Drukarka mobilna – czy warto kupić drukarkę przenośną i jaką wybrać?

Drukarka przenośna to mały sprzęt o wielkich zaletach. Można ją np. łatwo schować do torby czy plecaka. Przydaje się na spotkaniach poza biurem, a szczególnie jej atuty cenią handlowcy. Jak wybrać drukarkę mobilną? 

 

drukarka przenośna

 

Czym jest drukarka mobilna i jakie ma zalety?

Dzięki drukarce przenośnej wydrukujesz dokumenty, zdjęcia, naklejki czy etykiety w dowolnej chwili, nawet gdy urządzenie znajduje się z dala od sieci oraz innych urządzeń. Taki sprzęt wykorzystuje się najczęściej do celów zawodowych. Drukarki mobilne synchronizuje się np. z terminalem płatniczym czy tabletem, choć mogą być też połączone z telefonem komórkowym. 

 

Jak działa drukarka przenośna? Najpopularniejsze są połączenia bezprzewodowe poprzez sieć Bluetooth, Wi-Fi oraz kompatybilność z systemem Android, iOS czy Windows. Na użytek domowy najczęściej kupuje się mobilne drukarki fotograficzne, które drukują dobrej jakości zdjęcia i często zastępują wykorzystywane wcześniej do tego celu stacjonarne drukarki atramentowe.

 

Drukarka mobilna ma akumulator, dzięki któremu może działać bez przewodu. Na jednym ładowaniu pracuje zwykle kilka godzin. Duże atuty drukarek przenośnych to niewielkie rozmiary i mała waga, co sprawia, że łatwiej je transportować z miejsca na miejsce. 

 

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że takiej drukarki nadal nie schowasz magicznie do kieszeni, zwłaszcza jeśli ma drukować format A4. Jest za to na pewno wygodniejsza i szybsza, a dokumenty wydrukujesz w dowolnym miejscu. Najmniejsze rozmiary mają przenośne drukarki do etykiet używane w sklepach. 

 

Jakie są rodzaje drukarek mobilnych?

Na rynku znajdziesz spory wybór różnego typu drukarek mobilnych. Ze względu na sposób działania urządzenia drukarki przenośne można podzielić na:

 • Drukarki mobilne laserowe: działają podobnie do stacjonarnych drukarek laserowych. Wykorzystują specjalny toner, który drukuje dokumenty w wysokiej jakości.
 • Drukarki mobilne atramentowe: są wyposażone, podobnie jak te stacjonarne, w tusz i głowice. Drukują dokumenty oraz zdjęcia.
 • Drukarki mobilne termiczne: wykorzystują do druku specjalny papier, który po obróbce termicznej (podgrzaniu przez głowicę) ciemnieje. Najczęściej wykorzystuje się je w sklepach czy do druku pokwitowań i etykiet. Druk jest ostry i wyraźny, ale pod wpływem czasu oraz światła szybko blednie (znasz to np. z paragonów, prawda?).
 • Drukarki mobilne termotransferowe: w procesie działania wykorzystują specjalną taśmę z barwnikiem. Po podgrzaniu barwnik przykleja się do papieru (np. do etykiety), dając trwały i wyraźny wydruk odporny na światło, wilgoć oraz upływ czasu. Drukarki termotransferowe często mają klawiaturę QWERTY i ekran LED.
 • Drukarki sublimacyjne fotograficzne: specjalny rodzaj drukarek przenośnych, przeznaczonych wyłącznie do wydruku zdjęć. Wykorzystują metodę termosublimacyjną, kiedy pod wpływem ciepła barwnik przenoszony jest na papier. Można je podpiąć bezpośrednio do telefonu czy tabletu i drukować przy pomocy Wi-Fi, NFC czy Bluetooth. Niektóre modele mają czytnik kart pamięci czy ekran LCD. 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o rodzajach drukarek? Przeczytaj nasz artykuł: 5 zalet i 5 wad drukarki laserowej.

 

Jaką drukarkę mobilną wybrać? 

Czym się kierować, wybierając drukarkę przenośną? Oto nasze wskazówki.

 

Szybkość druku mono i kolorowego 

W zależności od modelu i rodzaju urządzenia szybkość jego działania może być bardzo różna. Na pewno warto ją sprawdzić, zanim wybierzesz i zamówisz drukarkę. 

 

Najczęściej drukarki mobilne są w stanie wydrukować od kilku do kilkunastu kartek w ciągu minuty w przypadku druku mono oraz nieco mniej kolorowych wydruków. Jak widać, jest to zdecydowanie mniejsza wydajność niż w dużych, typowo biurowych drukarkach laserowych. 

 

Waga i rozmiary drukarki przenośnej

Zależą one od rodzaju oraz przeznaczenia drukarki. Jeśli urządzenie ma drukować kartki A4, musi być odpowiednio duże, a jeśli etykiety i kody kresowe – najczęściej będzie małe i poręczne. Niezależnie od typu drukarek mobilnych, im mniejsza waga i rozmiary, tym lepiej. Zwróć też uwagę na jakość wykonania, wytrzymałość materiału oraz odporność na wstrząsy. 

 

Rodzaj podłączenia bezprzewodowego

Aby drukarka była prawdziwie mobilna, niezbędne staje się podłączenie jej do urządzenia bez wykorzystania przewodu. Popularnym rozwiązaniem jest technologia Bluetooth. Lepszą opcją, ale dostępną raczej jedynie w droższych urządzeniach, będzie Wi-Fi.

 

Pojemność akumulatora

Akumulator umożliwia działanie drukarki bez podłączenia jej do prądu. Im bardzije pojemny akumulator, tym urządzenie będzie działać dłużej. Koniecznie sprawdź więc przed zakupem ten parametr drukarki mobilnej. Jeśli akumulator wystarczy tylko na pół godziny pracy, urządzenie okaże się mało użyteczne. Przyda się też wskaźnik poziomu naładowania akumulatora, aby wiedzieć, ile czasu pracy zostało. 

A jeśli szukasz drukarki do domu, koniecznie sprawdź nasze wskazówki w artykule: 5 najczęstszych błędów przy wyborze drukarki do domu.

Ostatnie wpisy:

 • przygotowanie kalendarza

  Jak samodzielnie wydrukować kalendarz?

  Praktyczne wskazówki jak wydrukować kalendarz Google Bez kalendarza ani rusz! Jednodzielny, trójdzielny, plakatowy do powieszenia na ścianie, a może stojący… Zwykle kupujesz go w sklepie, ale możesz też stworzyć i…

  Czytaj >
 • papier z recyklingu

  Czy wiesz, jak powstaje makulatura?

  Rodzaje i zastosowanie makulatury Na świecie produkuje się dziś ok. 300 mln ton papieru rocznie. Wytwarzanie tak dużej jego ilości nie byłoby możliwe bez udziału makulatury. W jaki sposób zużyty…

  Czytaj >
 • drukarki sklepowe

  Drukarka termiczna – dla kogo i czy warto

  Z drukarkami termicznymi masz do czynienia na co dzień, choć może o tym nie wiesz. To one drukują wszystkie paragony sklepowe! Na czym polega druk termiczny i jakie ma zastosowania? …

  Czytaj >