Drukarka – domowe centrum dziecięcej kreatywności. 5 pomysłów na proste DIY, które zrobisz w domu razem z dzieckiem z pomocą drukarki

Nic tak nie rozwija dziecka jak prace plastyczne. Wyzwalają one kreatywność, ćwiczą małą motorykę, skupienie i koncentrację. To także najlepsza okazja, by spędzić czas wspólnie, robiąc coś, co sprawi Wam obojgu wielką frajdę. 

 

 

5 pomysłów na proste DIY z dzieckiem i drukarką

 

 

Sprawdź 5 prostych pomysłów na domowe DIY z pomocą szablonów do druku. Potrzebna będzie drukarka, trochę papieru i dodatkowych materiałów plastycznych!

 

Pomysł 1. Kolorowe mandale do wyklejania kulkami z plasteliny

Bardzo proste domowe DIY, z którym poradzą sobie bez problemu nawet maluchy! Czego potrzebujesz? 

 • Gotowej karty pracy do wyklejania plasteliną. Znajdziesz je bez problemu w internecie. Szablony do druku mogą mieć formę mandali, czyli koła wypełnionego malutkimi kółeczkami. Równie dobrze mogą to być jednak liść, zwierzątko, drzewo lub każdy inny wzór. Ważne, aby w środku składał się z małych kółek, które dziecko będzie wypełniać kolorową plasteliną.
 • Opakowania wielokolorowej plasteliny, najlepiej w 12 kolorach. Jeśli chcesz, może to być np. plastelina z efektem, czyli brokatowa lub złota/srebrna. 
 • Drukarki, na której wydrukujesz szablon.
 • Dużej kartki papieru – A4 lub A3, jeśli Twoja drukarka może takie drukować. 

 

Od czego zacząć? Wydrukuj szablon, najlepiej na grubszym papierze. Potem zostaje Wam już tylko wypełnić go kulkami z kolorowej plasteliny. Możesz zachęcić dziecko, aby używało wszystkich kolorów, lub pokazać mu, jak robić takie obrazki, stosując tylko 2–3 różne odcienie. 

 

Pomysł 2. Domek z kolorowych kształtów z pianki

Czego potrzebujesz, by wykonać tę łatwą pracę plastyczną razem z dzieckiem?

 • Szablonu domku, który trzeba wydrukować. Domek powinien być „zbudowany” z różnych kształtów jak prostokąty, kwadraty, trójkąty. Możesz go narysować samodzielnie, np. w programie typu Paint, lub znaleźć gotowy szablon do druku w internecie. Kształty powinny być proste, by dziecko mogło je łatwo wyciąć. 
 • Kolorowych arkuszy pianki. Może być też np. filc, a nawet kolorowy papier o grubszej gramaturze.
 • Nożyczek i kleju.
 • Drukarki i papieru, na którym wydrukujesz szablon.

 

Jak zrobić to domowe DIY razem z dzieckiem? Najpierw wydrukuj szablon z domkiem. Potem dziecko powinno wyciąć każdy element domku oddzielnie – jeśli trzeba, pomóż mu z tym zadaniem! 

 

Potem każdy kształt trzeba odrysować na piance i wyciąć. W ten sposób otrzymujesz gotowe piankowe elementy domku. Dziecko może je przykleić na kolorowym kartonie, odwzorowując domek. Aby było łatwiej, wydrukuj drugi raz ten sam szablon i naklejcie pianki na niego. 

 

Pomysł 3. Szablon z królewną w pięknej sukni

Prosta, ale bardzo efektowna praca plastyczna, która spodoba się szczególnie małym miłośniczkom mody. Czego potrzebujesz do tego domowego DIY?

 • Gotowego szablonu do druku z prostą postacią i zarysem bajkowej sukni. Najlepiej, aby góra postaci była czarna – efekt będzie wtedy ciekawszy. Szablony księżniczek czy tancerek znajdziesz bez problemu w internecie.
 • Drukarki i kartki papieru, na której wydrukujesz szablon.
 • Materiałów na suknię. Mogą to być kolorowe jesienne liście, ale także kawałki materiałów, cekiny, guziki, złote wstążki – wszystko, na co macie ochotę.
 • Kleju, z pomocą którego dziecko przyklei elementy sukni. Jeśli używacie materiałów, powinien to być mocniejszy klej do tkanin czy plastiku.

 

Jak wykonać tę pracę? Wydrukuj szablon na białej kartce. Suknię trzeba teraz ozdobić w jak najbardziej kreatywny sposób, przyklejając kolorowe elementy!

 

Pomysł 4. Jesienne lub zimowe drzewo z plasteliny 

Kolejne, bardzo proste domowe DIY, z którym poradzą sobie nawet maluchy. Czego potrzebujesz?

 • Szablonu drzewa z gałęziami. Jeśli macie ochotę na więcej, może to być kilka drzew, cały las lub całkiem inny rysunek.
 • Kolorowej plasteliny.
 • Drukarki i kartki papieru, na której wydrukujesz szablon.

 

Pierwszy krok to wydrukowanie prostego szablonu. Następnie przystępujemy do właściwej zabawy i tworzymy koronę oraz pień drzewa z pomocą plasteliny. Technika może być zupełnie dowolna. Jeśli chcesz, możesz użyć też innych materiałów lub połączyć ze sobą różne techniki dla lepszego efektu.

 

Pomysł 5. Teatrzyk z papierowych figurek i tekturowego pudełka 

Ostatni pomysł na domowe DIY z pomocą drukarki to kreatywny teatrzyk. Jego wykonanie jest już nieco bardziej skomplikowane, spodoba się więc starszym dzieciom lub młodszym – jeśli im pomożesz. Tematyka przedstawienia może być zupełnie dowolna. My proponujemy podwodny świat z rybkami. 

 

Czego potrzebujesz do wykonania takiego teatrzyku?

 • Szablonu do druku z prostymi do wycięcia małymi rybkami. Możesz też zrobić taki szablon samodzielnie w dowolnym programie graficznym. 
 • Farb plakatowych, pędzla i wody, ewentualnie kredek. 
 • Kartonu – może być taki po butach, ale najlepiej, aby miał z przodu celofanowe okienko, które da się wyciąć (np. karton po cieście/torcie).
 • Sznurka, kleju oraz nożyczek. 
 • Drukarki i kartki, na której wydrukujesz szablon z rybkami. 

 

Jak wykonać taką zabawkę? Wydrukuj szablon z rybkami. Warto, by było ich więcej, aby efekt był ciekawszy – np. 5–7. Następnie dziecko powinno pokolorować rybki farbami lub kredkami, a potem wyciąć rybki. Do każdej z nich trzeba klejem doczepić sznurek, aby dało się je powiesić w kartonie.

 

Kolejny krok to przygotowanie sceny z kartonu. Możecie to zrobić na wiele sposobów – pomalować na różne kolory, stworzyć wzory z plasteliny, nakleić ciekawe elementy. Ważne, aby środek przypominał morze ze skałami i wodnymi roślinami. Następnie przyklejamy ostrożnie rybki do sufitu naszej sceny i gotowe!

 

Mamy nadzieję, że nasze pomysły przypadły Ci do gustu i dostarczą Wam wiele zabawy w długie, zimowe wieczory! Wystarczy czarno-biała drukarka i kilka materiałów plastycznych, a efekt może być bardzo satysfakcjonujący!

Ostatnie wpisy:

 • przygotowanie kalendarza

  Jak samodzielnie wydrukować kalendarz?

  Praktyczne wskazówki jak wydrukować kalendarz Google Bez kalendarza ani rusz! Jednodzielny, trójdzielny, plakatowy do powieszenia na ścianie, a może stojący… Zwykle kupujesz go w sklepie, ale możesz też stworzyć i…

  Czytaj >
 • papier z recyklingu

  Czy wiesz, jak powstaje makulatura?

  Rodzaje i zastosowanie makulatury Na świecie produkuje się dziś ok. 300 mln ton papieru rocznie. Wytwarzanie tak dużej jego ilości nie byłoby możliwe bez udziału makulatury. W jaki sposób zużyty…

  Czytaj >
 • drukarki sklepowe

  Drukarka termiczna – dla kogo i czy warto

  Z drukarkami termicznymi masz do czynienia na co dzień, choć może o tym nie wiesz. To one drukują wszystkie paragony sklepowe! Na czym polega druk termiczny i jakie ma zastosowania? …

  Czytaj >