Jak każda firma w swoim w raporcie ESG może zmniejszyć ilość odpadów z tworzywa sztucznego o 4,5 tony? Case study tonerów do drukarek OH!GREEN od Black Point

Jednym ze wskaźników, które ujmuje się w raportach ESG, jest redukcja odpadów. Chcesz wiedzieć, jak zmniejszyć ilość odpadów w firmie aż o prawie 4,5 tony rocznie tylko dzięki zmianie tonerów do drukarek z na serię OH!GREEN od Black Point? Wyliczyliśmy to krok po kroku! 

 

Od ESG nie uciekniesz

Inwestycje w zrównoważony rozwój to strategia, którą musi realizować dziś każde przedsiębiorstwo. Coraz więcej firm przedstawia raporty ESG, w których udowadnia, że działa w sposób zrównoważony, odpowiedzialny, dba o ludzi i przyrodę.

 

Niedługo ten obowiązek będzie dotyczył każdej polskiej firmy. Za rok 2026 raporty ESG przygotowywać będą wszystkie małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na giełdzie i zatrudniające powyżej 10 pracowników. Co to oznacza? Że ESG stanie się codziennością!

 

Chcesz wiedzieć więcej? Pisaliśmy o tym w tym artykule: ESG będzie wkrótce dotyczyć każdej polskiej firmy. Black Point gotowe na nowe!

 

Jak zmniejszyć ilość odpadów

 

O 4,5 tony odpadów mniej tylko dzięki zmianie tonerów do drukarek na ekologiczne? To możliwe!

Ekologia według Black Point polega na małych zmianach, które mają ogromne znaczenie. Doskonałą ilustracją tego zdania może być inwestycja w wymianę oryginalnych tonerów na produkty eko, takie jak rewolucyjna linia OH!GREEN od firmy Black Point. Stosowanie ekologicznych zamienników to mały krok, który w codzienności firmowej może nie być zauważalny, jest jednak znaczącym odciążeniem dla środowiska.

 

Nie wierzysz, że zmiana tonerów na nowe może ograniczyć ilość odpadów plastikowych w firmie o niemal 4,5 tony? Udowodnimy to!

 

Punkt wyjścia – firma X, która zadrukowuje rocznie 30 tysięcy ryz papieru, korzystając z 400 drukarek mono i 100 – kolor.

 

Załóżmy, że analizujemy sytuację dużej firmy, w której roczna ilość zużywanego papieru to ok. 30 tysięcy ryz. Może to być np. jeden z większych banków. 

 

Firma wprowadziła politykę oszczędności, dlatego aż 70% kartek zostaje zadrukowanych z obu stron. Jaka więc będzie liczba zadrukowanych stron rocznie? Wynosi ona 25,5 mln (1,7 × 30 tys. × 500). Przyjmijmy również, że aż 80% druku to druk czarno-biały, a 20% – kolorowy.

 

Na potrzeby naszej analizy zakładamy, że wydruki czarno-białe w firmie wykonuje się na drukarkach HP LaserJet Pro MFP M428dw, do których wykorzystuje się tonery CF259X. Wydajność tonera oryginalnego to 10 000 stron. Z kolei za wydruki kolorowe odpowiada drukarka Brother MFC-L8690CDW (tonery TN423). To drukarki, które w biurach tej wielkości są wyjątkowo popularne. 

 

Firma X zmienia oryginalne tonery do drukarek na ekologiczne tonery OH!GREEN od Black Point. Co się dzieje?

Rok 2022 należał do oryginalnych tonerów. Co się jednak stanie, jeśli w roku 2023 firma X postanowiła wprowadzić zmiany i zamiast dotychczas używanych tonerów użyć ekologicznych zamienników OH!GREEN? Sprawdźmy!

 

W przypadku tonerów kolorowych wydajność tych od Black Point, jak  i oryginalnych pozostaje taka sama. Jednak już w przypadku tonerów do wydruków mono te od Black Point mają wydajność 12 500 stron zamiast 10 000. Co to oznacza? Że dzięki zwiększonej wydajności liczba tonerów monochromatycznych zużytych w ciągu roku spadła z 2040 do 1632 sztuk.

Idźmy dalej. Każdy z tonerów OH!GREEN jest reprodukowany, czyli wytworzony z używanego już wcześniej tonera. Jeśli firma, zamiast kupować produkowane od zera, nowe tonery oryginalne, używa tych reprodukowanych od Black Point, do śmieci, dzięki ponownemu użyciu  nie trafia aż 4360 kg plastiku. 4360 kg, czyli prawie 4,5 tony mniej odpadów wygenerowanych przez jedną firmę!

 

Co więcej, po zużyciu odbieramy każdy pusty toner OH!GREEN – na nasz koszt – w celu ponownego wykorzystania po procesie recyklingu. Dzięki temu te 4,5 tony tonerów, które w 2022 r. były tylko odpadem, w 2023 staną się surowcem do produkcji kolejnych wkładów do drukarek! (patrz tabela: GRI306-3 Wytworzone odpady)

 

Plastikowe opakowania ochronne tonerów zostały zastąpione w przez wypełniacze z papieru FSC oraz kompostowalną folię ze skrobi. Jak to wygląda na wykresie? Zobaczmy!

 

 

Oznacza to, że dane związane z drukiem ujęte w raporcie ESG zgodnie ze wskaźnikiem GRI301-1 oraz GRI306-3 za rok 2023 wyglądają o wiele lepiej niż w roku 2022. Różnica jest ogromna, co dobrze oddaje poniższa tabela. 

 

 

Podsumowując – wystarczy niewielka zmiana w postaci rezygnacji z oryginalnych tonerów na rzecz tonerów ekologicznych OH!GREEN od Black Point, aby w raporcie ESG osiągnąć wskaźnik 4360 kg mniej odpadów plastikowych rocznie.

 

Efekt zmiany: firma X za rok 2023 wykaże w raporcie całkowitą redukcję odpadów w postaci pustych tonerów do drukarek oraz foliowych wypełniaczy. Dodatkowo będzie to działanie zgodne z założeniami gospodarki obiegu zamkniętego. 

Oprócz niesamowitych korzyści ekologicznych, które oferują tonery ekologiczne OH!GREEN, istnieje jeszcze jeden niezwykle istotny aspekt tej linii. To produkty nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także przyjazne dla drukarki.

Jakość, na jaką można liczyć, korzystając z tonerów OH GREEN, zapewnia nie tylko doskonałe wydruki, ale także minimalizuje ryzyko awarii drukarki. To znaczy, że nie tylko chronisz planetę, ale także inwestujesz w długotrwałą wydajność sprzętu. Dzięki dożywotnim gwarancjom na produkty OH!GREEN oraz dodatkowym gwarancjom obejmującym drukarkę, producent zapewnia, że ekologiczny wybór nie będzie kompromisem w kwestii jakości.

OH!GREEN to zatem nie tylko krok w kierunku zrównoważonej przyszłości, ale także pewność, że każda drukarka działać będzie bezproblemowo, bez obaw o awarie czy koszty napraw. To połączenie dbałości o środowisko z bezpieczeństwem i niezawodnością, które warto docenić i wybrać.

 

Chcesz, aby taka zmiana zadziała się także w Twojej firmie? Sprawdź już dziś linię tonerów ekologicznych OH!GREEN Black Point i skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci zmienić Twoje przedsiębiorstwo na lepsze!

 

Przy tworzeniu case study wzięliśmy pod dane z raportu niefinansowego jednego z największych polskich banków. Pełny raport znajduje się tutaj

Ostatnie wpisy:

 • przygotowanie kalendarza

  Jak samodzielnie wydrukować kalendarz?

  Praktyczne wskazówki jak wydrukować kalendarz Google Bez kalendarza ani rusz! Jednodzielny, trójdzielny, plakatowy do powieszenia na ścianie, a może stojący… Zwykle kupujesz go w sklepie, ale możesz też stworzyć i…

  Czytaj >
 • papier z recyklingu

  Czy wiesz, jak powstaje makulatura?

  Rodzaje i zastosowanie makulatury Na świecie produkuje się dziś ok. 300 mln ton papieru rocznie. Wytwarzanie tak dużej jego ilości nie byłoby możliwe bez udziału makulatury. W jaki sposób zużyty…

  Czytaj >
 • drukarki sklepowe

  Drukarka termiczna – dla kogo i czy warto

  Z drukarkami termicznymi masz do czynienia na co dzień, choć może o tym nie wiesz. To one drukują wszystkie paragony sklepowe! Na czym polega druk termiczny i jakie ma zastosowania? …

  Czytaj >