Drukarka i dużo więcej. Czy i kiedy warto kupić sprzęt wielofunkcyjny?

Na rynku znaleźć można sporo sprzętów, które oprócz funkcji drukowania łączą też w sobie możliwość skanowania, kopiowania czy nawet wysyłania faksów. Kiedy drukarka wielofunkcyjna jest dobrym rozwiązaniem, a kiedy będzie zupełnie niepotrzebnym wydatkiem? 

 

Drukarka i dużo więcej

Czym jest drukarka wielofunkcyjna?

Urządzenie wielofunkcyjne to drukarka, która zrobi dla Ciebie także kilka innych rzeczy. Najczęściej zeskanuje dokument lub zdjęcie. Może też służyć jako kopiarka, czyli sporządzisz przy jej pomocy kserokopie dokumentów. 

Kiedyś popularnym rozwiązaniem było także urządzenie łączące w sobie funkcje drukarki i faksu, teraz jednak ta technologia zdecydowanie odchodzi do lamusa (choć nie wszędzie), a współczesne drukarki oferują możliwość wysyłania np. maili z zeskanowanymi plikami.

Zalety drukarek wielofunkcyjnych

 • Znacznie tańsze rozwiązanie niż zakup dwóch sprzętów, np. drukarki i skanera oddzielnie.
 • Spora oszczędność miejsca – sprzęt wielofunkcyjny ma co prawda duży gabaryt, ale i tak zajmuje mniejszą przestrzeń niż dwa osobne urządzenia. Będzie więc lepszym rozwiązaniem do małego biura. 
 • Łączenie możliwości drukowania z dosyć dobrą jakością funkcji skanowania, choć będzie ona niższa niż w przypadku profesjonalnego skanera.
 • Szerokie zastosowanie – skanuje, drukuje, kopiuje, wysyła maile, a także faksy. Gdzie dziś używa się jeszcze faksów? Zdziwisz się, ale w niektórych urzędach dalej są na topie!
 • Sprawdzi się zwłaszcza w przypadku pracy z domu, np. jeśli prowadzisz w ten sposób własną firmę. Urządzenie wielofunkcyjne szybko zeskanuje fakturę, skopiuje umowę czy przechowa w pamięci zarchiwizowane zdjęcia. 

Wady drukarek wielofunkcyjnych

 • Wyższa cena w porównaniu do drukarki jednofunkcyjnej, choć różnica nie jest bardzo duża, szczególnie w zestawieniu z drukarkami laserowymi. 
 • Duży gabaryt – to sprzęt, który więcej waży i zajmuje więcej miejsca niż klasyczna kompaktowa drukarka biurowa. 
 • Ewentualna awaria wyłącza całe urządzenie razem z jego wszystkimi funkcjami. 
 • Wolniejsze skanowanie w porównaniu do profesjonalnego skanera.
 • Niższa jakość druku niż w przypadku dobrej drukarki jednofunkcyjnej, choć wszystko zależy od wybranego modelu i jego ceny. 

Kiedy lepiej wybrać urządzenie wielofunkcyjne, a kiedy drukarkę i skaner jako osobne sprzęty?

Jak już pewnie zdążyłeś się zorientować z małego podsumowania zalet i wad drukarki wielofunkcyjnej – patrząc całościowo, ten sprzęt ma sporo atutów. 

Kiedy potrzebujesz drukarki z dodatkowymi funkcjami? Gdy w swojej pracy nie tylko drukujesz, lecz także korzystasz z ksera czy skanera. Nawet jeśli zdarza się to sporadycznie, zakup sprzętu wielofunkcyjnego będzie dobrym pomysłem. Wybierz takie urządzenie również do małego biura, gdzie nie ma miejsca na więcej niż jeden „gabaryt”. 

Jeśli jednak nie korzystasz z funkcji skanowania, nie musisz robić kserokopii, a już zwłaszcza wysyłać faksów, to prawdopodobnie potrzebujesz wyłącznie drukarki. W takiej sytuacji nie warto przepłacać za urządzenie wielofunkcyjne, które jest droższe, a do tego trudniejsze w serwisowaniu. Lepiej wybrać lepszy model drukarki jednofunkcyjnej i postawić na wysoką jakość druku. 

Kiedy z kolei lepiej zainwestować w dwa osobne urządzenia – np. drukarkę i skaner? Przede wszystkim w sytuacji, gdy Twoja praca polega na tym, że skanujesz dużo analogowych dokumentów. Specjalistyczne urządzenia do skanowania oferują wiele przydatnych funkcji, są wydajniejsze, szybsze, a jakość skanu jest zdecydowanie wyższa. 

Jeśli jednak nie prowadzisz archiwum ani firmowego punktu ksero, a skanujesz i kopiujesz raczej sporadycznie, nie ma się co zastanawiać – drukarka wielofunkcyjna to urządzenie, które w 100% zaspokoi Twoje potrzeby. 

Jak wybrać dobrą drukarkę wielofunkcyjną?

Przy wyborze drukarki wielofunkcyjnej musisz wziąć pod uwagę kilka parametrów. Liczy się oczywiście budżet, choć zwracaj tu uwagę bardziej na koszty eksploatacji niż na jednorazową kwotę zakupu. Kolejna cecha dobrej drukarki wielofunkcyjnej to wysoka jakość druku, a także dodatkowe funkcje takie jak automatyczny druk dwustronny. Niby drobna rzecz, a pozwoli Ci w skali roku zaoszczędzić sporo pieniędzy oraz papieru. 

Jeśli z drukarki korzystasz nie tylko Ty, ale również inne osoby, potrzebujecie możliwości pracy bezprzewodowej oraz modułu Wi-Fi, który umożliwia drukowanie bezpośrednio ze smartfona z aplikacją. 

Zwróć też uwagę na głośność sprzętu (nie powinna być ona wyższa niż 50 decybeli), energooszczędność w trybie działania, a zwłaszcza czuwania, oraz na rozdzielczość skanera (co najmniej 1 200 DPI).

Chcesz wiedzieć więcej, jak zmniejszyć koszty użytkowania drukarki w domu i w biurze? Poznaj już teraz niezbędne informacje – zajrzyj do naszego artykułu: Ile kosztuje utrzymanie drukarki w domu i jak zmniejszyć te koszty?

Ostatnie wpisy:

 • przygotowanie kalendarza

  Jak samodzielnie wydrukować kalendarz?

  Praktyczne wskazówki jak wydrukować kalendarz Google Bez kalendarza ani rusz! Jednodzielny, trójdzielny, plakatowy do powieszenia na ścianie, a może stojący… Zwykle kupujesz go w sklepie, ale możesz też stworzyć i…

  Czytaj >
 • papier z recyklingu

  Czy wiesz, jak powstaje makulatura?

  Rodzaje i zastosowanie makulatury Na świecie produkuje się dziś ok. 300 mln ton papieru rocznie. Wytwarzanie tak dużej jego ilości nie byłoby możliwe bez udziału makulatury. W jaki sposób zużyty…

  Czytaj >
 • drukarki sklepowe

  Drukarka termiczna – dla kogo i czy warto

  Z drukarkami termicznymi masz do czynienia na co dzień, choć może o tym nie wiesz. To one drukują wszystkie paragony sklepowe! Na czym polega druk termiczny i jakie ma zastosowania? …

  Czytaj >