Jak dbać o drukarkę laserową?

Drukarka laserowa należy do jednych z najpopularniejszych sprzętów nie tylko w biurach, ale również gospodarstwach domowych.  Z tego względu, że jest to produkt zaawansowany, należy pamiętać, że w skutek kilku czynników może dojść do jego awarii i wtedy drukarka wymaga odpowiedniego serwisu. Często powodem usterki nie jest sam sprzęt, lecz nieodpowiedni sposób jego użytkowania. Sprawdź, jak zabezpieczyć drukarkę laserową przed awarią i w jaki sposób najlepiej zadbać o ten produkt.

Jak dbać o drukarkę laserową?

Duża część drukarek laserowych nie należy do najtańszego rodzaju sprzętu. W związku z tym jeszcze przed zakupem warto dowiedzieć się więcej na temat prawidłowego użytkowania oraz konserwacji tego produktu. Poniżej przedstawiamy 5 wskazówek jak zadbać o drukarkę laserową, tak aby można było z niej korzystać przez wiele lat.

 

Czyszczenie sprzętu

Tak jak w przypadku innych urządzeń elektronicznych, również w drukarce laserowej podstawową czynnością, którą należy wykonywać regularnie, jest czyszczenie zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych części urządzenia. Do sprzątania wszystkich elementów powinno używać się   bezpyłowych ściereczek z mikrofibry, które są dedykowane do sprzętu elektrycznego i nie porysują powierzchni. Nie należy z kolei korzystać ze sprężonego powietrza ani z żadnych płynów, ponieważ mogą one uszkodzić drukarkę i spowodować awarię. Cały proces czyszczenia urządzenia laserowego nie jest skomplikowaną czynnością, najważniejsze jest, aby robić to w delikatny sposób i z wykorzystaniem odpowiednich środków.

 

Otoczenie drukarki

Ważnymi czynnikami są również warunki, jakie panują w pomieszczeniu, gdzie znajduje się drukarka. Optymalna temperatura i wilgotność w pokoju mają bardzo duże znaczenie w przypadku prawidłowej pracy drukarki. Należy również zwrócić uwagę na to, gdzie dokładnie stoi urządzenie. Nie może to być miejsce wystawione na bezpośrednią ekspozycję na słońce, ponieważ wtedy sprzęt może się przegrzać. Nie powinna również stać na podłodze lub dywanie, tak aby uniknąć zakurzenia wnętrza. Dodatkowymi aspektami, które trzeba wziąć pod uwagę, są wszystkie przedmioty, które mogą spaść na drukarkę. Ze względów bezpieczeństwa lepiej nie ustawiać urządzenia w otoczeniu ciężkich rzeczy. 

 

Prawidłowe używanie sprzętu

Podczas korzystania z drukarki laserowej często dochodzi do błędów związanych z nieprawidłowym użytkowaniem tego sprzętu. Urządzenia są na tyle zaawansowane, że same wysyłają komunikaty, jeśli czegoś brakuje lub coś zostało źle domknięte. Warto jednak wyrobić sobie pewne nawyki, które w dłuższej perspektywie dobrze wpłyną na funkcjonowanie sprzętu. Dlatego przed rozpoczęciem drukowania upewnij się, że w urządzeniu znajduje się papier, który jest prawidłowo ustawiony w szufladzie, pokrywa została domknięta, produkt jest dobrze podłączony do zasilania i sterowniki sprzętu są odpowiednio zainstalowane.

 

Dobrej jakości oraz odpowiednio dobrane tonery

Tonery są jednym z podstawowych elementów drukarki laserowej, dlatego są tak istotną częścią tego sprzętu. Podczas kupowania kartridża z proszkiem tonerowym należy upewnić się, że pasuje on do drukarki, którą posiadasz. Takie informacje znajdziesz w opisach produktów, które znajdują się w ofercie naszego sklepu. Instalacja tonerów powinna odbywać się w sposób zgodny z instrukcją, ponieważ w przeciwnym razie możesz uszkodzić materiał lub nawet drukarkę.

 

Dbałość o sprzęt

W przypadku drukarek laserowych należy pamiętać o regularnej wymianie niezbędnych elementów – tonerów, bębnów (w niektórych modelach), zbiorników na odpady, rolek, pieców oraz pasów transferowych. Równie istotne jest systematyczne czyszczenie zewnętrzne oraz wewnętrzne urządzenia. Prawidłowa eksploatacja drukarki laserowej nie jest trudna, wystarczy pamiętać o niektórych czynnościach. Dlatego tak ważne jest wyrobienie sobie dobrych nawyków zaraz po kupnie urządzenia.

Ostatnie wpisy:

 • przygotowanie kalendarza

  Jak samodzielnie wydrukować kalendarz?

  Praktyczne wskazówki jak wydrukować kalendarz Google Bez kalendarza ani rusz! Jednodzielny, trójdzielny, plakatowy do powieszenia na ścianie, a może stojący… Zwykle kupujesz go w sklepie, ale możesz też stworzyć i…

  Czytaj >
 • papier z recyklingu

  Czy wiesz, jak powstaje makulatura?

  Rodzaje i zastosowanie makulatury Na świecie produkuje się dziś ok. 300 mln ton papieru rocznie. Wytwarzanie tak dużej jego ilości nie byłoby możliwe bez udziału makulatury. W jaki sposób zużyty…

  Czytaj >
 • drukarki sklepowe

  Drukarka termiczna – dla kogo i czy warto

  Z drukarkami termicznymi masz do czynienia na co dzień, choć może o tym nie wiesz. To one drukują wszystkie paragony sklepowe! Na czym polega druk termiczny i jakie ma zastosowania? …

  Czytaj >