Czym jest NFC w drukarce?

Near Field Communication, to w skrócie NFC i w języku polskim oznacza komunikację bliskiego zasięgu. Jest to nowoczesny moduł, który umożliwia wymianę danych bezprzewodowo w odległości do 20 cm. To rozwiązanie zostało wprowadzone, aby usprawnić proces zdalnego drukowania z poziomu urządzeń mobilnych.

 

 

Technologia NFC w drukarkach

Technologia NFC staje się coraz bardziej popularna w drukarkach. Drukowanie z poziomu smartfonu lub tabletu jest możliwe po wcześniejszym sparowaniu wymienionych urządzeń z drukarką oraz przesłaniu odpowiednich plików. Warto zaznaczyć, że to rozwiązanie gwarantuje nie tylko wygodę, ale również bezpieczeństwo. Wielu producentów drukarek zdecydowało się na wprowadzenie dodatkowego ułatwienia dla użytkowników, czyli specjalnie zaprojektowanej aplikacji na urządzenia mobilne, która służy do łączenia się z drukarką. Za pomocą stworzonych oprogramowań możliwe jest drukowanie zdjęć, e-maili oraz stron internetowych. Dodatkowo niektóre aplikacje posiadają funkcję automatycznego zapisywania w pamięci smartfona przesyłanego obrazu ze skanera.

 

Zalety modułu NFC

Najważniejszą zaletą technologii NFC jest szybsze i wygodniejsze drukowanie. Dane mogą być przesyłane w dowolnym momencie, w związku z czym jest to świetne rozwiązanie zarówno dla biur, jak i gospodarstw domowych. Dodatkowo system NFC zużywa dużo mniej energii niż np. Bluetooth, co może być dla niektórych użytkowników niezwykle cenną informacją. Kolejną zaletą omawianej technologii jest bezpieczeństwo, które wynika z anonimowości, ponieważ NFC nie pobiera żadnych danych o użytkowniku. Inna sytuacja ma natomiast miejsce w przypadku Bluetooth, ponieważ do przesyłania niezbędne są np. nazwy urządzeń.

Ostatnie wpisy: