Czym jest ploter i kiedy warto kupić takie urządzenie?

Do czego służy ploter? Wydrukujesz przy jego pomocy plakat, baner, nadruk na koszulce, trójwymiarowe logo firmowe, numer na drzwi, a nawet reklamę na plandekę samochodową. Brzmi dobrze? Dowiedz się, jakie są rodzaje ploterów oraz kiedy warto zainwestować w takie urządzenie.

 

Co to jest ploter i czym się różni od drukarki? 

Nazwa „ploter” pochodzi od angielskiego słowa „plot”, czyli kreślić. To urządzenie, które służy do drukowania i obróbki płaskich materiałów o dużej powierzchni. Może to być papier, różnego rodzaju folie, tworzywa sztuczne, ale także szkło, metal czy drewno.

 

Ploter jest urządzeniem peryferyjnym, co oznacza, że nie działa samodzielnie, tylko w duecie z komputerem i odpowiednim oprogramowaniem. Podobnie jak drukarka, zapisuje informacje na płaskich powierzchniach. Warto jednak wyjaśnić, że pomiędzy ploterem a zwykłą drukarką są spore różnice. 

 

Dotyczą one rozmiarów – ploter jest dużym sprzętem, a także zaawansowania, które w przypadku plotera jest zdecydowanie większe. O ile też drukarki drukują zazwyczaj na różnych rodzajach papieru lub folii, plotery, w zależności od rodzaju urządzenia, obsługują dużo większą liczbę nośników. Mają też o wiele więcej zastosowań niż zwykła drukarka, a przy tym drukują w wielkim formacie. 

 

Czym jest ploter?

 

Jakie wyróżniamy rodzaje ploterów? 

Ze względu na technikę druku (sposób jego nanoszenia) plotery dzieli się na:

 • Plotery atramentowe – wykorzystujące tusze na bazie wody.
 • Plotery laserowe – wykorzystujące technikę druku laserowego; istnieją plotery laserowe drukujące, grawerujące, a także tnące, które są w stanie ciąć takie materiały jak szkło, skóra, tworzywo, pleksi, papier.
 • Plotery solwentowerodzaj ploterów atramentowych, które drukują z pomocą tuszów na bazie organicznych rozpuszczalników. Farby solwentowe zawierają związki takie jak np. cykloheksanol, które wnikają w podgrzane wcześniej podłoże. Taki rodzaj druku jest o wiele bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne – słońce, deszcz czy śnieg.
 • Plotery sublimacyjne – do druku przy pomocy technologii sublimacji, w której wydruk robi się specjalnymi tuszami, nanosi na papier sublimacyjny (zwany też transferowym), a następnie za pomocą pras do sublimacji przenosi na papier, tkaninę czy inne tworzywo. 

 

Ze względu na efekt, jaki można osiągnąć, plotery dzieli się z kolei na: 

 • Plotery drukujące (czyli takie duże drukarki) – służą do druku wielkoformatowego, nanoszą druk na plakaty, grafiki, banery, drukują zdjęcia, wielkoformatowe plany (np. budowlane).
 • Plotery grawerujące – urządzenia, które są w stanie wygrawerować, czyli wyciąć wzory w materiałach twardych takich jak metal, drewno czy szkło, wzory nanoszą nie tylko na długość i szerokość (jak plotery drukujące), ale także na określoną grubość.
 • Plotery tnące – służą do wycinania kształtów w miękkich materiałach (folii samoprzylepnej czy tkaninach), są niezastąpione do wytwarzania etykiet, naklejek, naprasowanek na koszulki itd.

 

Ze względu na budowę można wyróżnić:

 • Plotery bębnowe, gdzie materiał jest nawinięty na bęben, czyli rodzaj dużej rolki.
 • Plotery płaskie, które drukują na materiale położonym płasko. 

 

Co możesz stworzyć przy pomocy plotera? 

Ploter to urządzenie, które jest niezastąpione w wielu różnych branżach. Korzystają z niego na co dzień drukarnie, firmy poligraficzne, agencje reklamowe, fotografowie, geodeci, architekci, designerzy i graficy. 

 

Przy pomocy plotera stworzysz m.in.:

 • plakaty, zdjęcia i grafiki, także wielkoformatowe;
 • wielkoformatowe reklamy takie jak banery, billboardy, cityboardy, a także reklamy podświetlane, czyli citylighty;
 • szyldy, znaczki, tablice informacyjne;
 • projekty budowlane, architektoniczne, geodezyjne, mapy, schematy;
 • naprasowanki na ubrania, druki na tkaninach;
 • wydruki na samochody reklamowe i plandeki na ciężarówki czy inne auta;
 • plakaty, ulotki, broszury, inne materiały reklamowe;
 • gadżety reklamowe z nadrukami: torby, długopisy, czapki, teczki, notesy itd. 
 • obrazy na płótnie lub na PVC;
 • trójwymiarowe loga i inne grawerowane czy wycinane elementy. 

 

Czy ploter nadaje się do domu?

Niestety nie – plotery nie są urządzeniami domowego użytku. Decyduje o tym przede wszystkim cena, która potrafi wynieść nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ploter ma też duży gabaryt, a dodatkowo potrzebuje zaawansowanego oprogramowania, konfiguracji i przeszkolenia ze strony profesjonalistów.

 

Jeśli szukasz wielofunkcyjnej drukarki do domu, sprawdź nasz artykuł: 5 najczęstszych błędów przy wyborze drukarki do domu

 

Jeśli natomiast interesuje Cię dalej temat drukarek do zadań specjalnych, zobacz, co pisaliśmy tutaj: Czym są drukarki specjalistyczne?

Ostatnie wpisy:

 • Tusz do drukarki Brother DCP J105

  Tusz do drukarki Brother DCP J105

  Tusz do drukarki Brother DCP J105 to specjalny wkład atramentowy, który umożliwia efektywną i bezpieczną pracę tego modelu. Dla urządzenia dostępne są materiały eksploatacyjne z oficjalnej linii dystrybucyjnej, jednak nie…

  Czytaj >
 • Tusz do Canon

  Tusz do Canon

  Tusz do Canon umożliwia bezproblemowe korzystanie z drukarek atramentowych tej popularnej marki. W ofercie producenta dostępnych jest wiele urządzeń, które wymagają prawidłowego doboru wkładu. Do drukarek firmy Canon pasują nie…

  Czytaj >
 • Tusz Canon Pixma

  Tusz Canon Pixma

  Tusz Canon Pixma jest nieodłącznym materiałem eksploatacyjnym dla drukarek atramentowych z tej cenionej serii. W jej skład wchodzą zróżnicowane technologicznie urządzenia, włącznie z modelami wielofunkcyjnymi. Każda drukarka wymaga jednak trafnego…

  Czytaj >