Domowa drukarka fotograficzna – czy warto kupić i jaki model wybrać?

Robisz dużo zdjęć i chcesz zobaczyć je wydrukowane na ładnym papierze fotograficznym? Pomyśl o domowej drukarce do zdjęć. To tańsze i szybsze niż wydruk zdjęć w zakładzie, a jakość fotek drukowanych w domu nie ustępuje już dziś tym profesjonalnym. Podpowiadamy, jaką drukarkę fotograficzną warto kupić!

 

Kiedy warto kupić drukarkę fotograficzną?

 

Jak wybrać domową drukarkę do zdjęć

 

Nie ma co się łudzić. 99% zdjęć, które robisz, gubi się w czeluściach pamięci Twojego smartfona. Czasem może lepiej, że tak się dzieje, prawda? Popularność telefonów komórkowych sprawiła, że fotografami czują się dziś niemal wszyscy. Z każdej wycieczki przywozimy setki ujęć, a najczęściej przeglądamy je tylko raz, po czym trafiają w niebyt, dokładnie tam, gdzie nagrywane z dwudziestego rzędu i to trzęsącą się ręką koncerty ulubionych gwiazd.

 

Jeśli jednak chcesz wydrukować niektóre ze swoich zdjęć, żeby lepiej pamiętać przeżyte chwile, z pomocą przychodzi współczesna technologia. Domowe drukarki fotograficzne oferują dziś naprawdę dobrą jakość. Najprostsze i całkiem niezłe kupisz już w cenie do 500 zł!

 

Jaką drukarkę do zdjęć wybrać? Masz trzy możliwości: drukarki laserowe, atramentowe i drukarki termosublimacyjne. Dwie pierwsze to sprzęt uniwersalny, który służy do druku zdjęć i innych dokumentów. Drukarki termosublimacyjne drukują wyłącznie fotki. Na jaką technologię postawić?

 

Drukarka laserowa do zdjęć? Niekoniecznie

Drukarki laserowe to fantastyczne urządzenia do druku dokumentów – szybkie i wydajne. W przypadku zdjęć nie są jednak najlepszym pomysłem.

 

Po pierwsze, do druku fotograficznego potrzebujesz drukarki kolorowej, a te w przypadku laserówek są drogie, choć z kolei tanie w eksploatacji.

 

Po drugie, zdjęcia z drukarki laserowej… po prostu nie będą wyglądały tak, jak zdjęcia, które wydrukował dla Ciebie profesjonalista. Nie te kolory, nie ta jakość. Chyba że kupisz naprawdę doskonałą kolorową drukarkę laserową, ale to już sprzęt zdecydowanie na duży budżet.

 

Atramentowa drukarka do zdjęć. Bardzo dobry pomysł!

Uniwersalnym rozwiązaniem do domu jest kolorowa drukarka atramentowa. Jej plus to dosyć niska cena – zdecydowanie niższa niż w przypadku kolorowej drukarki laserowej. 

 

Ale najważniejsze jest to, że atramentówka oferuje naprawdę dobrą jakość wydrukowanych zdjęć! A przy tym kupujesz urządzenie, które może służyć nie tylko do druku fotek, ale i wszystkich innych dokumentów.

 

Na co warto zwrócić uwagę, kupując drukarkę atramentową do zdjęć? Pamiętaj, że im tańszy model, tym droższe tusze, koszty eksploatacji i ewentualnej naprawy. Pomóc może zamiana oryginalnych tuszy na wysokiej jakości zamienniki, takie jak te z naszego sklepu Black Point. Warto też wziąć pod uwagę późniejszą eksploatację i zainwestować w droższy, ale wydajniejszy model urządzenia.

 

Drukarki fotograficzne potrzebują kolorowych tuszy. Im więcej pojemników, tym lepiej. Bardziej zaawansowane urządzenia potrafią mieć ich nawet 12, co bardzo poprawia jakość zdjęć.

 

Do szybkiego i wygodnego druku zdjęć przyda się też łączność bezprzewodowa – dzięki temu fotki wydrukujesz wprost ze swojego smartfona (parując urządzenia np. za pomocą Bluetootha i NFC).

 

Drukarka termosublimacyjna do zdjęć

Jeśli drukowałeś kiedyś zdjęcia samodzielnie w drogerii czy w centrum handlowym, korzystałeś właśnie z urządzenia z technologią termosublimacji. Samoobsługowe fotolaby to bardzo popularne rozwiązanie, ale jeśli kupisz mobilną drukarkę termosublimacyjną, ten sam efekt możesz uzyskać we własnym domu.

 

Mobilne drukarki (biorąc pod uwagę wielkość tych urządzeń – raczej drukareczki) do domowego wydruku zdjęć ze smartfonów są teraz na topie. Ta technologia nie korzysta z tuszy i tonerów, ale ze specjalnego papieru fotograficznego i folii. Pod wpływem ciepła barwniki z folii są przenoszone na papier, a zdjęcia dodatkowo pokrywa warstwa, która chroni je przed wodą czy słońcem.

 

Czy drukarka termosublimacyjna to dobre rozwiązanie? I tak, i nie. Zaletą tego urządzenia jest na pewno niska cena – znajdziesz je w sklepach dosłownie za kilkaset zł. To fajne, nowoczesne gadżety, które łatwo paruje się ze smartfonem i które pomagają zachować na dłużej miłe chwile w postaci domowej galerii zdjęć.

 

Wadami drukarek termosublimacyjnych są jednak jakość zdjęć i ich trwałość (szczególnie w przypadku bardzo tanich modeli) oraz bardzo wąska specjalizacja. Drukują wyłącznie zdjęcia!

 

Optymalne rozwiązanie to więc naszym zdaniem domowa drukarka atramentowa do wielu różnych zastosowań, w tym również do zdjęć, a mała, mobilna drukarka do zdjęć smartfonowych jako dodatkowy gadżet do zabawy fotkami z telefonu.

Ostatnie wpisy:

 • Tusz do drukarki Brother DCP J105

  Tusz do drukarki Brother DCP J105

  Tusz do drukarki Brother DCP J105 to specjalny wkład atramentowy, który umożliwia efektywną i bezpieczną pracę tego modelu. Dla urządzenia dostępne są materiały eksploatacyjne z oficjalnej linii dystrybucyjnej, jednak nie…

  Czytaj >
 • Tusz do Canon

  Tusz do Canon

  Tusz do Canon umożliwia bezproblemowe korzystanie z drukarek atramentowych tej popularnej marki. W ofercie producenta dostępnych jest wiele urządzeń, które wymagają prawidłowego doboru wkładu. Do drukarek firmy Canon pasują nie…

  Czytaj >
 • Tusz Canon Pixma

  Tusz Canon Pixma

  Tusz Canon Pixma jest nieodłącznym materiałem eksploatacyjnym dla drukarek atramentowych z tej cenionej serii. W jej skład wchodzą zróżnicowane technologicznie urządzenia, włącznie z modelami wielofunkcyjnymi. Każda drukarka wymaga jednak trafnego…

  Czytaj >