Czy warto Samodzielnie drukować zaproszenia?

Jak to zrobić, by olśniły Twoich gości?

Czy zaproszenie na rodzinną uroczystość warto stworzyć samodzielnie? Skąd czerpać inspirację? W jakim programie zrobić projekt? Czy da się samodzielnie wydrukować zaproszenia? Oczywiście! Dowiedz się, jak to zrobić krok po kroku!

zaproszenie, ślub, chrzciny

Cena pojedynczego zaproszenia (np. na ślub) może sięgać nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu złotych. Jeśli wykonasz je samodzielnie, znacznie obniżysz koszty, a dodatkowo zachwycisz gości niepowtarzalną kartą, którą z przyjemnością zostawią sobie na pamiątkę.

Krok 1. Dobrze przemyśl swój projekt

Zaproszenie na ślub, chrzciny, komunię czy inną rodzinną uroczystość może mieć bardzo różną formę. Najprostsza to rodzaj kartonika, najczęściej składanego na pół. Bardziej skomplikowane projekty mogą mieć kilka kartek, formę dyplomu czy książeczki. Bywają zaproszenia wycinane laserowo, zdobione cyrkoniami, tkaniną, wstążkami, kolorowymi dodatkami.

Pierwszy etap to Twój pomysł na zaproszenie. Wolisz klasyczne, eleganckie wzory w bieli? A może podobają Ci się te szalone lub humorystyczne – w formie wezwania, listu, a nawet kalendarza, sklepowej zawieszki, z pięknymi  obrazkami, śmiesznym wierszykiem? Internet jest pełen pomysłów! Na Instagramie i różnych specjalistycznych stronach znajdziesz z pewnością idealny projekt dla siebie.

Krok 2. Stwórz projekt w programie graficznym

Zaproszenia DIY na uroczystość mają tę wielką zaletę, że oddają Twój styl i pokazują Twoją osobowość. Pozwolą Twoim gościom poczuć się naprawdę wyjątkowo.

Najprostszy sposób na stworzenie własnego zaproszenia to wykonanie projektu w jednym z programów graficznych. Pomocą służą proste bezpłatne programy do projektowania jak np. Canva – nawet laik jest w stanie zaprojektować w Canvie piękne zaproszenie. I to całkiem za darmo!

Znajdziesz tam gotowe szablony, które możesz dowolnie modyfikować. Wybierz projekt, który Ci się najbardziej podoba, spersonalizuj go, używając grafik lub Twoich zdjęć (mogą to być też fotki ze stocków), dopasuj kolorystykę, fonty czcionki i tło.  Ładniejsze szablony są płatne, ale i tak jest to nieporównywalnie mniejszy koszt niż zamówienie gotowych zaproszeń.

Czego nie może zabraknąć na zaproszeniu? Daty i miejsca uroczystości, imienia i nazwiska zapraszanego gościa, imienia i nazwiska narzeczonych (lub np. chrzczonego maluszka). Warto też dodać dane kontaktowe, aby zapraszana osoba mogła Cię powiadomić o tym, czy się pojawi. Przyda się termin potwierdzenia obecności czy też np. mapa dojazdu. 

Uwaga! Przed drukiem koniecznie sprawdź literówki i błędy ortograficzne oraz stylistyczne. Jeśli nie masz pewności, poproś kogoś o pomoc. Nie ma nic gorszego niż zaproszenie z błędem!

Krok 3. Wydrukuj zaproszenia na drukarce

Jak drukować zaproszenia? Zanim zaczniesz, musisz kupić pasujący do projektu papier. Jego rodzaj zależy oczywiście od Twojego pomysłu na zaproszenie, ale na pewno powinien to być papier doskonałej jakości, np. z dodatkowymi efektami jak satyna czy perłowy połysk.

Co powiesz na papier ozdobny z dodatkowymi dekoracjami ze złota czy srebra? Wybór papierów ozdobnych jest naprawdę ogromny! Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj nasz artykuł o rodzajach papieru do drukowania.

Nasza propozycja to papier o gramaturze 250g/m² . Jest sztywny, trwały, a jednocześnie większość drukarek dobrze sobie z nim radzi.  Ważna uwaga – sprawdź, czy Twoja drukarka na pewno jest w stanie Twój projekt wydrukować! 

Przed drukiem upewnij się też, że masz wystarczającą ilość tuszu czy tonera. Do druku zaproszeń czarno-białych polecamy drukarkę laserową. Jeśli zależy Ci na druku kolorowym, pewnie Twój wybór padnie na drukarkę atramentową. Teraz już tylko pozostaje wybrać odpowiednie parametry w ustawieniach drukarki i możesz już zacząć drukowanie!

Krok 4. Udekoruj zaproszenia

Na samym wydruku zwykle przygotowanie zaproszenia się nie kończy. Warto je jeszcze ręcznie udekorować. Mogą to być: wycinanki z kolorowego papieru, wstążki, naklejki, sztuczne kwiaty, kolorowe szkło, sztuczne perły, serduszka, koraliki. Ostatni etap to zapakowanie zaproszenia do eleganckiej koperty (często także się ją dekoruje) lub przewiązanie np. wstążką – pomysłów na dostarczenie zaproszenia gościom może być sporo!

Ostatnie wpisy: