Zrównoważone biuro – co to znaczy? Jak zadbać, by przestrzeń do pracy była bardziej eko?

Ekologiczne miejsce pracy to dużo więcej niż paprotka na biurku i kontenerek z recyklingu. Jak urządzić zrównoważone biuro, przyjazne dla użytkowników i środowiska? Jak uniknąć marnowania zasobów? Zajrzyj, jeśli chcesz żyć i pracować po zielonej stronie!

 

Jak zadbać, by przestrzeń do pracy była bardziej eko

 

Po pierwsze – biuro zaprojektowane przy użyciu długowiecznych materiałów

Co przychodzi Ci do głowy, gdy myślisz o ekologicznym miejscu pracy? Pewnie dużo mebli z drewna, zwłaszcza tego z recyklingu, papierowe słomki i kubki, dywan z naturalnej tkaniny? 

 

A tymczasem prawdziwa ekologia polega przede wszystkim na tym, by jak najrzadziej kupować nowe rzeczy i jak najdłużej korzystać z tego, co już mamy. Nawet krzesło z tworzywa może być ekologiczne, jeśli używasz go przez 10 lat i w tym czasie nie kupisz kolejnych, na których wyprodukowanie zużyje się w fabryce wiele różnych zasobów. 

 

Zamiast kupować kolejny bidon z materiału z recyklingu, lepiej wyciągnąć z szafki stary i korzystać z niego jak najdłużej. Zamiast nowej ekotorby z certyfikowanej tkaniny noś lunch w siatce, którą i tak już kiedyś kupiłeś. Może będzie mniej modnie, ale za to z faktyczną korzyścią dla przyrody.

 

Kluczem do stworzenia zrównoważonego biura jest wykorzystanie materiałów i wyposażenia, które będą Ci służyć przez długie lata. Wcale nie muszą być z recyklingu. Ważne, by były solidne i praktyczne. 

 

Co wybrać? Porządne, wytrzymałe i przemyślane meble, których nie trzeba wymieniać po sezonie czy dwóch. 

 

Co polecamy? Na przykład takie meble biurowe jak biurko z elektryczną regulacją wysokości O’DESQUE. Wykonujemy je z metalu i hartowanego szkła, odpornego na zarysowania oraz wysoką temperaturę. Takie biurko nawet po kilku latach będzie wyglądać nienagannie, a ponadczasowy design to gwarancja, że mebel się nie znudzi, nawet jeśli całkowicie zmienisz w tym czasie aranżację biura. 

 

Po drugie – biuro zdrowe i bezpieczne

Co zdrowie i bezpieczeństwo mają wspólnego z ekologią? Całkiem sporo! Materiały zdrowe dla użytkowników to te, które zostały przebadane pod kątem obecności szkodliwych substancji. W ekologicznym biurze pojawią się więc certyfikowane tkaniny od sprawdzonych producentów, wodorozcieńczalne, ekologiczne farby czy wykładziny z niezbędnymi atestami. 

 

W pojęciu zdrowia i bezpieczeństwa pracowników jest też zawarta ergonomia stanowiska pracy, czyli dopasowanie go do potrzeb pojedynczych użytkowników oraz zachęta do siedzenia w sposób zdrowy dla ludzkiego ciała. 

 

Co się sprawdzi? Przede wszystkim ergonomiczne meble biurowe – fotele i siedziska pozwalające na tzw. aktywne czy też dynamiczne siedzenie, takie jak nasze klękosiady.

 

I wreszcie – zadbaj o stały dostęp do dziennego światła i świeżego powietrza. Proste oraz tanie pomysły są najlepsze! Otwórz okno, a Twoje biuro od razu stanie się bardziej eko.

 

Po trzecie – zielone biuro

Żywe rośliny i zielony kolor mają bardzo pozytywny wpływ na naszą pracę. Nie wierzysz? Przeczytaj nasz artykuł: Rośliny sprawiają, że jesteśmy szczęśliwsi! Także przy biurku! Kilka słów o biophilic design w biurze i domu.

 

Bliski kontakt z przyrodą zmniejsza stres, uspokaja i łagodzi złe emocje. Pozwala lepiej skupić się na wykonywanych obowiązkach. Podnosi kreatywność oraz wydajność pracowników. Potrafi nawet zmniejszyć agresję i napięcia, których w Twojej pracy na pewno nie brakuje niezależnie od tego, czy wyrabiasz targety, czy uczysz dzieci chemii. 

 

Zatem podstawa ekologicznego biura to solidna dawka zieleni. Co polecamy? Żywe rośliny w doniczkach albo całe zielone ściany. A jeśli nie masz miejsca – nawet zwyczajna paprotka na biurku może stać się zieloną kroplą, która osłodzi Twój dzień. 

 

Po czwarte – zrównoważony design i odpowiedzialne projektowanie

Zrównoważone biuro to także miejsce, w którym korzysta się z rzeczy wytworzonych w sposób etyczny i odpowiedzialny. 

 

O co chodzi? A chociażby o tzw. krótki łańcuch dostaw. Zamiast kupować meble, które lecą do Ciebie (lub płyną kontenerowcem) z Chin, lepiej jest zamówić je u lokalnego producenta, zwłaszcza takiego, który wytwarza je tradycyjnymi metodami. Rzemiosło i rękodzielnicy są dziś zresztą zdecydowanie na topie, a młode polskie marki czy manufaktury mają mnóstwo do zaoferowania!

 

Co się jeszcze przyda? Świadomość, co kupujemy i dlaczego. Czy producent mojego krzesła, biurka, lampy, laptopa działa w sposób etyczny? Czy wprowadził on zrównoważone procesy do swojej produkcji? Co wiem o rzeczach, którymi się otaczam? Jak zostały one wytworzone? 

 

Szukanie odpowiedzi na te pytania może przynieść wiele ciekawych wniosków, a na pewno da Ci to spory zastrzyk wiedzy o zrównoważonym rozwoju. 

 

Po piąte – wykorzystaj ponownie

Recykling, upcykling i ponowne wykorzystywanie zużytych rzeczy to jeden z kluczy do osiągnięcia zrównoważonego biura. Producenci biurowego wyposażenia mają tu już sporo osiągnięć. W ich ofercie bez problemu znajdziesz więc meble z tkanin wykonanych z przetworzonych butelek PET, odpadów tapicerskich czy innych sprytnie wykorzystywanych materiałów. Warto zwracać na to uwagę!

 

Pojęcia, które na stałe powinny wejść do Twojego słownika, to obieg zamknięty i długi cykl życia produktów. Pierwszy oznacza cyrkularny model konsumpcji, w którym zużytych rzeczy się nie wyrzuca, ale wykorzystuje jako zasoby do produkcji kolejnych rzeczy. Drugi odnosi się do długowieczności przedmiotów i unikaniu ich częstej wymiany. 

 

Zrównoważone biuro będzie więc wyposażone w rzeczy, które powstały w ekologicznych procesach i z materiałów pozyskanych etycznie oraz nieszkodzących środowisku. Znajdą się w nim długowieczne meble i inne rzeczy, które można naprawiać, zamiast wyrzucać je na śmietnik. A samo wnętrze łatwo będzie dało się odświeżyć, przemalować i zmienić jego funkcję, żeby jak najdłużej służyło swoim użytkownikom. 

 

Łatwe do wykonania? Wcale nie! Ale jeśli postawiłeś na swoim biurku paprotkę (i podlewasz ją!), zrobiłeś już pierwszy krok.

Ostatnie wpisy: