Ergonomiczne stanowisko pracy. 5 wskazówek, które pomogą Ci je stworzyć

Czym jest ergonomia w pracy? To więcej niż wygoda i komfort. To dbałość, by stanowisko pracy było w 100% dopasowane do osoby, która z niego korzysta. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

 

Co się stanie, jeśli nie będziesz pracować przy ergonomicznym stanowisku pracy?

 

Ergoniomia biura

 

Każdy chciałby, aby jego biuro wyglądało modnie, nowocześnie i by było pełne fajnych gadżetów jak hamaki, konsole czy lodówki z napojami chłodzącymi. Wiemy jednak, jak jest. Niewielu z nas ma szansę pracować w biurze Google. Cała reszta musi sobie radzić z mniej lub bardziej (zwykle mniej) wygodnymi biurami. Coraz więcej osób pracuje też z domu, gdzie, wbrew pozorom, o komfort pracy jest naprawdę trudno.

 

O ile bez drzemki w hamaku możesz się pewnie jakość obejść, o tyle ergonomiczne stanowisko pracy to kwestia nie tyle wygody, co Twojego zdrowia. Przy biurku siedzisz nieruchomo, czasem przez wiele godzin bez przerwy. Taka postawa wyjątkowo obciąża mięśnie, stawy, a często prowadzi do zwyrodnienia kręgosłupa. Świadome korzystanie z dobrodziejstw nauki, jaką jest ergonomia, pomoże Ci choć trochę uniknąć takich problemów.

 

Wskazówka 1. Ergonomiczne biurko z blatem na dobrej wysokości

Biurko to podstawowy mebel na Twoim stanowisku pracy, nie tylko w biurze, ale także w domu. Jeśli więc w Twoim home office pracujesz a) przy kuchennym stole, b) z laptopem na kolanach na sofie, c) w łóżku, natychmiast przestań. Biegiem do sklepu i kup sobie porządne biurko.

 

Jaki model wybrać? Oto cechy dobrego, ergonomicznego biurka:

  • Duży blat, by zmieściły się na nim: laptop, monitor, akcesoria, dokumenty, przybory do pisania i wszystkie niezbędne rzeczy. Minimalna wielkość blatu biurka to 80 × 120 cm.
  • Blat powinien mieć łatwą do sprzątania, matową, odporną na uszkodzenia i zarysowania powierzchnię. Sprawdzi się porządne drewno, dobrej jakości płyta lub hartowane szkło.
  • Biurko powinno mieć wysokość, która daje możliwość naturalnego ułożenia dłoni na klawiaturze i pozwala patrzeć na monitor pod odpowiednim kątem. Przyjmuje się, że idealna wysokość biurka to 72–75 cm, choć wiadomo, że zależy to od wzrostu jego użytkownika.

 

Jakie biurko spełnia te wymagania? Polecamy model z regulowaną wysokością blatu, taki jak np. nasze biurko O’DESQUE. W dowolnym momencie możesz podnieść jego szklany blat tak, by możliwa była praca na stojąco albo dopasowanie biurka dokładnie do Twojego wzrostu czy sposobu pracy.

 

Wskazówka 2. Ergonomiczne krzesło biurowe

Porządne krzesło do pracy przy biurku powinno dawać możliwość regulacji wielu elementów. Ma znaczenie nie tylko wysokość siedziska, ale także nachylenie oparcia czy ustawienie podłokietników. Dlaczego to tak ważne? Jeśli wygodnie siedzisz, a krzesło idealnie pasuje do Twojego wzrostu, wagi, długości rąk i nóg, zmniejszasz ryzyko zwyrodnienia kręgosłupa!

 

W dobrym, ergonomicznym krześle biurowym przydadzą się ruchome kółka, które ułatwią manewrowanie i zmianę pozycji przy biurku. Zauważ, że nawet najlepszy ergonomiczny fotel biurowy nie pomoże, jeśli… nie będziesz z niego wstawać. Wrogiem zdrowego kręgosłupa jest po prostu brak ruchu. Właśnie dlatego rozważ zmianę krzesła biurowego na siedzisko pozwalające na tzw. dynamiczne siedzenie, chociaż na jakiś czas. Może to być np. nasz regulowany klękosiad, dostępny w wersji z oparciem lub bez.

 

Wskazówka 3. Właściwie ustawiony monitor

Jeśli pracujesz przy komputerze, masz dwie możliwości: pracę przy laptopie lub pracę przy oddzielnym, wolnostojącym monitorze. Zdecydowanie zalecamy tę drugą opcję. Laptop zwykle znajduje się za nisko, a głowa schylona przez wiele godzin to gotowy przepis na bóle kręgosłupa szyjnego, drętwienie rąk, a nawet dyskopatię szyjną.

 

Dlatego – jeśli już musisz pracować na laptopie – koniecznie ustaw go na odpowiedniej wysokości (np. na podstawce), a jeszcze lepiej – dopnij sobie oddzielny monitor. Optymalna odległość ekranu od oczu to 40 cm. Kąt obserwacji ekranu powinien z kolei wynosić od 20° do 50°.

 

Wskazówka 4. Właściwe oświetlenie miejsca pracy

Jedno jest pewne – górne światło Ci nie wystarczy. To nic, że monitor świeci sam z siebie. Aby ochronić oczy przed nadmiernym zmęczeniem i zapobiec wadom wzroku na przyszłość, trzeba pracować z dodatkowym źródłem światła.

 

Najlepiej, aby była to lampka biurkowa. Czy wiesz, że Twój pracodawca zgodnie z przepisami BHP powinien Ci ją zapewnić? Trzeba ją ustawić tak, by nie raziła oczu i wyposażyć w żarówkę o zimnym świetle (5000–6000 K), najbardziej zbliżonym do światła dziennego.

 

Wskazówka 5. Dobre nawyki w pracy

Nawet najbardziej ergonomiczne stanowisko pracy nie pomoże, jeśli nie będziesz się trzymać kilku prostych zasad:

  • Rób sobie przerwy od siedzenia przy biurku. Co godzinę powinno to być 5 albo 10 minut. W tym czasie trzeba chodzić po pokoju albo wykonać kilka ćwiczeń rozciągających.
  • Cały czas kontroluj, czy siedzisz poprawnie. Unikaj garbienia się, siedzenia z nogą założoną na nogę oraz pochylania głowy. Nie krzyżuj nóg pod stołem i unikaj siedzenia po turecku.
  • Dbaj o swój wzrok. Co jakiś czas oderwij oczy od monitora i skieruj je w dal (np. patrząc przez okno). Zainstaluj specjalny filtr chroniący wzrok przez tzw. niebieskim światłem.
  • Regularnie dbaj o porządek w Twoim miejscu pracy. Najwięcej bakterii mają klawiatura i myszka, dlatego codziennie je czyść i dezynfekuj.

Ostatnie wpisy: