Druk UV – na czym polega i czym się różni od zwykłego drukowania?

Druk UV to jedna z nowinek, która zyskuje popularność zwłaszcza w branży reklamowej i poligraficznej. Na pierwszy rzut oka nie różni się aż tak wiele od tradycyjnego druku. Są tu tusze, są i drukarki. Co jednak ma z tym wspólnego promieniowanie UV? Wyjaśniamy!

 

 

Co to jest druk UV i czym się różni od zwykłego drukowania? 

Drukowanie UV jest nowoczesnym sposobem drukowania. Służą do tego drukarki UV, nieco podobne do zwykłych drukarek. Główna różnica między drukiem UV i zwykłym polega jednak na tym, czym się drukuje. 

 

Do druku UV służą specjalne tusze polimerowe. To rodzaj ciekłego plastiku. Drukarka przenosi je na dowolny materiał, a wtedy do gry wchodzą specjalne lampy LED, zamontowane przy głowicach i emitujące światło ultrafioletowe. Promieniowanie UV skutkuje procesem polimeryzacji plastiku, czyli utwardzaniem polimerów zawartych w tuszach, aż z postaci płynnej przejdą w cieniutką warstwę plastiku – kolorową i bardzo trwałą. 

 

Na czym można drukować w technologii UV?

Technologia UV sprawdza się zasadzie na wszystkim. To jedna z największych zalet druku UV. Drukarki tego rodzaju są w stanie stworzyć nadruk na niemal dowolnej płaskiej powierzchni. Może to być karton, pleksi, płyta PVC, płyta MDF, szkło czy ceramika. 

 

W branży reklamowej bardzo popularne stają się nadruki na płycie dibond. To rodzaj trwałej płyty kompozytowej, wykorzystywanej do produkcji szyldów, kasetonów, stojaków, tablic. Dzięki temu, że ma w sobie kilka warstw aluminium, płyta wygląda elegancko i metalicznie. Nieco przypomina mosiądz, jest jednak od niego tańsza. Nadruki UV na płytach dibond prezentują się bardzo dobrze!

 

Kolejny materiał, na którym można drukować w technologii UV, to tapeta. Z tego rozwiązania najchętniej korzystają dziś architekci wnętrz. Dzięki drukarkom UV na tapecie stworzysz dowolny wzór, nadrukujesz grafikę lub zdjęcie. Ta technologia pozwala dokładnie odwzorować kolory i zachować ich intensywność. 

 

Druk UV jest też możliwy na płytkach ceramicznych. To rozwiązanie, które można czasem zobaczyć w strefie wejścia hoteli czy biur. Na kafelkach pojawia się np. logo firmy. 

 

Warto również wspomnieć o kolejnym zastosowaniu drukowania UV. Jest ono cenione wśród producentów mebli i stolarzy. Pozwala na produkowanie spersonalizowanych frontów mebli w dowolnym kolorze i wzorze. 

 

Jakie są zalety druku UV?

Skąd taka popularność drukowania w technologii UV? O uniwersalności i dużym wyborze materiałów, na które da się przenieść wzór, już wiecie. Co jeszcze sprawia, że drukarki UV mają takie wzięcie?

 • Druk UV daje mocne, wyraziste i soczyste kolory. Jest to możliwe m.in. dzięki temu, że można zrobić podkład w białym kolorze (np. na materiale czarnym albo przezroczystym). Dzięki temu kolor jest żywy i mocny. 
 • Druk UV jest możliwy na materiałach o grubości nawet 5 cm i szerokości 200 cm lub więcej. To właśnie dzięki temu da się zrobić ładny nadruk na płytce ceramicznej, płycie meblowej, a także na dużej tafli szkła. 
 • Dzięki technologii UV można zadrukowywać również materiały bardzo cienkie i elastyczne, takie jak papiery, banery czy folie. 
 • Technologia druku UV polega na tym, że drukuje się od razu na gotowym materiale, bez konieczności przenoszenia druku na folię, a z folii na gotowy produkt. Przyspiesza to i upraszcza cały proces. Ułatwia też takie wymyślne projekty jak personalizowane drzwi czy panele podłogowe z nadrukiem. Do tej pory takie nadruki były możliwe dzięki drukowaniu na folii, którą następnie naklejało się na docelową powierzchnię. Teraz taki kłopotliwy „pośrednik” nie jest już potrzebny. 
 • Nadruki UV wyróżniają się głębią i jakością, którą można porównać nawet ze zdjęciami. Kolory utrwalone przy pomocy technologii polimeryzacji nie blakną z czasem. Dzięki temu Twoja reklama, nowa kuchnia albo logo w recepcji bardzo długo pozostaną jak nowe. 
 • Druki UV z powodzeniem da się umieścić na zewnątrz, np. na elewacji budynku. Są odporne na wodę i promienie słoneczne, a także na wysokie i niskie temperatury. 

 

Druk UV jest przyjazny środowisku

Z ekologią w branży reklamowej i poligraficznej bywa różnie. Drukowanie w technologii UV uważa się jednak za ekologiczne. Tusze używane w drukarkach UV nie są rozpuszczalnikowe. Oznacza to, że nie szkodzą przyrodzie i są niemal bezzapachowe. Nie wydzielają szkodliwych substancji, dlatego z powodzeniem używa się ich wewnątrz pomieszczeń, również mieszkalnych. 

 

Chcesz być za pan brat z ekologią w tradycyjnym drukowaniu? Zamień zwykłe tonery na tonery ekologiczne od Black Point!

 

Czy druk UV ma jakieś wady? 

Największą wadą druku UV jest cena. Ponieważ to ciągle nowa technologia, ceny wydruków oraz urządzeń do drukowania UV nadal są wysokie. Za 1 m2 druku zapłacisz ok. 40–50 zł netto, a do tego musisz doliczyć jeszcze cenę materiału i projektu. 

Ostatnie wpisy:

 • przygotowanie kalendarza

  Jak samodzielnie wydrukować kalendarz?

  Praktyczne wskazówki jak wydrukować kalendarz Google Bez kalendarza ani rusz! Jednodzielny, trójdzielny, plakatowy do powieszenia na ścianie, a może stojący… Zwykle kupujesz go w sklepie, ale możesz też stworzyć i…

  Czytaj >
 • papier z recyklingu

  Czy wiesz, jak powstaje makulatura?

  Rodzaje i zastosowanie makulatury Na świecie produkuje się dziś ok. 300 mln ton papieru rocznie. Wytwarzanie tak dużej jego ilości nie byłoby możliwe bez udziału makulatury. W jaki sposób zużyty…

  Czytaj >
 • drukarki sklepowe

  Drukarka termiczna – dla kogo i czy warto

  Z drukarkami termicznymi masz do czynienia na co dzień, choć może o tym nie wiesz. To one drukują wszystkie paragony sklepowe! Na czym polega druk termiczny i jakie ma zastosowania? …

  Czytaj >