Jak obliczyć koszt wydruku?

Producenci drukarek od wielu lat podają możliwości tonerów oraz tuszów w liczbach, które znajdują się na opakowaniach. Są one określane na podstawie ilości stron, którą można wydrukować z zawartości jednej sztuki materiału eksploatacyjnego. Jednak bardzo ważne jest, aby mieć na uwadze, że ilość ta dotyczy 5% zaczernienia strony. Dzięki tej informacji możliwe jest dokładne określenie wydajności sprzętu oraz obliczenie kosztów związanych z wydrukiem jednej strony. Wymienione dane pomogą Ci w podjęciu decyzji, którą drukarkę wybrać, tak aby spełniała Twoje oczekiwania. W jaki sposób obliczyć koszt wydruku oraz jakie czynniki wziąć pod uwagę?

Jak obliczyć koszt wydruku jednej strony?

Pomimo postępującej cyfryzacji, konieczność posiadania fizycznych kopii ważnych dokumentów lub pięknych, pamiątkowych zdjęć nadal istnieje. Dlatego drukarki cieszą się ogromną popularnością i są uważane za jedne z podstawowych rodzajów sprzętów w każdym domu. Lista modeli tego typu urządzeń, które są dostępne na rynku, z roku na rok rośnie, w związku z czym wybór konkretnego modelu nie należy do najłatwiejszych zadań. Zastanawiasz się nad zakupem drukarki, która będzie bardzo dobrym sprzętem na wiele lat, zapewniała wysokiej jakości wydruki oraz jej utrzymanie nie będzie Cię kosztować fortuny? Zajrzyj do naszego rankingu drukarek tanich w eksploatacji! Opisaliśmy w nim najbardziej wydajne urządzenia, które sprawdzą się zarówno w domu, jak i w niewielkim biurze.

 

 

W poniższym wpisie skupimy się na obliczaniu kosztów związanych z wydrukiem, tak abyś był w pełni świadomy wszystkich wydatków wynikających z korzystania z tego typu urządzenia. Coraz więcej producentów drukarek podaje liczbę stron, których wydrukowanie jest możliwe z wykorzystaniem jednego pojemnika z tonerem lub tuszem. Cała metodologia związana z obliczaniem tego pomiaru jest opisana w normie ISO/IEC 24 711 (w przypadku drukarek atramentowych) oraz w ISO/IEC 19 752 oraz 19798 (w przypadku drukarek laserowych). Podczas obliczania kosztu wydruku jednej strony najważniejszą informacją jest wartość pokrycia tuszu lub proszku tonerowego kartki papieru. Za standardową wartość uważa się 5% pokrycia strony.

 

W jaki sposób obliczyć orientacyjny koszt druku jednej strony? Jak już zostało wyżej wspomniane, w większości przypadków typowy tekst na kartce A4 to 5% pokrycia. Jest to skala, którą najczęściej kierują się producenci drukarek. Mając na uwadze informacje podane powyżej, w celu obliczenia kosztu wydruku, należy podzielić cenę zakupionego przez Ciebie zasobnika przez liczbę stron, jakie chcesz wydrukować. Natomiast w przypadku fotografii pokrycie wynosi 20% dla każdej barwy, która została użyta w wydruku. Jest to szacunkowa wartość, ponieważ wszystko zależy również od rodzaju urządzenia oraz konkretnej barwy, która będzie dominować na zdjęciu.

 

Koszty wydruku jednej strony warto wyliczyć dla każdej barwy, której używa się do druku. Dlaczego jest to tak istotne? Z tego względu, że wydajność zbiorników z poszczególnymi kolorami może być inna od pozostałych.

 

Co składa się na koszt wydruku?

Przedstawiliśmy Ci sposób na wyliczenie standardowej ceny wydruku jednej strony. Jednak w rzeczywistości konkretne koszty mogą różnić się w zależności od kilku czynników. Od czego zależy koszt wydruku? Pierwszym, podstawowym aspektem jest oczywiście rozróżnienie wydruków na tekstowe oraz graficzne. Wydruk dokumentu tekstowego będzie mniej kosztowny od drukowania fotografii. W przypadku drukowania tekstu niezwykle istotna jest czcionka, która została w nim użyta. Przykładowo jedną z najmniej ekonomicznych czcionek jest Calibri, ponieważ zajmie ona zdecydowanie więcej miejsca niż Times New Roman lub Arial.

 

Nie sposób nie wspomnieć o kosztach związanych ze zużyciem materiałów eksploatacyjnych, które również mają wpływ na cenę wydruku jednej strony. Spokojnie, Black Point przychodzi z pomocą! Nasze produkty w większości cechują się zdecydowanie wyższą wydajność niż elementy OEM, a ich cena jest znacząco niższa. Dzięki temu możesz zaoszczędzić na kosztach związanych z eksploatacją urządzenia. Dodatkowo Black Point to polska firma, która systematycznie rozwija się od 1989 roku. Nie przypadkiem nasza siedziba znajduje się na ulicy Atramentowej. Materiały eksploatacyjne Black Point to również produkty bardziej ekologiczne niż inne tego typu elementy. Do produkcji naszych materiałów używamy kartridżów, które przeszły pełen proces refabrykacji. Wyposaż swoją drukarkę w najwyższej jakości i najbardziej wydajne produkty Black Point!

Ostatnie wpisy:

 • przygotowanie kalendarza

  Jak samodzielnie wydrukować kalendarz?

  Praktyczne wskazówki jak wydrukować kalendarz Google Bez kalendarza ani rusz! Jednodzielny, trójdzielny, plakatowy do powieszenia na ścianie, a może stojący… Zwykle kupujesz go w sklepie, ale możesz też stworzyć i…

  Czytaj >
 • papier z recyklingu

  Czy wiesz, jak powstaje makulatura?

  Rodzaje i zastosowanie makulatury Na świecie produkuje się dziś ok. 300 mln ton papieru rocznie. Wytwarzanie tak dużej jego ilości nie byłoby możliwe bez udziału makulatury. W jaki sposób zużyty…

  Czytaj >
 • drukarki sklepowe

  Drukarka termiczna – dla kogo i czy warto

  Z drukarkami termicznymi masz do czynienia na co dzień, choć może o tym nie wiesz. To one drukują wszystkie paragony sklepowe! Na czym polega druk termiczny i jakie ma zastosowania? …

  Czytaj >