Czy zakup drukarki laserowej do domu się opłaca?

Czy w domu sprawdzi się lepiej drukarka laserowa czy atramentowa? Jakie są zalety i wady obu sprzętów? Które urządzenie okaże się tańsze w eksploatacji? Czy drukarka laserowa do domu to dobra inwestycja? Jeśli planujesz zakup domowej drukarki, w artykule znajdziesz przydatne wskazówki. 

 

Drukarka laserowa do domu – zalety urządzenia

Drukarka laserowa to rodzaj urządzenia drukującego, które wykorzystuje światło lasera. Nanosi ono odpowiednią ilość tonera z zasobnika na kartkę, a po utrwaleniu w wyższej temperaturze powstaje wydruk. Wybrać można drukarkę monochromatyczną (popularnie nazywaną czarno-białą) lub postawić na drukarkę laserową kolorową

 

Jakie zalety mają drukarki laserowe? To przede wszystkim wysoka wydajność oraz szybkość druku – w krótkim czasie są w stanie zadrukować naprawdę dużo stron (oczywiście ostatecznie zależy to od modelu i parametrów danej drukarki). 

 

Kolejnym atutem drukarki laserowej jest bardzo dobra jakość druku, ważna np. gdy trzeba drukować dokumenty. W przypadku kolorowej drukarki laserowej wydruki w kolorze także mają naprawdę wysoką jakość. 

 

Warto wymienić również kolejną zaletę drukarki laserowej. To niskie koszty eksploatacji, tym niższe, im drukuje się więcej i im droższe jest urządzenie. „Laserówkę” wyróżnia też wytrzymałość oraz długowieczność. Rzadko ulega awariom, nie grozi jej zaschnięcie tuszu ani uszkodzenie głowicy z atramentem. 

 

Jakie wady ma drukarka laserowa?

Pierwszą i najważniejszą wadą takiego sprzętu jest cena – wyższa niż w przypadku drukarki atramentowej. W standardowych modelach nie ma też możliwości kolorowych wydruków. Opcję tę oferują tylko kolorowe drukarki laserowe, które są drogimi urządzeniami (bez porównania droższymi niż kolorowe drukarki atramentowe).

 

A może jednak atramentówka? Zalety i wady drukarki atramentowej w domu

Porównajmy w takim razie drukarkę laserową do popularnej atramentówki. Ta ostatnia ma sporo zalet. Jest tańsza niż drukarki laserowe. W przystępnej cenie możesz też kupić atramentową drukarkę kolorową. Wybór tego rodzaju oznacza więc możliwość druku w kolorze, w tym zdjęć. Atramentówki mają też stosunkowo niewielkie rozmiary w porównaniu do standardowych drukarek laserowych, zajmą więc mniej miejsca przy biurku. 

 

Jakie wady mają drukarki atramentowe? Pierwszą jest wysoki koszt eksploatacji (zwłaszcza w przypadku kolorowych drukarek tusze to spory wydatek). Starsze atramentówki potrafią być dosyć głośne i wolne – szybkość druku okazuje się nieporównywalnie niższa, zwłaszcza w tanich modelach. Wydruki mają też nie najlepszą jakość (ponownie dotyczy to przede wszystkim tanich sprzętów). 

 

Drukarki atramentowe są też bardziej awaryjne. Zwłaszcza głowica jest narażona na uszkodzenia. Jeśli sprzętu używasz rzadko, tusz może zaschnąć i zatkać dysze. Znajdziesz sporo domowych oraz profesjonalnych sposobów na udrożnienie dysz, ale trzeba brać pod uwagę czarny scenariusz, że koszt naprawy drukarki może przewyższyć jej wartość. 

 

Drukarka laserowa czy atramentowa – co bardziej opłaca się do domu?

Który rodzaj drukarki lepiej sprawdzi się w domu? Nie będziemy pewnie oryginalni, ale TO ZALEŻY. Przede wszystkim od tego, do czego potrzebujesz drukarki! Jeśli:

 

 • drukujesz mało intensywnie – wybierz drukarkę atramentową (ale i tak dbaj, by co dwa dni „puścić” jakiś wydruk, by nie zatkały się dysze);
 • prowadzisz domowe biuro, potrzebujesz codziennie wielu stron dokumentów dobrej jakości, a do tego chcesz je drukować szybko – wybierz drukarkę laserową;
 • chcesz w domu drukować zdjęcia – kup kolorową drukarkę atramentową; 
 • masz pracę kreatywną i potrzebujesz wysokiej jakości wydruków w kolorze – wybierz kolorową drukarkę laserową;
 • drukarki potrzebują Twoje dzieci do szkoły czy przedszkola – lepszym zakupem okaże się kolorowa atramentówka;
 • masz firmę, którą prowadzisz w domu – pomyśl nad laserową drukarką wielofunkcyjną, mającą w sobie także skaner czy kopiarkę;
 • masz mały budżet – wybierz drukarkę atramentową.

 

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie odpowiedniego urządzenia drukującego, koniecznie sprawdź też koszty jego eksploatacji – takimi danymi dysponują producenci każdego urządzenia. 

 

Weź również pod uwagę, że możesz zmniejszyć te koszty dzięki stosowaniu wysokiej jakości tuszów i tonerów mniej znanych marek, które niczym nie różnią się od materiałów oryginalnych, a pozwolą obniżyć koszt utrzymania drukarki nawet o kilkadziesiąt procent.

Ostatnie wpisy:

 • przygotowanie kalendarza

  Jak samodzielnie wydrukować kalendarz?

  Praktyczne wskazówki jak wydrukować kalendarz Google Bez kalendarza ani rusz! Jednodzielny, trójdzielny, plakatowy do powieszenia na ścianie, a może stojący… Zwykle kupujesz go w sklepie, ale możesz też stworzyć i…

  Czytaj >
 • papier z recyklingu

  Czy wiesz, jak powstaje makulatura?

  Rodzaje i zastosowanie makulatury Na świecie produkuje się dziś ok. 300 mln ton papieru rocznie. Wytwarzanie tak dużej jego ilości nie byłoby możliwe bez udziału makulatury. W jaki sposób zużyty…

  Czytaj >
 • drukarki sklepowe

  Drukarka termiczna – dla kogo i czy warto

  Z drukarkami termicznymi masz do czynienia na co dzień, choć może o tym nie wiesz. To one drukują wszystkie paragony sklepowe! Na czym polega druk termiczny i jakie ma zastosowania? …

  Czytaj >