Ekologiczne biuro – z nami je urządzisz!

5 najważniejszych zasad ekologicznego biura

 

Hasło „ekologia w biurze” odmienia się dzisiaj na wszystkie sposoby. Zrównoważone, eko, less waste i zero waste – w takich biurach chcemy pracować i tak chcą je projektować architekci. Zastanawiasz się jednak, czym NAPRAWDĘ jest zielone biuro? Możesz się zdziwić!

 

Ekologia to nie moda. Nawet jeśli niektórzy tak uważają

 

5 zasad urządzenia ekologicznego biura

 

Z czym kojarzy Ci się zrównoważone, ekologiczne miejsce do pracy? Czy na myśl przychodzą zielone ściany z monstery, logo z mchu na ladzie recepcyjnej, a może tapeta w liście bananowca albo nowy kubek do kawy z recyklingowanego bambusa? 

 

Pewnie, w zielonej ścianie i kwiatkach doniczkowych w biurze nie ma nic złego. Rzecz jednak w tym, że większość z nas myśli o ekobiurach dosyć powierzchownie, najczęściej jak o modzie albo – nie daj Boże – fanaberii. A tymczasem zrównoważone biuro powinno być dla nas tak oczywiste jak powietrze, którym oddychamy! Oto 5 zasad, od których warto ZACZĄĆ rozmowę o ekologii w biurze. To absolutne podstawy!

 

 1. Biuro na lata, a nie na lato

Prawdziwa ekologia nie polega na tym, aby kupować więcej ekologicznych przedmiotów, ale na tym, by kupować je jak najrzadziej. Po prostu. 

 

O wiele lepszy od kubka z superekologicznej tektury z Wietnamu jest ten sam szklany, porcelanowy czy nawet plastikowy kubek, który towarzyszy Ci w biurze od lat. Zamiast kupować kolejne coraz bardziej organiczne lunchboxy, zapakuj drugie śniadanie w to, co masz w domu. Zamiast wymieniać meble biurowe na coraz bardziej eko, kup je raz, za to długowieczne i bardzo dobrej jakości. Nie będzie może tak modnie, ale faktycznie pomożesz naturze. 

 

 1. Biuro, które oszczędza zasoby i materiały

Ekologiczne biuro to takie, w którym nic się nie marnuje. A przynajmniej jak najmniej. Zacząć trzeba od podstaw. Oszczędność prądu można osiągnąć przy pomocy sprytnych i prostych sztuczek, takich jak automatyczne wyłączniki czy czujniki ruchu. Oszczędność wody zapewnią ekologiczne spłuczki i baterie. Ekologię w kuchni biurowej – staranne sortowanie śmieci. 

 

Nie myślisz na co dzień o takich rzeczach w swoim biurze, prawda? Wydają się oczywiste, ale tak naprawdę ekologia to praca u podstaw i większości elementów zrównoważonego miejsca pracy po prostu nie widać. Dotyczy to na przykład tak ważnych kwestii jak zdrowe powietrze, dostęp do światła dziennego, meble i inne elementy wyposażenia bez szkodliwych substancji, np. formaldehydów. To też ekologiczne biuro!

 

 1. Biuro reduse, reuse, recycle

Zasada 3R, czyli reduce, reuse, recycle, to podstawa myślenia o ekologii we własnym otoczeniu. Co można wykorzystywać ponownie? O wiele więcej, niż przychodzi Ci do głowy. Zamiast kupić nowe meble, warto oddać do naprawy stare. Zamiast nowych sprzętów biurowych wykorzystaj starsze, ale nadal działające. Zamiast nowego telefonu służbowego weź odnowiony, a może nawet wynajęty? Zamiast nowych ciuchów noś te kupione z drugiej ręki. Takich usług zdecydowanie przybywa!

 

Co jeszcze można poddać recyklingowi? A co powiesz na tonery i tusze do drukarki? Takie rozwiązanie wprowadziliśmy w przypadku serii ekotonerów OH!GREEN. Każdy najmniejszy element jest tu przemyślany tak, aby nie szkodzić środowisku.

 

Zaczynając od podstaw – tonery OH!GREEN to produkty nie nowe, lecz refabrykowane, czyli takie, które dostały nowe życie. Woreczki ochronne wykonujemy z kompostowalnej skrobi zamiast z plastiku. Wypełniacze i pudełka powstają z tektury z certyfikatem FSC. Oznacza to, że do jej stworzenia wykorzystano ekologicznie i etycznie zarządzane lasy.

 

Co więcej, zgodnie z ideą 3R, zużyte tonery OH!GREEN z łatwością możesz nam oddać – nie trzeba ich wyrzucać. Wystarczy włożyć je do pudełka i odesłać do Black Point, a my zrefabrykujemy je i ponownie puścimy w obieg. Zamiast wielkich gestów milion małych kroków!

 

 1. Biuro urządzone etycznie i lokalnie

Kolejny aspekt biurowej ekologii nie jest oczywisty i wielu osobom umyka. Choć warto docenić zalety globalizacji, w przypadku zrównoważonego biura lepsze jest to, co lokalne. Chodzi o to, by maksymalnie zmniejszyć tzw. ślad węglowy, czyli koszt wyprodukowania i przywiezienia do Ciebie danej rzeczy.

 

Jak to odnieść do biurowej rzeczywistości? Meble i inne elementy wyposażenia, w tym materiały eksploatacyjne, powinny być produkowane w Polsce. Liczą się lokalność i krótki łańcuch dostaw. Zamiast kupić wyposażenie w sieciówkach, lepiej zlecić ich wykonanie rzemieślnikom oraz lokalnym producentom, nawet jeśli będzie drożej.

 

Warto zwracać uwagę na pochodzenie produktów, ich certyfikaty czy udział np. w Fair Trade. Będzie zarówno zdrowiej, jak i bezpieczniej!

 

 1. Biuro zielone, i to dosłownie!

Zauważ, że dopiero ostatni punkt na naszej 5-punktowej liście must have ekologicznego biura odnosi się do jego designu. Chodzi o to, by wprowadzić jak największą dawkę natury. Może to być kwiatek doniczkowy, a najlepiej cała ich gama. Kolorystyka bliska przyrodzie, czyli zielenie, beże, kolory piasku, drzew i liści. Oświetlenie o barwie zbliżonej do światła dziennego i jak największy dostęp do okna i świeżego powietrza. 

 

Dlaczego to tak ważne? Stały kontakt z naturą sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi, spokojniejsi i lepiej pracujemy. Nie wierzysz? Sprawdź nasz artykuł, w którym o tym pisaliśmy: Rośliny sprawiają, że jesteśmy szczęśliwsi! Także przy biurku! Kilka słów o biophilic design w biurze i domu.

 

A jeśli chcesz wiedzieć więcej o projektowaniu ekologicznego biura, zajrzyj tutaj: Zrównoważone biuro – co to znaczy? Jak zadbać, by przestrzeń do pracy była bardziej eko?

Ostatnie wpisy:

 • przygotowanie kalendarza

  Jak samodzielnie wydrukować kalendarz?

  Praktyczne wskazówki jak wydrukować kalendarz Google Bez kalendarza ani rusz! Jednodzielny, trójdzielny, plakatowy do powieszenia na ścianie, a może stojący… Zwykle kupujesz go w sklepie, ale możesz też stworzyć i…

  Czytaj >
 • papier z recyklingu

  Czy wiesz, jak powstaje makulatura?

  Rodzaje i zastosowanie makulatury Na świecie produkuje się dziś ok. 300 mln ton papieru rocznie. Wytwarzanie tak dużej jego ilości nie byłoby możliwe bez udziału makulatury. W jaki sposób zużyty…

  Czytaj >
 • drukarki sklepowe

  Drukarka termiczna – dla kogo i czy warto

  Z drukarkami termicznymi masz do czynienia na co dzień, choć może o tym nie wiesz. To one drukują wszystkie paragony sklepowe! Na czym polega druk termiczny i jakie ma zastosowania? …

  Czytaj >