny obecnie materiał papierniczy. Od papieru różni ją właśnie wspomniana grubość oraz fakt, że powstaje ze sklejenia ze sobą kilku warstw. Minimalna gramatura tektury to 315 g/m2

 

Czym tektura różni się od kartonu? Jedno i drugie to materiał papierniczy wykorzystywany głównie do produkcji opakowań. Karton ma jednak niższą gramaturę – wynosi ona od 160 do 315 g/m2.

 

Można więc powiedzieć, że tektura zaczyna się tam, gdzie kończy się karton. Ten ostatni jest też materiałem o bardziej uniwersalnym zastosowaniu. Robi się z niego nie tylko różnego typu opakowania, lecz także okładki do książek, materiały biurowe, pocztówki czy teczki.

 

Jakie są rodzaje tektury? 

Tekturę produkuje się w kilku różnych wersjach. Podstawowy podział to tektura lita oraz tektura falista

 

Tektura lita znana jest także jako tektura meblowa lub tapicerska. Najczęściej to prosty produkt, powstający w 100 procentach z recyklingu makulatury. 

 

Jak powstaje tektura falista? Jest grubsza i sztywniejsza – może zawierać nawet siedem warstw linerów (najczęściej są to jednak trzy warstwy). Najważniejsza wśród nich jest warstwa środkowa, której tektura falista zawdzięcza swoją nazwę. Warstwa ta jest falowana, co dodatkowo dodaje tekturze sztywności. 

 

Do produkcji tego rodzaju tektury wykorzystuje się różne typy fal: B, C i E – od tego zależą zarówno finalny wygląd, jak i właściwości tektury falistej. Grubsze tektury mają różne kombinacje fal. Dzięki temu można stworzyć produkt o dowolnej sztywności i wytrzymałości, doskonale dopasowany do specyfiki branży i wymagań danego klienta. 

 

Tekturę falistą najczęściej wykorzystuje się do produkcji opakowań zbiorczych. Jest niezastąpiona w większości gałęzi przemysłu, w handlu i logistyce. Trudno w to uwierzyć, ale gdyby tektury nagle zabrakło, nasz świat miałby wiele kłopotów. 

 

Jak powstają pudełka tekturowe? 

Sama produkcja tektury to nie wszystko. Trzeba jeszcze wykonać z takiego materiału opakowanie. Wszystko zaczyna się od projektu. W tak wymagających branżach jak logistyka, gdzie każdy centymetr dobrze wykorzystanej przestrzeni oznacza większe zyski, wykonuje się nawet badania, testy czy prototypy opakowań, które pozwalają zweryfikować, czy spełniają one warunki optymalizacji. 

 

 

Następnie wycinaniem pudełek zajmują się maszyny sztancujące, wyposażone w wykrojniki do cięcia. Dodaje się też bigowania (zgięcia), które ułatwiają składanie pudełek. 

 

Kolejny etap to dodawanie elementów, które poprawiają estetykę, np. w postaci nadruków lub cienkiej warstwy białego papieru. Pudełka składają zwykle maszyny zwane sklejarkami. Kluczem jest takie złożenie opakowania, aby łatwo i wielokrotnie dało się je otworzyć. 

 

Czy tektura to materiał ekologiczny? 

Dokładnie tak jak w przypadku papieru – to zależy. Z jakich drzew powstaje miazga? Czy są to plantacje ekologiczne, prowadzone w sposób odpowiedzialny, z poszanowaniem dla bioróżnorodności? Dowodem na to jest certyfikat FSC

 

Jeśli firma dba o środowisko, koniecznie powinna korzystać z tektury z tym właśnie atestem. Tak jest w przypadku ekologicznych tonerów Black Point, które pakujemy wyłącznie w pudełka z tektury z certyfikatem FSC

 

Chcesz wiedzieć więcej o certyfikacie FSC? Przeczytaj nasz artykuł: Czym jest certyfikat FSC?

 

Zainteresował Cię temat produkcji papieru? Dowiedz się więcej: Czy wiesz, jak powstaje papier?

Ostatnie wpisy:

 • przygotowanie kalendarza

  Jak samodzielnie wydrukować kalendarz?

  Praktyczne wskazówki jak wydrukować kalendarz Google Bez kalendarza ani rusz! Jednodzielny, trójdzielny, plakatowy do powieszenia na ścianie, a może stojący… Zwykle kupujesz go w sklepie, ale możesz też stworzyć i…

  Czytaj >
 • papier z recyklingu

  Czy wiesz, jak powstaje makulatura?

  Rodzaje i zastosowanie makulatury Na świecie produkuje się dziś ok. 300 mln ton papieru rocznie. Wytwarzanie tak dużej jego ilości nie byłoby możliwe bez udziału makulatury. W jaki sposób zużyty…

  Czytaj >
 • drukarki sklepowe

  Drukarka termiczna – dla kogo i czy warto

  Z drukarkami termicznymi masz do czynienia na co dzień, choć może o tym nie wiesz. To one drukują wszystkie paragony sklepowe! Na czym polega druk termiczny i jakie ma zastosowania? …

  Czytaj >