Czy w domu możesz wydrukować wielkoformatowy plakat i jak to zrobić?

Marzysz o dużym plakacie na ścianie nad sofą albo nad łóżkiem? A może potrzebujesz wielkoformatowego wydruku do szkoły czy pracy? Jedną opcją jest zlecenie druku specjalistom. Drugą – samodzielnie wydrukowanie plakatu na domowej drukarce. Jak wydrukować plakat w domu? Oto wskazówki krok po kroku. 

 

 

Jak wydrukowac plakat w domu?

 

 

Czy warto drukować plakat samodzielnie na domowej drukarce?

Odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak! Przede wszystkim dla Ciebie oznacza to spore oszczędności. Koszt druku plakatu w specjalistycznej drukarni to od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Jeśli chcesz kupić już wydrukowany, gotowy plakat, grafikę itd., to w zależności od sklepu czy twórcy lub plakacisty będzie to oznaczało wydatek co najmniej kilkuset złotych. Plakaty sporo kosztują nawet w najtańszych sieciówkach.

 

Alternatywą jest zakup grafiki na jednym z popularnych stocków i samodzielny wydruk w domu. W taki sam sposób możesz też drukować wykonane własnoręcznie plakaty, zdjęcia czy inne grafiki. 

 

Niektóre drukarnie niechętnie podejmują się druku wielkoformatowych grafik w pojedynczym egzemplarzu. Wydruk plakatu na domowej drukarce jest więc tańszy, wygodniejszy i szybszy niż zlecanie tego na zewnątrz. 

 

Jak wydrukować plakat w domu, gdy drukarka obsługuje tylko format A4? Niemożliwe? A jednak!

Większość domowych drukarek przyjmuje tylko kartki o formacie A4. Niektóre potrafią drukować na A3, co też nie rozwiąże Twojego problemu, bo większość plakatów wygląda najlepiej w formacie A2 lub nawet A1. A kto wie, może przyjdzie Ci też do głowy powiesić naprawdę sporą grafikę, czyli imponujący plakat A0 o wymiarach  118,9 cm x 84,1 cm?

 

Co wtedy? Na szczęście jest kilka prostych sposobów, by dowolny plakat, zdjęcie czy grafikę ładnie wydrukować na kilku kartkach, a następnie złożyć w gotową całość i skleić. 

 

Jak wydrukować plakaty w domu? Sposób pierwszy – prosty program graficzny

Do samodzielnego wydruku plakatów w domu nie musisz mieć ani specjalnej drukarki, ani zaawansowanego programu. Potrzebujesz jedynie urządzenia z kompletem tuszy/tonerów i dobrej jakości papieru.

 

Nasz pierwszy sposób na druk plakatu w domu to wykorzystanie prostego programu graficznego, który „potnie” Twoją grafikę na mniejsze części i wydrukuje każdą z nich z osobna. Bezpłatnych i łatwych w obsłudze programów tego typu w sieci jest sporo. Możesz skorzystać np. z działającej na Windowsie aplikacji Easy Poster Printer. Umożliwi Ci ona wydruk plakatu w dowolnym formacie, nawet 20 x 20 m, poprzez złączenie wielu kartek. 

 

Aby wydrukować w ten sposób plakat, ściągnij i zainstaluj aplikację na swój komputer. Następnie przeciągnij wybrany plik do głównego okna programu oraz wprowadź kilka ustawień takich jak rozmiar, orientacja czy rozdzielczość. Wciśnij przycisk „drukuj” i gotowe! Twoja drukarka wypluwa stos idealnie podzielonych grafik, które po złączeniu stworzą Twój wymarzony plakat. 

 

Jak wydrukować plakat w domu? Sposób drugi – Adobe Acrobat Reader

Drugim rozwiązaniem jest samodzielny wydruk plakatu na domowej drukarce przy pomocy popularnego programu Adobe Acrobat Reader. Umożliwia on zapisywanie i edycję plików w postaci PDF. 

 

Reader ma opcję Plakat, która dzieli obraz na strony i pozwala na ich wydrukowanie, tak by dało się je złożyć razem. Program sam oblicza, ilu arkuszy papieru będziesz potrzebować, choć da się wprowadzać swoje modyfikacje. Możesz dostosować wielkość oryginału, aby jak najlepiej dopasować go do papieru. Można też samodzielnie określić stopień, w jakim poszczególne kawałki na siebie nachodzą. 

 

Wydruk plakatu na domowej drukarce – jakiego papieru potrzebujesz? 

Aby Twój plakat wyglądał naprawdę ładnie, przyda Ci się odpowiedni papier do plakatów. Im grubszy wybierzesz, tym grafika będzie prezentować się lepiej oraz tym dłużej Ci posłuży. Minimalna gramatura to 170–250 g. 

 

Równie ważne są wysokiej jakości tonery lub tusze. Jeśli masz w domu drukarkę, koniecznie sprawdź naszą ofertę tonerów. Do drukarek atramentowych polecamy czarne i kolorowe tusze Black Point.

Ostatnie wpisy:

 • przygotowanie kalendarza

  Jak samodzielnie wydrukować kalendarz?

  Praktyczne wskazówki jak wydrukować kalendarz Google Bez kalendarza ani rusz! Jednodzielny, trójdzielny, plakatowy do powieszenia na ścianie, a może stojący… Zwykle kupujesz go w sklepie, ale możesz też stworzyć i…

  Czytaj >
 • papier z recyklingu

  Czy wiesz, jak powstaje makulatura?

  Rodzaje i zastosowanie makulatury Na świecie produkuje się dziś ok. 300 mln ton papieru rocznie. Wytwarzanie tak dużej jego ilości nie byłoby możliwe bez udziału makulatury. W jaki sposób zużyty…

  Czytaj >
 • drukarki sklepowe

  Drukarka termiczna – dla kogo i czy warto

  Z drukarkami termicznymi masz do czynienia na co dzień, choć może o tym nie wiesz. To one drukują wszystkie paragony sklepowe! Na czym polega druk termiczny i jakie ma zastosowania? …

  Czytaj >