Czym są drukarki ścienne? Sprawdź, jak wydrukować sobie własną grafikę na ścianie

Co powiesz na dowolny wydruk na ścianie w domu albo w biurze? Na pełną wysokość ściany, a także na takich materiałach jak szkło, drewno czy cegła? Takie cuda umożliwia technologia druku ściennego, która od niedawna jest dostępna w Polsce. Co warto o niej wiedzieć?

 

 

Czym jest drukarka ścienna i na czym polega druk ścienny? 

Drukarka ścienna to rodzaj dużej, zaawansowanej technologicznie drukarki, która drukuje z pomocą różnokolorowych tuszy atramentowych. Z tą różnicą, że zamiast drukować na papierze, plexi czy innych materiałach ułożonych w poziomie, drukuje na pionowych powierzchniach. I to do imponującej wysokości: nawet 2,7 m i więcej. 

 

Oznacza to, że z pomocą drukarki ściennej stworzysz dowolny obraz na ścianie, i to takich rozmiarów, że całkowicie zastąpisz tapetę, fototapetę czy mural. 

 

Jak działa drukarka ścienna? 

Drukarka ścienna jest sporym urządzeniem, które przy ścianie porusza się na kołach lub specjalnej szynie. Wykorzystuje kolory CMYK +W (Cyan, Magenta, Yellow, Black , White). 

 

Atramenty używane w drukarce ściennej to dziś najczęściej tusze utwardzane światłem UV. Są one podobne do tworzywa sztucznego, a pod lampą UV dodatkowo natychmiast się utwardzają, tworząc nadruk trwały i pełen żywych kolorów. Atrament jest przy tym wodoodporny, niezmywalny (a więc ścianę z wydrukiem można myć) oraz odporny na zadrapania czy rysy . 

 

Dzięki takim możliwościom technologicznym drukarka ścienna stworzy dowolny nadruk na ścianie otynkowanej, tapecie, szkle, drewnie, cegle, dowolnym tworzywie sztucznym, a nawet na płytkach ceramicznych. Żaden rodzaj podłoża nie będzie dla drukarki ściennej przeszkodą. 

 

Urządzenie drukuje nawet na kamieniu, klinkierze czy chropowatym tynku. Jest też w stanie wykrywać nierówności do 10 cm. Jeśli je znajdzie, głowica automatycznie się do nich dosuwa. W skrócie – obraz powstanie nawet na bardzo nierównej ścianie. 

 

Jakie zalety ma drukowanie ścienne?

Czy drukarka ścienna to rewolucja w świecie aranżacji wnętrz? Na pewno nowinka, którą warto wziąć pod uwagę. Jakie druk ścienny ma zalety w porównaniu np. z tapetą czy innym sposobem wykończenia ściany?

 • Druk ścienny to pełna personalizacja wnętrza. Możesz przenieść na ścianę albo inną pionową płaszczyznę dowolny obraz w formacie JPG, TIFF, PDF i innym. Własne zdjęcie z wakacji w roli tapety w salonie? Grafika ze stocka albo dowolna kompozycja z Canvy? Wszystko jest możliwe! Obraz będzie przy tym niepowtarzalny i dopasowany do Twoich potrzeb i stylu aranżacji wnętrza.
 • Z pomocą drukarki ściennej możesz zadrukować całą ścianę lub umieścić na niej dowolny napis, motyw ozdobny, logo itd. 
 • Możliwość stworzenia grafiki bardzo dużych rozmiarów. Standardowo to 2,7 m wysokości, ale bardziej zaawansowane drukarki są w stanie zadrukować jeszcze wyższą ścianę dzięki sprytnym systemom rozbudowy urządzenia – nawet do 4 m. Szerokość druku jest nieograniczona.
 • Brak konieczności klejenia tapety, przygotowywania ściany itd. oraz duża szybkość druku – wynosi ona nawet 7 m2 na godzinę. To o wiele krócej niż standardowy czas kładzenia tapety, nie mówiąc już o malowaniu muralu ręcznie. Jeden nadruk na jednej ścianie powstaje zwykle w czasie od 30 minut do kilku godzin. 

 

Gdzie warto stosować druk ścienny? 

Taki pomysł sprawdzi się zwłaszcza w pokoju dziecka bądź nastolatka, a także w sypialni, pokoju dziennym lub nawet w kuchni czy łazience – jak pamiętasz, druk jest wodoodporny. 

 

Druk ścienny to również znakomita propozycja do takich wnętrz jak biura, przestrzenie hotelowe i restauracje. Zastępuje on droższe murale, a jest personalizowany w 100 procentach. 

 

Drukowanie na ścianie coraz częściej wykorzystuje się także w muzeach i przestrzeniach wystawienniczych. Można w ten sposób wydrukować na ścianie dowolną grafikę oraz napisy, tworząc element wystawy.

 

Czy druk z drukarki ściennej jest trwały? 

Szacuje się, że nadruk na ścianie wykonany przy pomocy najwyższej jakości drukarki ściennej będzie wyglądał dobrze nawet przez ok. 12 lat. W przypadku tańszych drukarek ten okres wynosi od 4 do 6 lat.

 

Drukarki ścienne zostały po raz pierwszy użyte w Chinach. Tam też zdobyły ogromną popularność. W Polsce można znaleźć drukarki chińskie oraz wyższej jakości urządzenia produkowane w Niemczech. 

 

Ile kosztuje wydruk z drukarki ściennej? 

Zacznijmy od tego, ile kosztuje sama drukarka. Koszt urządzenia wysokiej klasy to kilkadziesiąt tysięcy euro (ok. 50 tys. euro). Modele chińskie są znacznie tańsze, ale mają też adekwatnie niższą jakość. 

 

Raczej nie kupisz więc sobie tego sprzętu do domu i musisz zamówić druk ścienny od jednej ze specjalizujących się w tym firm. Koszt takiej usługi bywa różny. Zazwyczaj jest to kilkaset złotych za 1 m2

 

Chcesz wiedzieć więcej o drukarkach do zadań specjalnych? Zobacz nasz artykuł: Czym są drukarki specjalistyczne?

Ostatnie wpisy:

 • przygotowanie kalendarza

  Jak samodzielnie wydrukować kalendarz?

  Praktyczne wskazówki jak wydrukować kalendarz Google Bez kalendarza ani rusz! Jednodzielny, trójdzielny, plakatowy do powieszenia na ścianie, a może stojący… Zwykle kupujesz go w sklepie, ale możesz też stworzyć i…

  Czytaj >
 • papier z recyklingu

  Czy wiesz, jak powstaje makulatura?

  Rodzaje i zastosowanie makulatury Na świecie produkuje się dziś ok. 300 mln ton papieru rocznie. Wytwarzanie tak dużej jego ilości nie byłoby możliwe bez udziału makulatury. W jaki sposób zużyty…

  Czytaj >
 • drukarki sklepowe

  Drukarka termiczna – dla kogo i czy warto

  Z drukarkami termicznymi masz do czynienia na co dzień, choć może o tym nie wiesz. To one drukują wszystkie paragony sklepowe! Na czym polega druk termiczny i jakie ma zastosowania? …

  Czytaj >